Chmelár a Baránek: Európska únia v čase pandémie totálne zlyhala

· Čas čítania: 5 min.
foto: archív
Politológ Eduard Chmelár a politický analytik Ján Baránek sa na sociálnych sieťach vyjadrili k prístupu Európskej únie k pandémii COVID-19 v rovnakých intenciách. Obaja považujú za potrebné zdôrazniť, že v čase krízy sú štáty odkázané konať bez pomoci Únie. Analytik Baránek si kladie otázku, na čo nám vôbec je Európska únia, zatiaľ čo Eduard Chmelár poukazuje na jej totálne zlyhanie.
Reakciu Európskej únie na pandémiu, ktorú spôsobil nový koronavírus, nemožno nazvať inak ako totálne fiasko. Trúfam si povedať, že pre budúcnosť tohto zoskupenia je to ešte väčšie ohrozenie ako brexit. Ukázalo sa totiž, že v rozhodujúcej chvíli, keď ide doslova o život, pôsobí EÚ ako fiktívna organizácia neschopná nielen konať, ale aj pravdivo informovať. Všetky kroky, ktoré uskutočnila za posledný mesiac, pôsobia ako výstupy zo zasadnutia sovietskeho politbyra. Posúďte sami:
– 7. februára: ministri zdravotníctva posúdili aktuálny stav v súvislosti s nákazou
– 13. februára: ministri zdravotníctva vyzvali Európsku komisiu, aby pokračovala v koordinácii posudzovania rizika
– 21. februára vypukla skutočná kríza, keď v severnom Taliansku prudko vzrástol počet prípadov COVID-19. Napriek tomu EÚ zareagovala až o týždeň neskôr zasadnutím ministrov pre konkurencieschopnosť, ktorých zaujímal – znie to až neuveriteľne – iba potenciálny vplyv vypuknutia nákazy na priemysel EÚ.
– Až 2. marca Predsedníctvo Rady aktivovalo tzv. únijný mechanizmus reakcie na krízu (IPCR), čo však v praxi neznamenalo nič iné ako organizáciu okrúhlych stolov za účasti postihnutých členských štátov, Európskej komisie, príslušných agentúr EÚ, expertov atď.
– 4. marca zasadala Euroskupina, ktorá sa zaujímala opäť iba o vplyv nákazy na finančné trhy a hospodárstvo.
– 6. marca zasadli konečne ministri zdravotníctva a po prvýkrát sa zhodli, že ochrana zdravia verejnosti je najvyššou prioritou. Skonštatovali, že reakcia EÚ na vypuknutie krízy vraj bola veľmi dobrá, situácia sa však zmenila. Vydali preto prísľub, že EÚ zabezpečí koordinovanú reakciu na COVID-19.
– 10. marca sa uskutočnila videokonferencia Európskej rady, od ktorej sa očakávalo, že príjme konkrétne riešenia. Namiesto toho zazneli len všeobecné frázy.
Výsledok? Nikto z členov Európskej únie nepomohol Taliansku. Neposkytli mu ani lekársku pomoc, ani zásoby, nič. Namiesto EÚ to urobila Čína. Len dva dni po telefonickom rozhovore talianskeho ministra zahraničných vecí s čínskym premiérom prišlo do Ríma z Pekingu 31 ton zdravotníckeho materiálu vrátane vybavenia pre jednotky intenzívnej starostlivosti, ochranných pomôcok a liekov. Kde, dočerta, spali zodpovední európski lídri? Nemecko a Francúzsko pomoc vyslovene odmietli, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen sa zosmiešnila výrokom, že pandémia je pre ňu výzvou, ak jej to členské štáty dovolia a šéf európskych liberálov Guy Verhofstadt sa zmohol len na impotentné reči, že nepotrebujeme národný, ale európsky prístup na záchranu životov a ekonomiky. 
Európska únia zaujala postoj „počkáme a uvidíme“. Je to až neskutočné, akoby tí ľudia nič nechápali, niektoré reakcie na krízu pripomínajú súdruha Ďatlova zo seriálu Černobyľ. V akom svete žije Ursula von der Leyen, ktorá protestovala proti zatváraniu hraníc, že tým porušujeme pravidlá EÚ, ale nič nenamietala proti tomu, že aj zákaz vývozu zdravotníckych potrieb, ku ktorému pristúpil Berlín a Paríž, je v rozpore s jednotným európskym trhom? Aké sú jej priority, keď na jednej strane síce vytvorila svoj krízový štáb na boj s pandémiou zložený z niektorých eurokomisárov, no tí sa stretávajú len raz za týždeň a v čase vypuknutia krízy v severnom Taliansku sa sústreďovala na riešenie problémov s migrantmi? Všetky tie reči o európskych hodnotách, solidarite a jednote znejú po týchto skúsenostiach ako prázdne frázy. Koronavírus sa tak pre Európsku úniu môže stať tým, čím sa stal Černobyľ pre Sovietsky zväz.
Pozor, toto nie je lacná kritika bruselských úradníkov. Európsku úniu totiž tvoríme my všetci a najmä členské štáty. Pravdou je, že keď sa COVID-19 začal šíriť v Taliansku, Rím žiadal EÚ o dodávky zdravotníckej techniky. Európska komisia skutočne túto výzvu postúpila členským štátom. Nikto však nezareagoval. Nikto nič neposlal. Toto hanebné vzdanie sa zodpovednosti zachraňovala Čína. Podobne v piatok európska komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová naliehala na členské štáty EÚ, aby „zdieľali informácie s nami a navzájom o opatreniach prijatých a plánovaných vo vašich krajinách. Pomocou kanálov, ktoré sme vytvorili, nás informujte o všetkých potrebách, ktoré máte, a o akejkoľvek dodatočnej podpore, ktorú vám môžeme poskytnúť,“ apelovala na európskych lídrov s tým, že „všetci budeme lepšie chránení, ak budeme pracovať všetci spoločne“.
Lenže členské štáty to neurobili. Každý sa v tejto kríze spolieha iba sám na seba, Brusel z toho úplne vypustili. A my teraz môžeme analyzovať, prečo to tak je, faktom však zostáva, že toto je takmer smrteľné oslabenie akcieschopnosti EÚ, ktoré nezostane bez následkov. Európska únia skrátka nefunguje, nikto sa na ňu neobracia. A keď budeme na konci počítať škody, z tejto krízy sa už nemusí spamätať“, napísal na sociálnej sieti Eduard Chmelár.
Baránek sa vyjadril nasledovne: „Aj manželstvo totiž funguje (malo by) – v dobrom, aj v zlom. Teraz je vraj zle. A čo vidíme? Síce dosť pochopiteľný, ale bezbrehý egoizmus predstaviteľov jednotlivých štátov EÚ, keď si zadržiavajú na export určený zdravotnícky tovar na hraniciach, nekoordinované a bezhlavé opatrenia, líšiace sa štát od štátu, paniku, ale aj ignorantstvo,“ O reakcii EÚ na koronavírus a jeho šírenie analytik ďalej píše, že to vyzerá tak, ako keby žiadna Európska únia ani neexistovala a vrátili sme sa 20-30 rokov do minulosti.
Zdroj: FB

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár