Európskej únii vadia klasické rozprávky. Chystá cenzúru

· Čas čítania: 3 min.
Foto: funmagazin

Väčšina klasických rozprávok aktuálne nespĺňa aspekty, ktoré razí moderná doba či Európska únia. Fantazijným príbehom je vyčítané, že propagujú stereotypy ako že všetky princezné sú hlúpe alebo že všetci zloduchovia sú tmavé typy, čo nabáda k rasizmu. Čaká tak klasické rozprávky v EÚ tvrdá cenzúra?

V Českej republike sa aktuálne strhla vášnivá debata na tému klasických rozprávok. Tie vraj nespĺňajú aspekty, ktoré razí dnešná spoločnosť, sú plné predsudkov, stereotypov, dokonca vraj nabádajú k rasizmu. Pavel Kořínek z Ústavu pre českú literatúru Akadémie vied ČR tvrdí, že klasické rozprávky boli vytvorené možno s dobrým úmyslom, ale v dobe, ktorá razila inú predstavu o dobovej reprezentácii.
„Myslím si, že cenzúra nie je riešením, ale pri niektorých postavách je namieste zamyslieť sa nad tým, či to, čo dnes ponúkame deťom, nie je signál, ktorý už nechceme sprostredkúvať. Či to nie je dobrá príležitosť porozprávať sa o tom, či je tento typ zobrazenia správny,“ zhodnotil expert na literatúru. Ten má pocit, že v klasických rozprávkach je až príliš veľa postáv tmavej pleti, ktoré vykazujú samé negatívne vlastnosti. Naopak princezny, ako prototypy krásnych žien, len čakajú na záchrancu v podobe bohatého chlapa.
Stereotypy zobrazuje aj na prvý pohľad nevinná rozprávka Šmolkovia. Pokiaľ všetci modrí mužíci oplývajú nejakou zručnosťou, Šmoulinka je len obrazom hlúpej blond dievčiny. Naopak žiaden zloduch v rozprávke ešte nemal blond vlasy a modré oči. Naše klasické rozprávky pritom vôbec neboli pôvodne určené deťom a mnohokrát obsahovali hororové prvky.
“Sú tam aj určité prvky rasizmu, xenofóbie a podobne, ale to sú veci dané tým, že staré príbehy vznikali napríklad v 17. storočí. Morálka a mravy boli iné, nikto to za xenofóbne ani rasistické v tom čase nepovažoval,” tvrdí o ľudových rozprávkach etnologička. Podľa experta na literatúru by mali dnešné rozprávky zastávať všehumánne princípy morálky, pretože tie náboženské sa z nich už nadobro vytratili. Zostáva teda otázkou blízkej budúcnosti, ako sa s klasickými rozprávkami vysporiada EÚ a či tieto príbehy nečaká cenzúra.

https://www.funmagazin.sk/sok-caka-klasicke-rozpravky-cenzura-toto-im-vycita-europska-unia/

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár