Energetická kríza vyvolá krízu ekonomiky bez prívlastku

Foto: Shutterstock

Na riešenie terajšej geopolitickej krízy majú centrálne banky dva menové nástroje a síce kvantitatívne uvoľňovanie, pod ktorým rozumieme tlačenie obrovskej masy peňazí, bez ktorej by sa ekonomika mohla zastaviť a úrokové sadzby, ktorých percento stanovuje podmienky požičiavania peňazí tak, aby peniaze dokázali plniť funkciu nositeľa hodnôt. Od finančnej krízy využívali oba nástroje všetky centrálne banky a tak sa ale nemôžeme čudovať, že nám narástol globálny dlh, akciové indexy a ceny nehnuteľností, ktoré však nezodpovedali úrovni ekonomiky. V čase globalizácie, ktorá je spojená aj s geopolitickou stabilitou sa dodávali lacné tovary, poskytovali sa lacné služby, neboli tiež problémy ani s dodávkami lacných surovín a tak sa lacné peniaze investovali tam, kde sa dosahovala najvyššia miera ich zhodnotenia. Problémy začali počas globálnej finančnej krízy na ktorú centrálne banky reagovali uvoľnenou menovou politikou. Prišla pandémia ktorá výrazným spôsobom zasiahla dovtedy stabilizovaných globalizačných schém, na konci ktorých sa rozbehla  uvoľnená fiškálna politika národných vlád pod hlavičkou záchrany pracovných miest. Keď vypukol Rusko-ukrajinský konflikt s ktorým pravdupovediac sa nepočítalo, nastal obrovský nárast inflačnej špirály. Menové nástroje vedia pribrzdiť len z jeden tretiny nárast inflácie, dve tretiny ostávajú na pleciach cien surovín, ktoré sa ale v najbližšom období určite neznížia. A tak sa právom očakáva, že terajšia energetická kríza vyvolá krízu ekonomiky a teraz už len závisí od vývoja HDP, či to bude len recesia alebo až neželaná stagflácia. Keď k tomu pripočítame, že sa čoraz viac hovorí o nejakej zmene doterajšieho svetového poriadku, s čím ale súvisí aj oslabenie amerického dolára v pozícii svetovej rezervnej meny, budovanie aj medzinárodných platobných systémov okrem SWIFT, nemôžeme veru očakávať, že inflácia klesne v najbližších rokoch aj pod obvyklú cieľovú hranicu inflácie, čo sú 3 percentá.

Solidarita a šetrenie budú heslom dňa

Neschopnosť ekonomiky ako vedy, predvídať budúce inflačné očakávania a byť vopred pripravený na jej riešenie, môže väčšinu z nás prekvapiť. Dôvodom však je, že centrálni bankári, nositelia Nobelových cien za ekonomiku, univerzity a medzinárodné finančné inštitúciu, prognózujú budúci vývoj ekonomiky len na podklade ekonomických modelov, s viacerými premennými, ktorých vývoj je v neustálom pohybe. A tak sa nečudujme, že menová a fiškálna politika dosť tápe, chyby sa priznávajú keď dochádza k neželanému vývoju makroekonomických ukazovateľov. V súvislosti s tvrdením, že Rusi využívajú aj obštrukcie okolo dodávok plynu ako poslednú ekonomickú kartu, sa Európska komisia rozhodla vydať pokyn o 15 percentnom šetrení vo všetkých členských krajinách únie, čo pre väčšinu z nás vyvoláva zdesenie, keďže doteraz sme na takéto opatrenie vôbec neboli zvyknutí. O tom, že musíme zabudnúť na zníženie objemu skleníkových plynov, tak ako bolo komisiou nalinkované, sa počíta. Znovu sa budú otvárať už odstavené uhoľne bane, funkčné atómové elektrárne a pri výrobe elektriny máme viac počítať s obnoviteľnými zdrojmi. To sú tie premenné v ekonomických modeloch, s ktorými sa v modeloch už vôbec nepočítalo. Aká bude úroveň cezhraničnej spolupráci v prípade, že v niektorom štáte bude niečo chýbať, si počkajme. Solidarita a šetrenie by vraj mohlo pomôcť európskej ekonomike dostať sa z očakávanej zimnej recesie.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply