Európske vlády spochybňujú výsledky volieb v Bielorusku

· Čas čítania: 4 min.
foto: MK

Povolebné dianie v Bielorusku, ktoré sa veľmi jednoducho dalo predvídať, napreduje presne podľa predurčeného scenára. Priaznivci Lukašenka sa tešia, opozícia výsledky volieb neuznáva a plánuje sa obrátiť na súd. V Európe, USA a mnohých iných krajinách výsledky bieloruských volieb tiež neuznávajú a vyhrážajú sa sankciami a reštrikciami.

Oponenti hovoria o nedemokratickosti volieb a falšovaní výsledkov, zatvárajú však oči na to, že Lukašenko vyhral voľby s drvivou prevahou. Dalo by sa sfalšovať zopár percent, ale sfalšovať prakticky celé výsledky volieb – to by sa nepodarilo ani tomu najdikrátorskejšiemu a najtvrdšiemu režimu. Číže, chce to niekto alebo nechce, páči sa to niekomu alebo nepáči, ale Lukašenko vyhral voľby a o tom niet pochyb. Získal vyše 80 percent hlasov, jeho najväčšia konkurentka Svetlana Tichanovskaja nedotiahla ani do 10 percent, ostatní traja kandidáti získali iba o niečo viac, ako 1 percento. Skrátka, hocijako, ale víťaz volieb je jasný.

Napokon, aj domáci a medzinárodní pozorovatelia vyhlásili, že žiadne porušenia v priebehu volieb nezaregistrovali. Skupina pozorovateľov krajín Spoločenstva nezávislých štátov uviedla, že porušenia zákonu nezaregistrovala. Na tlačovej konferencii to oznámil predseda tejto skupiny pozorovateľov, štátny tajomník Zväzového štátu Ruska a Bieloruska Grigorij Rapota. S rovnakým vyhlásením vystúpil aj Výkonný tajomník Spoločenstva nezávislých štátov Sergej Lebedev, ktorý uviedol, že sa voľby uskutočnili v súlade s bieloruskými a medzinárodnými zákonmi a že k žiadnemu porušeniu zákona nedošlo.

V podobnom duchu sa vyjadrili aj pozorovatelia zo skupiny občianskych spolkov a politických strán Bieloruska, ktorí sledovali priebeh volieb úplne vo všetkých volebných okrskoch a počas celého priebehu volieb. Na pozorovaní za priebehom volieb sa zúčastnilo vyše 30 tisíc aktivistov. Poukázali však na to, že určité politické sily sa snažili prekaziť normálny pokojný priebeh volieb a úmyselne skresliť ich výsledky.

„Členovia podobných skupín úmyselne zapríčiňovali provokácie, robili hluk, vyhrážali sa voličom a členom volebných komisií. Zaregistrovali sme desiatky podobných priestupkov vo viacerých okrskoch. Je očividne, že podobné konanie bolo koordinované a jeho cieľom bola destabilizácia situácie v krajine a diskreditácia volieb. Avšak sa im to nepodarilo uskutočniť,“ uvádza sa vo vyhlásení pozorovateľskej skupiny občianskych spolkov a politických strán Bieloruska. Výsledky volieb uznala za legitímne.

Ako prvá negatívna reakcia na margo výsledkov prezidentských volieb v Bielorusku prišla hneď včera /ako inak?/ z Poľska. Poľský premiér Mateusz Morawiecki navrhol zvolať mimoriadny summit Európskej únie, venovaný priebehu a výsledkom prezidentských volieb v Bielorusku. Jeho vyhlásenie bolo zverejnené na portálu poľskej vlády.

„Poľsko je zodpovedné /až takto? – pozn. aut./ za svojich najbližších susedov. Preto premiér Mateusz Morawiecki v liste hlave Európskej rady Charlesovi Michelovi a predsedníčke Európskej komisie Ursule Gertrud von der Leyenovej vyzval usporiadať mimoriadny summit EÚ v súvislosti s udalosťami v Bielorusku,“ uvádza sa vo vyhlásení poľského premiéra.

Približne o desiatej hodine zástupcovia organizácií na ochranu ľudských práv pre média uviedli, že polícia zadržala v Minsku 213 protestujúcich. Mimochodom, zástupcovia organizácií, ktoré sa zúčastnili na protestoch, ešte v noci vyhlásili, že zadržaných bolo vyše tisíc ľudí. Zaujímavý rozdiel… Dokonca zástupcovia centra „Vjasna“ /“Jar“/ tvrdili, že jeden z demonštrantov zahynul po tom, ako ho náhodou zachytilo policajné vozidlo. Ministerstvo vnútra Bieloruska túto správu ihneď poprelo.

Ako prvý k víťazstvu vo voľbách Alexandrovi Lukašenkovi asi o pol jedenástej zablahoželal čínsky líder Si Ťin-pching, o polhodinku sa ku gratuláciám pripojil prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev a vzápätí aj ruský prezident Vladimír Putin. Vo svojom prvom väčšom vystúpení po voľbách Alexander Lukašenko podčiarkol, že sa nedeľňajšie voľby stali skutočným sviatkom pre bieloruský ľud. Poukázal na to, že ešte nikdy predtým sa netešili takej obrovskej účasti voličov, ktorí na voľby prišli celými rodinami aj s deťmi.

Zdôraznil, že sa niektorí neprajníci zo zahraničia snažili pokaziť tento sviatok, podotkol, že „kompetentní“ zaregistrovali provokačné a vyzývajúce k nepokojom a vzbure telefonáty z Poľska, Česka a Veľkej Británie. Podľa neho, „zahraniční šéfovia“ chceli vyvolať Majdan v krajine a riadili opozíciu: „Riadili naše, prepáčte za výraz, ovce,“ podčiarkol. Poznamenal, že jeho porážku vo voľbách si želali aj niektorí politici v Rusku a na Ukrajine.

Informoval, že sa podarilo zabrániť nespokojnosti občanov, ktorí by kvôli provokáciám opozície nestihli hlasovať – práve preto, na jeho osobné nariadenie, voľby v niektorých okrskoch pokračovali o dve hodiny dlhšie. Uviedol, že počas potýčok s demonštrantami bolo zranených 25 policajtov. Vyhlásil, že sa žiaden Majdan v Bielorusku konať nebude a odpoveď úradov a polície na nezákonné činy opozície bude „adekvátna…“

Vyhlásil, že nedovolí domácim a zahraničným „majdanistom“, aby uvrhli krajinu do chaosu a vyvolávali zrážky s políciou. „Organizátori protestov poslali na juh krajiny 200 – 300 provokatérov, aby sa tam pokúsili vyvolávať protesty a prevziať moc v istom meste /neprezradil názov tohto mesta – pozn. aut./, aby mohli aj ďalej šíriť Majdan,“ uviedol.

Včera podvečer Ústredná volebná komisia zverejnila spresnené údaje o stále ešte predbežných výsledkoch volieb. Podľa nich, Alexander Lukašenko získal 80,08 percenta hlasov, Svetlana Tichanovskaja 10,09 percenta, Anna Kanopackaja 1,68, Andrej Dmitrijev 1,21 a Sergej Čerečeň 1,15 percenta. Oficiálne výsledky budú zverejnené neskôr.

sc name=“tlacidlo-podporit-text“ ]

Zdroje:

Лукашенко: выборы прошли как праздник, но те, кто захотел его испортить, засветились еще ярче, БЕЛТА, 10.8.2020

Лукашенко о фейках и последних событиях: мы страну на щиты не складываем, будем защищать, насколько возможно, БЕЛТА, 10.8.2020

Рапота заявил, что выборы в Белоруссии прошли без нарушений законодательства, ТАСС, 10.8.2020

Подведение итогов президентских выборов в Белоруссии – 2020. Онлайн, ТАСР, РИА.Новости, Interfax, Deutsche Welle, БЕЛТА, ТУТ.by, Reform.by, 10.8.2020

В Минске и других городах происходили стычки с ОМОНом, Reform.by, 10.8.2020

Выборы прошли строго в соответствии с законодательством – наблюдатели, БЕЛТА, ТУТ.by, 10.8.2020

Премьер Польши предложил провести чрезвычайный саммит ЕС по Белоруссии, ТАСС, 10.8.2020

Выборы в Белоруссии: результаты, явка, новости: онлайн, MK, 10.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár