Európske inštitúcie reagujú oneskorene

· Čas čítania: 4 min.
foto: archív

Koronavírusová kríza paralyzovala život domácností, firiem a napokon aj fungovanie európskych inštitúcii. Voľný pohyb tovarov, služieb, kapitálu a pracovných síl sa zasekol a keďže jednotlivé členské štáty únie postupne uzatvárali svoje hranice, sa v niektorých momentoch aj zdalo, že nefunguje nielen Schengen ale ani inštitúcie v EÚ. Dôkazom tohto konštatovania je, že na rýchlo zvolaných videokonferenciách sa účastníci nevedeli ani dohodnúť na základnom finančnom dokumente ktorým je európsky rozpočet na roky 2021-2027.

Po obrovskej kritike zo všetkých strán sa napokon podarilo na štvrtej videokonferencii prezidentov a predsedov vlád jednotlivých krajín únie dohodnúť na spôsobe obnovy európskej ekonomiky. Podľa vyjadrenia predsedu Európskej rady Charlesa Michela potrvá obnova, čím sa rozumie dosiahnutie predkrízového stavu úrovne ekonomiky niekoľko rokov, čo nie je dobrá správa. Európska komisia a Európska rada už vypracovala plán na postupné rušenie opatrení na zamedzenie šírenia pandémie s poznámkou že pokiaľ nebude k dispozícii účinná vakcína, bude stále existovať neistota budúceho vypuknutia ďalšej vlny koronavírusu.

Obnova ekonomiky bude drahý špás
Koľko peňazí bude potrebné na spomínanú obnovu ekonomiku a z kadiaľ ich vziať bude predovšetkým závisieť od miery poklesu HDP v celej únii. Európska komisia spočítala, že pokiaľ bude pokles HDP v celej únii o 10 percent, tak na obnovu bude treba 1,6 bilióna eur, z ktorých časť budú nenávratné dotácie, časť návratné úvery a časť vopred vyhlásené granty.
Peniaze na obnovu sa budú financovať z  Fondu na oživenie európskej ekonomiky, ktorý bude k dispozícii od budúceho roka spolu s európskym rozpočtom. V súvislosti s financovaním negatívnych dôsledkov pandémie sa diskutuje aj o negatívnych dôsledkov brexitu, keďže vyjednávacie tímy na oboch stranách prerušili rokovania o budúcich hospodárskych vzťahov a na prekvapenie viacerých na rizika spojené s budúcou solidaritou trebárs vo vzťahu k Taliansku a Španielsku, ktoré boli najviac postihnuté krízou. Vieme, že štáty Vyšehradskej štvorky sa zatiaľ neochotne stavajú v otázke otvorenia hraníc a tak sa nečudujme, že sa začína diskutovať aj o budúci doteraz integrovanej EÚ, ktorá by sa podľa vyjadrenia politológov mohla premenovať na Spoločenstvo nezávislých štátov. Ako to napokon dopadne bude závisieť od spôsobu a úspešnosti riešenia terajšej zdravotnej a z nej vyplývajúcej ekonomickej krízy a to predovšetkým vo vzťahu k európskym inštitúciám. Doterajší mechanizmus fungovania EÚ je podľa všetkého už prekonaný a tak sa právom očakáva nová politická dohoda, ktorej obsahom budú oklieštené právomoci vrcholových európskych inštitúcii ale posilnené právomoci národných štátov.

Atmosféra na bode mrazu
Zahraničné matky slovenských bank sú na tom rovnako zle, ako ich dcéry na Slovensku, pritom je zaujímavé že české banky tých istých zahraničných matiek sú na tom výrazne lepšie. Slovenské banky vykazujú za 1.štvrťrok tohto roku pokles zisku o viac ako 60 percent, zatiaľ čo v českých bankách je v porovnaní rovnakých obdobím vlaňajška, pokles zisku len tretinový. Či to súvisí s nesúladom medzi nadnárodnou menovou politikou ECB a národnými fiškálnymi politikmi členských krajín eurozóny, asi nebudeme špekulovať.- ECB sa snaží tento nesúlad „zavďačiť“ už tretím stimulačným kolom v objeme 3 biliónov eur v prospech komerčných bank za osobitných podmienok a síce, keď ich banky požičajú dostanú od ECB úrokový bonus. O tom, že v bankovom sektore eurozóny nie je ideálna atmosféra svedčí aj rozhodnutie Nemeckého ústavného súdu, ktorý sprísnil podmienky nákupu štátnych dlhopisov zo strany najväčšieho akcionára ECB, ktorým je práve nemecká centrálna banka Bundesbank. Nemecký ústavný súd pokladá jej zapojenie do vládneho financovania hospodárskej politiky za zakázané.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár