EÚ nemá žiadny legálny spôsob, ako zabaviť ruský majetok

Zdroj: 500px
Brusel stále dúfa, že zmrazené prostriedky použije na financovanie Ukrajiny, uvádza Wall Street Journal

Predstavitelia EÚ uviedli, že nemôžu legálne skonfiškovať ruské aktíva, ktoré boli zmrazené v rámci západných sankcií, dúfajú však, že zriadia medzinárodný súd, ktorý bude stíhať ruských predstaviteľov za vojenskú operáciu na Ukrajine, informoval v stredu denník Wall Street Journal.

Podľa predstaviteľov Európskej komisie medzinárodný princíp imunity štátu neumožňuje výkonnému orgánu privlastniť si aktíva ruskej centrálnej banky, no zákonodarcovia navrhli, aby členské štáty EÚ a ich spojenci vytvorili fond na správu likvidných aktív a okrem ziskov z týchto investícií na obnovu Ukrajiny.

Podľa komisie Brusel nemá aktuálne údaje o výške aktív ruskej centrálnej banky, ktoré krajiny bloku držia, ani o tom, aký podiel tvoria likvidné aktíva, ako je hotovosť.

Podľa Kremľa bolo od marca zmrazených približne 300 miliárd dolárov v rezervách držaných v zahraničí spolu s ďalšími miliardami, ktoré patria ruským podnikom a jednotlivcom.

O zákonnosti využívania ruského štátneho a súkromného majetku na financovanie Ukrajiny sa diskutuje už niekoľko mesiacov, ale požadovaný mechanizmus bloku nie je ľahké implementovať, pretože vo väčšine členských štátov je zaistenie zmrazeného majetku legálne možné len v prípade odsúdenia za trestný čin.

Medzitým Washington čelí vlastným problémom, pokiaľ ide o využívanie ruských fondov. Predstavitelia ministerstva financií a spravodlivosti údajne požiadali zákonodarcov, aby vypracovali novú legislatívu na rozšírenie ich právomocí, nielen na zmrazenie, ale aj na zabavenie majetku. Americkí predstavitelia pre denník povedali, že administratíva je obmedzená v tom, čo môže robiť, kým nebude zavedená nová autorita.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: RT, EU has no legal way to seize Russian assets – officials, 1 December 2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply