Eurokomisár sa spýtal gruzínskeho premiéra: Videli ste, čo sa stalo Ficovi?

Gruzínsky predseda vlády Irakli Kobachidze vo štvrtok (23. mája) obvinil komisára EÚ zo snahy vydierať ho pre zákon o zahraničných agentoch. Kobachidze informoval, že eurokomisár naznačil opatrenia, ktoré by západní politici mohli prijať, ak by gruzínsky parlament prelomil prezidentské veto. Eurokomisár vyzval Kobachidzeho „na opatrnosť“ slovami: Videli ste, čo sa stalo Ficovi? Komisár pre politiku susedstva a rozšírenie Olivér Várhelyiho reagoval, že jeho telefonát s gruzínskym lídrom bol nesprávne prezentovaný.

Eurokomisár sa bráni, že sa len „pokúšal varovať gruzínskeho premiéra, aby nerozdúchaval už beztak krehkú situáciu v krajine“. Podľa Várhelyiho by prijatie zákona mohlo viesť k ďalšej polarizácii a nekontrolovaným situáciám v uliciach Tbilisi.

Na základe znenia nového gruzínskeho zákona by sa musela každá mimovládna alebo mediálna organizácia zaregistrovať ako organizácia sledujúca záujmy cudzej mocnosti, ak na svoje financovanie získa viac než 20 percent prostriedkov zo zahraničia. Túto legislatívu sa s istou obmenou snaží presadiť aj SNS na Slovensku. Zákon viedol v krajine k masovým protestom.

Prozápadná gruzínska prezidentka Salome Zurabišvili ho 18. mája vrátila do parlamentu, avšak gruzínska vláda má dostatok hlasov a výbor gruzínskeho parlamentu v pondelok 27. mája odmietol prezidentské veto zákona o zahraničnom vplyve. Tento krok parlamentného výboru pre súdnictvo vytvára možnosť, aby v utorok 28. mája zákonodarný zbor hlasoval o prelomení veta prezidentky Zurabišviliovej.

Gruzínsky premiér Kobachidze obvinil prezidentku zo zrady, ktorej sa podľa neho dopustila spoluprácou s opozíciou. Tú Kobachidze považuje za súčasť spomínannej globálnej strany vojny. Kobachidze občanov ubezpečoval, že jeho vláda stojí na stráži suverenity a nezávislosti Gruzínska.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) „Videli ste, čo sa stalo Ficovi.“ Eurokomisár poprel, že sa vyhrážal premiérovi Gruzínska, Euractiv, 24.05.2024

(2) Kobachidze: Prezidentka sa spoluprácou s opozíciou dopustila zrady, teraz.sk, 26.5.2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár