Európsky súd pre ľudské práva nemôže kvôli Navaľnému žiadať porušenie ústavy Ruska

Foto: Deutsche Welle/Alliance

Kauza Navaľného nabrala nové obrátky. Do diania sa zamiešal aj Európsky súd pre ľudské práva, ktorý požiadal, aby Rusko oslobodilo opozičného politika. Informoval o tom na svojom oficiálnom portáli. Svoje rozhodnutie vysvetlil znením paragrafu 39 stanov súdu, ktorý sa využíva mimoriadne zriedkavo a to v prípade, keď niečo ohrozuje život človeka. Toto rozhodnutie vyvolalo negatívnu reakciu v Rusku, keď odborníci svorne poukazujú na to, že sa Európsky súd pre ľudské práva snaží rozkazovať Rusku, miešať sa do vnútorných záležitostí krajiny a žiadať niečo, čo protirečí ruskej ústave.

Minister spravodlivosti Konstantin Čujčenko uviedol, že žiadosť Európskeho súdu pre ľudské práva nie je možné splniť, pretože protirečí ruskej legislatíve. „Po prvé, je to zjavné a hrubé miešanie sa do činnosti súdnej moci suverénneho štátu. Po druhé, je táto požiadavka neodôvodnená a neoprávnená, pretože neobsahuje odkaz na žiaden fakt, na žiadnu normu práva, ktoré by umožnili súdu vyniesť také rozhodnutie,“ podotkol ruský minister.

Riaditeľ Centra politickej konjunktúry Alexej Cesnakov podotkol, že rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva vyvolalo politickú rezonanciu, ktorú Rusko nemôže nechať bez odpovede. „Nejde veľmi o to, že rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva nemá žiadnu váhu, pretože Rusko nemôže porušiť vlastnú ústavu. Je to pochopiteľné pre každého. Ale celá vec je v tom, že rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, čo sa týka jeho štatútu a politickej ozveny, nie je čisto právne a preto nemôže zostať bez adekvátnej odpovede. V tomto prípade je potrebný silný demarš a iba komentár Departmentu informácie ministerstva zahraničia nepostačí,“ podčiarkol na svojom Telegram-kanáli Alexej Cesnakov.

Riaditeľ Medzinárodného inštitútu najnovších štátov Alexej Martynov podčiarkol, že konanie Európskeho súdu pre ľudské práva je hrubým miešaním sa do ruskej legislatívy. „Je to ďalšie potvrdenie pochybností v spoločenstve expertov na margo toho, na čo sa v ostatných rokoch premenil Európsky súd pre ľudské práva. Stará svetlá idea o činnosti úradu, ktorý bude ozaj chrániť ľudské práva, stratila svoju aktualitu. V súčasnosti sa Európsky súd pre ľudské práva premenil na nástroj politického nátlaku. Jeho rozhodnutie ohľadom Navaľného je pokusom o schovávanie vlastných chýb. Ale jeho plán zjavne skrachoval. Ak Európanom vyhovuje, že sa Európsky súd pre ľudské práva môže takto správať, je to dôvod pre nás na zamyslenie sa. Máme sa vrátiť k idee zriadenia súdu pre ľudské práva v rámci Euroázijského ekonomického spoločenstva. Všetko to, čo v súčasnosti vykonáva Európsky súd pre ľudské práva, nemá nič spoločné s ľudskými právami, spravodlivosťou a zákonnosťou,“ zdôraznil ruský expert.

Expert Inštitútu sociálnych výskumov Alexander Rudakov predpokladá, že rozhodnutie súdu je predzvesťou ďalších sankcií EÚ voči Rusku, pretože nik nepochyboval o tom, že Moskva odmietne oslobodiť Navaľného. „Žaloba bola posúdená mimoriadne rýchlo a prijaté rozhodnutie nemá analógie v praxi Európskeho súdu pre ľudské práva. Nikdy podobným spôsobom nezdôvodňoval znenie paragrafu 39 svojich stanov. Príčina náhlenia je v tom, že rozhodnutie súdu má politický charakter. Okrem toho, nevylučujem, že Európsky súd pre ľudské práva pripravuje pôdu pre ďalšie európske sankcie voči Rusku. Pretože nie sú žiadne pochybnosti, že Moskva odmietne túto požiadavku súdu. Je tu dojem, že došlo ku profesionálnej katastrofe samotného Európskeho súdu pre ľudské práva, pretože podobná úroveň politizácie rozhodnutí, úroveň absolútne svojvoľného posudzovania právnych noriem uštedrí silný úder voči tejto organizácii,“ domnieva sa Alexander Rudakov.

Politológ, profesor Finančnej univerzity Oleg Mazvejčev poukázal na to, že rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva znova potvrdzuje tesné spojenie Navaľného so Západom. „Už dávnejšie sa potvrdilo, že Navaľnyj spolupracuje s rôznymi zahraničnými organizáciami, vrátane súdov. Všetko potvrdzuje jednotnú koordináciu, existenciu jediného riadiaceho centra. A všetko svedčí o tom, že Navaľnyj je iba jedno z chápadiel jednej riadiacej americkej chobotnice. Číže Navaľnyj podáva žaloby, súdy im rýchlo vyhovujú, pričom robia to mimo poradia, prijímajú protiprávne rozhodnutia a absolútne neprešetrujú situáciu,“ podotkol.

Programový riaditeľ medzinárodného klubu Valdaj, vedecký riaditeľ Centra komplexných európskych a medzinárodných výskumov Vysokej školy ekonomickej Timofej Bordačev, tiež poukazuje na politický charakter rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva. „Pritom si však nemyslím, že Rusko vylúčia z Rady Európy, pretože prináša do jej rozpočtu obrovský finančný balík. Preto byrokracia Rady Európy je zainteresovaná na zachovaní účasti Ruska. Myslím si, že Rusko danú situáciu považuje za politicky motivované rozhodnutie. Pretože, ak ide o politicky nemotivované rozhodnutia – a ich je neúrekom – Rusko ich vykonáva,“ podčiarkol ruský expert.

Resumé je veľmi jednoduché. Po prvé, USA a EÚ môžu zadržiavať ľudí, často aj cudzích štátnych občanov, ktorých považujú za zločincov. Rusko, podľa tých istých USA a EÚ nemá rovnaké právo a o tom, kto je v Rusku zločinec a kto nie je, majú rozhodovať znova USA a EÚ. Po druhé, je nad slnko jasné, že o pár dní, po zasadnutí „kompetentných“, EÚ uvalí ďalšie sankcie na Rusko. Po tretie, USA a EÚ budú do nemoty poškodzovať Rusko a to nie preto, že urobí nejakú chybu alebo zločin, ale jednoducho preto, že existuje, napreduje vlastnou cestou a odmieta falošné, smrteľne jedovaté a protiprávne „transatlantické hodnoty“ dávno prehnitej a rozpadajúcej sa „západnej civilizácie.“ A to je celé.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Что будет России за неисполнение решения ЕСПЧ, Deutsche Welle, 17.2.2021

(2) Заведомо неисполнимо, Константин Чуйченко: Требование ЕСПЧ является необоснованным и неправомерным, Российская газета, 17.2.2021

(3) Решения ЕСПЧ в отношении Навального тенденциозны по скорости рассмотрения – эксперты, Rapsi News, 17.2.2021

(4) https://www.facebook.com/aleksey.martynov.9/posts/3727618610657962

(5) https://t.me/Chesnakov/2852

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply