Facebook zvažuje svoje pôsobenie v Európe

· Čas čítania: 2 min.
Zdroj: SvetApple

Facebook hrozí zastavením prevádzky svojich aplikácií Facebook a Instagram v Európe. Dôvodom sú nové regulácie a spôsob, akým ovplyvňujú prenos dát z Európskej únie do Spojených štátov. Európska únia chce obyvateľom svojich členských štátov zabezpečiť, že nebudú sledovaní americkými tajnými službami. Pokiaľ ale únia pozastaví medzinárodné dátové prenosy, nebude môcť Facebook v Európe prevádzkovať svoje služby.

Európsky súdny dvor v minulosti už dvakrát zrušil dohodou o prenose dát medzi Európou a Spojenými štátmi. Dôvodom bol program Prism, ktorý prevádzkuje americká špionážna organizácia NSA a ktorý má prístup k službám spoločností Google, Facebook alebo napríklad Apple. Írsky komisár pre ochranu dát vydal predbežné opatrenie, v rámci ktorého malo byť Facebooku zakázané odosielať používateľské dáta mimo územia Európskej únie.

„V prípade zavedenia úplného pozastavenia prenosu dát do USA (…) nie je jasné, ako by za týchto okolností bolo možné poskytovať služby Facebooku a Instagramu v EÚ,“ uviedla vedúca oddelenia ochrany údajov spoločnosti Facebook v Írsku Yvonne Cunnane s tým, že Facebook v Európskej únii mesačne používa 410 miliónov užívateľov. Hovorca Facebooku však popiera, že by sa spoločnosť priamo vyhrážala zrušením svojich služieb v Európe a uvádza, že Facebook, rovnako ako mnoho ďalších spoločností, sa pri prevádzke svojich služieb skrátka nezaobíde bez prenosu dát z EÚ do USA. „Nedostatok bezpečných a spoľahlivých medzinárodných prenosov by poškodil ekonomiku a brzdil rast podnikov založených na dátach v EÚ,“ dodal.

Spoločnosť Facebook si podľa Vice News sťažuje aj na nespravodlivé konanie zo strany Európskej únie. Ostatné zámorské spoločnosti, podľa Facebooku, údajne nemusia čeliť podobným komplikáciám zo strany komisie na ochranu údajov. Spomínané predbežné opatrenie komisie spochybňuje systém, ktorý spoločnosť Facebook využíva k prenosu dát do Spojených štátov. Potom, čo Európska únia zrušila dlhoročnú dohodu o prenose dát medzi EÚ a USA (takzvaný Privacy Shield), bol schválený nový medzinárodný mechanizmus na prenos dát. Aby sa pre neho jednotlivé krajiny kvalifikovali, musia preukázať dostatočne vysokú úroveň zabezpečenia súkromia dát. EÚ sa však obáva, že v prípade Spojených štátov je dohľad nad dátami príliš invazívny na to, aby tieto štandardy spĺňal.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

/1/ Facebook said it might stop operating in Europe if the EU suspends all data transfers to the US, businessinsider.com, 22.9.2020

/2/ Facebook přemýšlí nad ukončením provozu v Evropě, stejný osud možná čeká i Instagram, letemsvetemapplem.eu, 27.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár