Eurostat: Štvrtina Európanov čelí chudobe

Add Comment

Správa štatistického úradu EÚ odhalila, že viac ako 124 miliónov ľudí v Európskej únii – alebo takmer štvrtina obyvateľstva EÚ – žije v ohrození chudobou a sociálnym vylúčením.

Eurostat  v dokumente uverejnenom minulý týždeň uviedol, že v minulom roku bolo 124,5 milióna ľudí, t.j.  24,8 percent európskej populácie ohrozených chudobou, alebo sociálnym vylúčením, v porovnaní s 24,3 percenta v roku 2011 a 23,7 percenta v roku 2008.

Údaje zahŕňali osoby, ktoré spadali aspoň  do aspoň jednej z troch kategórií:  ohrozenie chudobou, veľmi  materiálne deprivované, alebo žijúce v domácnostiach s veľmi nízkou intenzitou práce.

Na najvyšších priečkach zoznamu je Bulharsko (49 percent), Rumunsko (42 percent) a Lotyšsko (37 percent), nasledujú Grécko, Litva a Maďarsko. Pre porovnanie, Holandsko a Česká republika (obe krajiny 15 percent), Fínsko (17 percent), Švédsko a Luxembursko (rovnako 18 percent ) sa môžu pochváliť najnižším  počtom  ľudí ohrozených chudobou.

Dnes sa dokonca však aj  zakladajúce krajiny EÚ, ako je Taliansko, musia snažiť viac ako inokedy. Asi 18,2 milióna Talianov sa stretáva s chudobou – to je najvyššie číslo v rámci EÚ, aj keď proporcionálne ( 29,2 % populácie )  sa  nezdá, že by na tom bola krajina až tak  zle.

Talianska ekonomika prechádza najdlhšou recesiou od druhej svetovej vojny, viac ako 12 percent dospelých je nezamestnaných, pričom bez práce sú štyria z desiatich mladých ľudí.  Podľa správy Jegora Piskunova z RT, neexistujú žiadne oficiálne údaje o bezdomovcoch.

Marco (46), pracoval ako  pizzaiolo (pizzér) –  veľa Talianov  to nazývalo  „zlatou  zručnosťou“, ktorá vám vždy dokázala zabezpečiť prácu v Ríme. To však  pre Marka neplatí,  jedného dňa ho vyhodili a odvtedy ho nikto neprijal do práce.  Už asi štyri roky žije na ulici  a hovorí, že vidí len malú šancu na  zlepšenie svojho života.

„Keď žijete na ulici, to, čo vám zaberá najviac času, je samotné prežitie.  Výzvou je  už  len  sa osprchovať. Trvá veľmi veľa času, kým  sa o seba postaráte  ako normálny človek. Keď sa dostanete ku  koncu dňa, ste vyčerpaný a v depresii,“ povedal RT.

S narastajúcim počtom ľudí v núdzi sa Taliani začínajú  obracať so žiadosťami o pomoc  na charitatívne a humanitárne organizácie.

Pietro Zezza je dobrovoľník v Caritas Food Emporium v Ríme – na mieste, kde  ľudia môžu dostať zadarmo jedlo.

„Pred dvoma rokmi sme tu mali asi 55 percent cudzincov a 45 percent Talianov,“ povedal. „V súčasnej dobe máme asi 65 percent Talianov a 35 percent cudzincov. Takže čísla sa obracajú.“

Potraviny z regálov tohto „obchodu“ sú rodinám s nízkymi príjmami poskytované výmenou za body, ktoré im pridelila globálna charitatívna sieť Charitas. Väčšine  potravín sa blíži  koniec doby spotreby, s výnimkou potravín špeciálne označených ako pomoc.

Charita bije na  poplach, zdôrazňujúc, že  v súčasnosti je približne  tretina zo všetkých talianskych detí ohrozená chudobou a chýbajú im základné náležitosti, ako potraviny bohaté na bielkoviny, kúrenie a oblečenie.

Preklad z RT Zdroj foto: ukimmigrationbarristers.com

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis