Eurokomisár Šefčovič očakáva, že krajiny EÚ pripravia dobré očkovacie stratégie

· Čas čítania: 3 min.
Foto: TASR

Európska komisia (EK) predstavila sériu opatrení, ktoré majú pomôcť členským štátom EÚ lepšie zvládať boj proti šíreniu nového koronavírusu. Informoval o nich podpredseda EK Maroš Šefčovič. Podľa jeho slov, EK odporúča zlepšiť tok informácií medzi členskými krajinami Únie a informovať o tom, aké opatrenia sa prijímajú, aby bolo možné lepšie koordinovať spoločné kroky týkajúce sa rozšírenia testovania na COVID-19, pripravenosti na očkovanie a zavedenie informačných kampaní pre verejnosť o dôležitosti očkovania, či zachovania slobody cestovania a toku tovarov. „Požiadali sme členské krajiny aj o to, aby pripravili vakcinačné stratégie. Doteraz Európska komisia zainvestovala viac ako 2,5 miliardy eur na predkupné práva získať vakcíny, aby každý občan EÚ mohol mať k nim prístup,“ vysvetlil Šefčovič. Vyjadril nádej, že prvé funkčné a bezpečné vakcíny budú na trhu EÚ už na prelome rokov. Vysvetlil, že najskôr budú otestované a potom sa prikročí k ich distribúcii členským štátom. Komisia ešte predtým pripravuje “záťažové skúšky”, keď sa na jeden deň dohodne s členskými krajinami na testovaní očkovacej stratégie. Šefčovič priznal, že v Európe sa s očkovaním spája množstvo dezinformácií, hlavne na sociálnych sieťach, aj preto EK navrhla efektívnu komunikačnú stratégiu, ktorá má objasniť všetky aspekty šírenia nákazy COVID-19 a vysvetliť občanom dôležitosť očkovania a nevyhnutnosť preočkovať čo najväčšie množstvo Európanov, lebo bez toho nebude možné vybudovať kolektívnu imunitu proti tejto chorobe.

Šefčovič pripomenul, že v oblasti testovania populácie má eurokomisia maximálnu snahu urýchliť zaobstarávanie rýchlych antigénových testov na COVID-19, ktoré sa už využívajú aj na Slovensku. „Som rád, že aj na dnešnom zasadnutí Európskej komisie som mohol informovať o celoplošnom testovaní, s ktorým Slovensko ako prvá krajina začala už počas minulého víkendu,“ povedal Šefčovič. Slovenský eurokomisár zdôraznil, že o navrhovaných opatreniach bude predsedníčka EK Ursula von der Leyenová hovoriť aj na mimoriadnom videosummite EÚ. Odkáže aj na lepšiu spoluprácu krajín pri monitorovaní všetkých mobilných aplikácií na sledovanie kontaktov nakazených osôb, pričom je dôležité, aby tieto aplikácie boli kompatibilné medzi krajinami a všetky informácie sa zbierali v Európskom centre pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), ktoré tak bude môcť vydávať lepšie a presnejšie odporúčania, ako pokračovať v boji s pandémiou.

Zároveň dodal, že EÚ sa chce poučiť z prvej vlny pandémie, keď rôznorodé národné nariadenia na blokovanie hraníc spôsobili nielen meškanie dodávok zdravotníckeho materiálu, ale viazlo aj zásobovanie potravinami či dôležitými súčiastkami pre priemysel. Nové opatrenie EK navrhuje rozšírenie takzvaných zelených pruhov na hraniciach, čiže aby šoféri kamiónov a diaľkovej dopravy nečakali viac ako 15 minút na hraniciach, aj na iné druhy dopravy – vodné, železničné a letecké. Upozornil aj na navrhnuté opatrenia pre uľahčenie cestovania. Ocenil, že krajiny EÚ sa už dohodli na spoločnom  “semafore”, čiže farebnom označovaní miery nákazy v regiónoch, teraz však podľa jeho slov treba aj dohodu, aby rovnakým spôsobom fungovali aj karantény a vytvoril sa spolu s ECDC rovnaký zdravotnícky protokol, pokiaľ ide o cestovanie lietadlom alebo inými dopravnými prostriedkami. Zdôraznil, že komisári sa na nových usmerneniach dohodli v prítomnosti virológa Piotra Piota, ktorý je hlavným poradcom Von der Leyenovej pre boj s COVID-19.

Brusel vyčlenil 100 miliónov eur na kúpu rýchlotestov na nový koronavírus v súvislosti s druhou vlnou pandémie v Európe, oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Rýchle antigénové testy sa momentálne dostávajú na trh. Môže to zohrať kľúčovú rolu,“ citovala ju agentúra AFP. Pred videokonferenciou lídrov členských štátov EÚ von der Leyenová uviedla, že Európska komisia sa bude snažiť o lepšiu koordináciu v oblasti sledovania a vystopovania prenosu prípadov nákazy v rámci Únie. „Vyzývam členské štáty na úzku spoluprácu. Ak krajiny teraz podniknú odvážne kroky, pomôžu tak zachrániť životy a ochrániť živobytie. Žiaden štát sa z pandémie nedostane bezpečne, pokiaľ sa z nej nedostanú všetci,“ dodala.

Video: https://www.parlamentnelisty.sk/arena/390981/video-eurokomisar-sefcovic-ocakavame-ze-krajiny-eu-pripravia-dobre-ockovacie-strategie-ek-navrhla-efektivnu-komunikacnu-strategiu-proti-dezinformaciam/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: VIDEO Eurokomisár Šefčovič: Očakávame, že krajiny EÚ pripravia dobré očkovacie stratégie. EK navrhla efektívnu komunikačnú stratégiu proti dezinformáciám, Parlamentne listy, 29.10.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár