Facebook ako diaľnica pre zločin, Telegram zatiaľ zakázať nevedia

Věra Jourová/foto: Libor Fojtík

Česká eurokomisárka Věra Jourová sa v rozhovore pre Aktuality na konferencii Globsec Bratislava Forum vyjadrila o konšpiráciách a dezinformáciách, ktoré sa podľa nej šíria hlavne cez sociálne siete. Tie na Slovensku používajú milióny a po celom svete miliardy ľudí. Proti ich negatívnym vplyvom sa snaží bojovať aj samotná eurokomisárka. 

“Vidíme úbytok dôvery občanov v demokraciu a je to cesta do pekla,” tvrdí Jourová. Európska komisia, ktorej je viceprezidentkou, pripravila legislatívu známu pod skratkou DSA (zákon o digitálnych službách). Tá má sociálne siete regulovať, prípadne ich aj sankcionovať a opatrenia odobril minulý rok aj Európsky parlament. Spoločné zákony pre platformy postupne vstupujú do platnosti a v plnej sile majú začať platiť už vo februári budúceho roka na území členských štátov EÚ.

V rozhovore sa spomenul prieskum Globsecu, z ktorého vyplynulo, že až 57 percent Slovákov si myslí, že farmafirmy pred nami skrývajú účinné lieky proti covidu-19 a rakovine a to z dôvodu zisku. Následne sa redaktor Jourovej spýtal, či je tento stav, ktorý na Slovensku panuje ohľadom dezinformácií a konšpirácií zvrátiteľný? Eurokomisárka si myslí, že je zásadné, aby mali ľudia dostatočný prísun dôveryhodných informácií. Čo sú to dôveryhodné informácie a kde ich hľadať však neozrejmila.

“Dnes som tu mala rokovania so slovenskými zástupcami – s ministrom zahraničia, s úradom vlády – a boli to pomerne vysokopostavení ľudia zo spoločnosti Meta (prevádzkovateľ Facebooku, Instagramu a Whatsappu, pozn. red.). Rozprávali sme sa o tom, či je správne, že Facebook je takou ľahkou diaľnicou pre rozširovanie zločinu a naozaj nebezpečných dezinformačných kampaní,” tvrdí Jourová.

Podľa jej slov sa všetci zhodli na tom, že treba viac overovať a že je potrebné, aby do toho Facebook investoval viac peňazí. Nie je však reč o nepohodlných názoroch. “Nebavíme o nepohodlných názoroch. Bavíme sa o faktoch, ktoré je potrebné overovať,” dodala, aby si ľudia takéto počínanie nezamieňali s cenzúrou. Snažia sa vraj len dať do kontextu často klamlivé informácie, ktoré sa šíria. “Ak vieme, že niečo nie je pravda, tak aby sa tí ľudia vedeli k tejto informácii dostať,” dodali Aktuality.

Hoaxy, konšpirácie a dezinformácie začali vo veľkom šíriť aj politici. Jourová sa vyjadrila, že “sme na nebezpečnej trajektórii, keď sa lož začína vyplácať ako nástroj pre výhru vo voľbách.” Za posledných štyri-päť rokov sa podľa nej situácia len zhoršuje.

Preto pokiaľ taký politik využíva dezinformácie a konšpiračné teórie pre svoj prospech a svoje politické body a využíva k tomu internet, ja tvrdím, že je potrebné využiť tú istú cestu, aby sa tomu otupilo ostrie. To znamená overovať, pristihovať pri lži, nechávať ho vysvetľovať…,” povedala Jourová a dodala: Nerozprávame sa o názoroch. Rozprávame sa o overiteľných klamstvách.”

Nová európska legislatíva o digitálnych službách DSA zavádza reguláciu pre veľké i menšie platformy s cieľom zlepšiť situáciu na sociálnych sieťach. V plnom rozsahu sa však netýka úplne všetkých sociálnych médií. Sprísnené podmienky podľa Aktualít neplatia napríklad pre komunikačnú službu Telegram, ktorá má byť prostriedkom na šírenie dezinformácií a ruskej propagandy. Aktuality ozrejmili, že o Telegrame je známe, že odmieta komunikovať a spolupracovať s vládami, hoci mu to legislatíva nariaďuje.”

Na otázku, či si vie predstaviť zákaz Telegramu a jeho dobrovoľný alebo nútený odchod z európskeho trhu, Jourová odpovedala, že by to muselo byť po opakovanom zanedbaní povinnej starostlivosti a to sa zatiaľ nedeje.  “Dnes je to všetko o dobrovoľnosti a záujme, ale od budúceho roka bude oveľa väčší tlak,” dodala česká eurokomisárka.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) Matej Príbelský: Facebook je diaľnicou pre zločin, Telegram zatiaľ nevieme zakázať, tvrdí eurokomisárka Jourová (rozhovor), Aktuality.sk, 29.05.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply