Európsky súdny dvor zrušil dohodu o ochrane osobných údajov medzi EÚ a USA z dôvodu porušenia ochrany súkromia prostredníctvom NSA

· Čas čítania: 1 min.
zdroj : Reuters

Európsky súdny dvor zrušil dohodu o ochrane osobných údajov medzi EÚ a USA. V konaní ide o právny sporu rakúskeho advokáta Maxa Schremsa proti spoločnosti Facebook. Dôvodom sú špionážne činnosti amerických tajných služieb NSA a FBI.

Užívateľské údaje občanov EÚ sa však môžu stále prenášať do Spojených štátov a iných krajín na základe takzvaných štandardných zmluvných doložiek, ako rozhodli luxemburskí sudcovia vo štvrtok.

Pozadie je sťažnosť aktivistu pre ochranu údajov Maxa Schremsa. Rakúsky právnik sa sťažoval írskemu orgánu na ochranu údajov, že spoločnosť Facebook Ireland postúpila svoje údaje materskej spoločnosti v USA.

Schrems založil svoju sťažnosť na skutočnosti, že Facebook v Spojených štátoch je povinný sprístupniť údaje americkým orgánom, ako sú NSA a FBI, bez toho, aby dotknuté osoby mohli proti nim podniknúť kroky. Írsky súd sa opýtal, či sú takzvané štandardné zmluvné doložky a štít na ochranu údajov medzi EÚ a USA zlučiteľné s európskou úrovňou ochrany údajov.

Odhalenia informátora Edwarda Snowdena v roku 2013 týkajúce sa rozšíreného internetového dozoru tajnými službami USA sa považujú za dôležité pri hodnotení súdu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

zdroj : Europäischer Gerichtshof kippt EU-US-Datenschutzvereinbarung „Privacy Shield“ wegen NSA-Spionage , rt.com, 16.7:2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár