Emitovanie európskych dlhopisov – veľká neznáma

· Čas čítania: 2 min.
Zdroj: Shutterstock

Doteraz sme boli zvyknutí, že posledným a nezastupiteľným záchrancom kolabujúceho finančného trhu boli všade na svete centrálne banky, ktoré sú na tento účel vybavené priamymi aj nepriamymi nástrojmi menovej politiky. Na začiatku tohto roku sa však na starom kontinente znenazdajky objavila ďalšia „záchranka“ finančného trhu, ktorou je Európska komisia. Nemá síce k dispozícii žiadne nástroje na jeho reguláciu, má však odvahu emitovať spoločné dlhopisy v eurách, na záchranu pandémiou kolabujúcej európskej ekonomiky. Určite budú mať vysoký rating, však ich splácanie budú spoločne garantovať všetci daňoví poplatníci členských krajín EÚ a to bez rozdielu, aké mali doteraz deficity svojich verejných financií. Keď chce niektorá krajina emitovať štátne dlhopisy, investori vždy pozerajú na ich dlhy, keďže tie nie sú len garantom ich splácania, ale majú vplyv na výšku ich úročenia, čo v prípade emitovania európskych dlhopisov akosi neplatí.

Za akú cenu sa budú emitovať nám nevedia povedať ani najvyšší európski politici a navyše nie všetky členské štáty využívajú spoločnú menu euro, za ktorú sa európske dlhopisy budú na medzinárodných finančných trhoch predávať a preto ich následná konverzia do národných mien bude asi tiež niečo navyše stať. Podmienky emitovania spoločných európskych dlhopisov sú teda zatiaľ veľká neznáma, ale finančný trh už reagoval posilňovaním kurzu eura, čo „podrazilo“ menovú politiku ECB, ktorá určite nesplní svoj 2 percentný inflačný cieľ. Navyše vyšší kurz eura voči ostatným svetovým obchodovateľným menám zhoršuje podmienky exportu európskych štátov, ktorí tak prichádzajú o exportné príležitosti.

Autor je ekonóm.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár