EÚ varuje diplomatov pred prílivom ruských a čínskych špiónov

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Pre byrokratov Európskej únie, vládny, vojenský a diplomatický personál bolo vydané varovanie, v ktorom sa uvádza, že neoficiálna metropola EÚ sa stala stredobodom ruskej a čínskej špionáže. Funkcionárom radí, aby sa vyhýbali konkrétnym zónam, predovšetkým strediskám nočnej zábavy v blízkosti euroinštitúcií, ktoré mali zaznamenať nárast zahraničného dohľadu. Podľa upozornenia Európskej služby pre externú činnosť (EEAS) má ísť o prítomnosť „približne 250 čínskych a 200 ruských špiónov.“

Správa identifikuje niekoľko populárnych zariadení v blízkosti kľúčových inštitúcií EÚ, napr. obľúbený steakhouse, krčmu alebo kaviareň, ktorá sa nachádza v sídle Európskej komisie. Podobné varovanie o zvýšenej aktivite na veľvyslanectvách bolo adresované vojenskému personálu EÚ. Je však bez konkrétneho dôkazu a s uvedením prípadu z roku 2003, kedy „budova Európskej rady bola odpočúvaná neznámou zahraničnou silou.“ V budove Justus Lipsius vtedy boli nájdené zariadenia na odpočúvanie a Spojené štáty spolu s Izraelom boli potenciálni podozriví. Následná sonda však nedokázala spojiť zariadenia s konkrétnou krajinou.

Namiesto dôkazov sa teda ponúkajú preventívne opatrenia s upozornením na vzory minulých desaťročí a konštatovanie, že „čínski a ruskí agenti v Bruseli sú prítomní prevažne na ambasádach alebo v rámci obchodných zastúpení domovských krajín.“ Report považuje ruskú, čínsku a dokonca americkú špionáž v Bruseli za verejné tajomstvo. Možno však pochybovať o tom, že vyhlásením miestnych lokálov za „no-go“ miesta sa zníži počet „náhodných“ spoločenských stretnutí, ktoré zahraničné spravodajské agentúry využívajú na zisk požadovaných informácií.

Pramene:
[1] EU diplomats warned to stay out of pubs & cafes to avoid Russian & Chinese ‘spies’; RT, 9.2.2019
[2] Hunderte Spione in Brüssel – Vor dem Betreten einiger Lokale wird gewarnt; autor: Christoph B. Schiltz; Welt, 9.2.2019
[3] Fresh report into 2003 EU spy scandal points to Israel; autor: Andrew Rettman; EU Observer, 11.1.2011

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár