Falošné správy a falošné trestné činy

· Čas čítania: 11 min.
Foto: archív
 Od začiatku roku vidíme extrémny nárast predčasných záverov, predčasných vyjadrení a fake news (falošných správ). Politici, aktivisti, mimovládky a média sa predbiehajú pri vynášaní súdov voči svojim oponentom, v drvivej väčšine bielym mužom a zabúdajú na etiku, zabúdajú na potrebné dokazy a fakty, zabúdajú, že sa všetko môže razom otočiť voči nim.
Prvý veľký prešľap prišiel so smrťou len 7-ročnej Jazmine Barnes 3. januára. Tú zastrelil černoch Eric Black junior, ktorý sa k strelbe na vozidlo, v ktorom sa nachádzala, priznal. Zámerne uvádzam farbu pleti, nakoľko v prípade zohrala veľkú rolu. Pôvodne totižto obviňovali z vraždy belocha, Roberta Cantrella, ktorý z miesta činu unikal zo strachu o svoj život. Cantrell nie je žiaden svätec, opletačky so zákonom sú mu známe. No tu bol nevinný.
Situáciu eskaloval hlavne „aktivista“ Shaun King, ktorý unikajúceho Cantrella označil za strelca a rasistu, ktorý určite zabíjal kvôli farbe pleti a vypustil na neho hnev jeho rovnako zmyšlajúceho milióna sledovateľov na sociálnych sieťach. Tí ako zmyslov zbavení vypátrali identitu muža a okamžite začali posielať jemu a jeho rodine vyhrážky a verejne zdielali jeho adresu.
„Počul som, že niekto znásilní, umučí a zavraždí ženy a deti v tvojej rodine.“ znel jeden z komentárov. Pridali sa aj iní prominentní liberáli plní nenávisti voči belochom, ako The Young Turks a prikladali polená do ohňa zla. Po prevalení pravdy sa samozrejme neospravedlnili, upravili videá, resp. zmazali tweety.
Druhý veľký prešľap sa dostal až na Slovensko. Koncom januára reportovalo RTVS o bombastickom objavení Buzzfeed News, podľa ktorého mal Trump nariadiť Cohenovi, aby klamal o výstavbe v Moskve. Samozrejme, že všetky média (okrem FOX NEWS) prevzali tieto nikým a ničím neoverené správy a šírili klamstvá medzi milióny svojich čitateľov a sledovateľov. Stalo sa však niečo, čo nikto nečakal.
Správu totižto dementoval tým špeciálneho vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý doteraz o vyšetrovaní mlčal. Pomaly si prešlap začínali uvedomovať aj CNN a spol, no Buzzfeed News nechceli z pozície ustúpiť a stále tvrdili, že je to pravda.
Z logického hladiska to však nedáva žiaden zmysel, keďže Cohena vyšetrujú už 2 roky a takéto závažné porušenie zákona by šlo von ako prvé. Je to federálny zločin za ktorý je možné odvolať prezidenta. Druhá rovina problému, ktorý si zjavne Mueller uvedomil, je potenciálne ohrozenie kredibility vyšetrovania, ak prišlo k úniku tajných informácií zo spisu.
Ani Vám Buzzfeed News nič nehovorí? Nerobte si z toho ťažkú hlavu. Buzzfeed je stránka plná videí mačiatok, roztomilých detí, X vecí ktoré musíte prečítať a ich sekcia správ má históriu klamstiev. Nakoľko správy o Trumpovi a Rusku lámu rekordy (tzv. Trump Bump), držia sa hesla „nejestvuje zlá reklama“.
Tretí veľký incident sa stal počas Pochodu za život (March for life). Tento prešlap médií môže znamenať okrem iného koniec niektorých redakcií, keďže právnici označených a pošpinených začali podávať návrhy na súdy za pošpinenie a klamstvá. Washington Post čelí žalobe 250 miliónov dolárov, čo je aj suma, za ktorú ho kúpil Jeff Bezos (majiteľ internetového obchodu Amazon) v roku 2013.
Celý incident sa odohral pri Lincolnovom pamätníku vo Washingtone, DC. Skupina stredoškolákov, detí vo veku 14-16 rokov, majoritne bielych, z časti v červených, Trumpa podporujúcich MAGA šiltovkách, čakalo na autobus domov do Kentucky. Ten mal prísť o 17:30, no pred jeho príchodom zažili niečo, čo zmenilo ich životy.
Ako prvé odprezentujem reč médií: „Veľká skupina mladých bielych mužov v MAGA šiltovkách zastrašovala a útočila na vojnového veterána, pôvodného obyvateľa USA! Všetkému prizerali 4 afro-americkí aktivisti čítajúci Bibliu“. Články to ďalej rozpitvávali do nepríčetna, no poďme sa radšej venovať realite.
Študenti Covingtonskej katolíckej strednej školy, štát Kentucky, sa po účasti na Pochode za život stretávali na schodoch okolo Lincolnovho pamätníka. Prví ich slovne napádali „afro-americkí aktivisti“, ktorí patria k nenávistnému hnutiu Black Hebrew Israelites (BHI). Toto hnutie pozostáva z nezávislých siekt a tvrdia, že oni sú praví potomkovia Izraelitov a boli Židmi obraní o svoje dedičstvo.
Študentom nadávali do buzerantov, deti incestu, urážali neheterosexuálov, obuli sa aj do čiernych študentov v dave: „rozpredajú tvoje orgány“ a vyvolávali napätie. Keďže mladí katolíci nemali záujem o konflikt, spýtali sa dospelého dozoru, či môžu začať skandovať, ako to robia počas športových podujatí, aby prehlušili BHI. Dostali povolenie a celá skupina s úsmevmi na tvári spievala a skandovala, ako bežne poznáme primárne z prenosov futbalových zápasov zo zahraničia.
V tom momente sa do situácie zaplietol Nathan Phillips. Samozvaný aktivista, potomok pôvodných obyvateľov Ameriky, lebo povedať mu Indián je v 2019 urážlivé, vojnový veterán. Zobral bubon a začal do neho udierať. Za zvuku bubna sa vybral stredom davu stredoškolákov hľadajúc konflikt. Ked to videli Black Hebrew Israelites, okamžite začali školákom vyhrážať slovami: „Neopovážte sa ho ani len dotknúť!“. Spolu s Phillipsom sa do davu vybralo pár jeho podobne naladených kamarátov. Jeden z nich útočil na chlapcov slovami: „Vrátte sa do Európy, kam patríte!“ 
Keď študenti videli bubnujúceho muža, ako sa prediera pomedzi nich, väčšina ustúpila a s úsmevom na tvári pokračovali v skandovaní do rytmu bubna. Jeden sa však rozhodol, že zostane stáť a nečakal, že z toho média a rasistickí aktivisti urobia celosvetovú aféru. Nick Sandman, aktuálne najznámejší stredoškolák v USA, zostal stáť a usmieval sa na Phillipsa počas toho, ako ten udieral do bubna par centimetrov od chlapcovej hlavy po dobu niekoľkých minút.
Phillips samozrejme okamžite po skončení tejto frašky nabehol do CNN a vyplakal sa. Vraj sa cítil ohrozený, vraj cítil prítomne napätie a bál sa fyzického útoku na svoju osobu po tom, ako ho obkolesili bieli mladí muži. Vyhlásil sa za vojnového veterána z Vietnamu, aj keď nikdy vo Vietname neboj a tiež nikdy nebojoval. Opravoval loďstvu chladničky. CNN miluje každú príležitosť, keď môže zaútočiť na bielych mužov, preto bez kontroly a rozmyslu prinieslo bombastický článok o rasistických bielych študentoch s MAGA čiapkami.
Internetom v tom čase však už koloval 2 hodinový, nezostrihaný záznam z celého incidentu, ktorý vyvracal všetky tvrdenia Phillipsa a CNN. Od CNN prevzali správu bez kontroly a rozmyslu ďalsie „konkurenčné“ médiá a zrazu mali študenti strednej katolíckej školy na krku obvinenia z rasizmu, vulgárne útoky a vyhrážky smrťou.
Na twitteri sa po klamlivých reportážach vyrojili tisíce útokov na chlapcov, ale aj závažných nabádaní na fyzické násilie. Jedna z tvorkýň satirického, anti-Trumpovského televízneho programu Saturday Night Live ponúkla orálny sex po predložení dôkazu fyzického útoku na chlapcov. Veľa z tweetov bolo nahlásených, no prekvapivo množstvo z nahlásených trestných činov bolo Twitterom po kontrole označených za „OK“.
Celej situácie sa však chytili nezávislí reportéri na Youtube a začali s masívnym zaplavovaním videí o klamstvách médií, útokoch aktivistov a známych osobností na chlapcov. Pod ťarchou dôkazového materiálu začali pomaly aj mainstream média meniť svoje vyhlásenia.
Našťastie je v USA právny systém nastavený tak, že sa môže aj malý človek postaviť veľkej korporácii a má šancu na úspech. Chlapci z Covingtonu vďaka nenávisti, rasizmu a unáhleným záverom reportérov mainstreamových médií už možno nikdy nebudú musieť pracovať. Na zozname právnikov je cez 50 mien a názvov spoločností a keď od Washingtonu Post požadujú 250 miliónov, …
Najnovší prípad ešte nie je uzavretý, no všetko už vyzerá byť jasné. 29. januára sa mal stať rasistický a homofóbny útok na černošského homosexuála, herca Jussie Smolletta. V Chicagu bola tú noc treskúca zima. Jussie sa vybral o 2. hodine rannej do Subway po sendvič. 40 minút po údajnom napadnutí zavolal ku známemu, u ktorého prespával, políciu.
Ako prvé nesedelo miesto útoku. Chicago je silne pro demokratické, rasovo diverzné, silne pro LGBTI, špeciálne časť, v ktorej a pohyboval Smollett. Niektorí youtube redaktori hovorili, že polovica štvrte je černošská a druhá polovica je neheterosexuálna. Zároveň je to veľmi bohatá štvrť s množstvom kamier na každom rohu. V tom čase sú ulice ako vymreté.
Nesedel ani motív. Ako prvé prišlo tvrdenie, že bol napadnutý. Po reporte TMZ (Nový Čas, no 10x horší) pridal Jussie do popisu, že ho napadli 2 útočníci s MAGA šiltovkami a kričali: „Ty Empire buzerant, ty Empire ne-er!“ Empire je televízna show, kde Jussie vystupuje a ktorú pozerá mizivé percento voličov Trumpa. Neskôr upravil vyjadrenie – vypustil šiltovky, asi kvôli nezrovnalosti s -23°C teplotou, no pridal výraz: „Toto je krajina MAGA!“. 
Divný bol aj povraz, ktorý mal Jussie na krku. Podľa jeho vyjadrenia, mu ho počas útoku uviazali okolo krku. Na to sa hneď chytili čierni  demokratickí senátori Cory Booker, New Jersey a Kamala Harris z Californie. Označili útok na Smolleta za „lynčovanie moderného dňa“. Mal ho však okolo krku uviazaný aj 40 minút po incidente, keď otvoril dvere polícii.
Neskôr v programe Good Morning America vyhlásil, že sa bránil a útočníkom vrátil pár úderov. Tiež vyhlásil, že očakával väčšiu podporu a ak by na neho zaútočili černosi, alebo moslimovia, ľudia by s ním viac súcitili. V tomto momente to začalo byť podozrivé aj bežným luďom.
Samozrejme, že sa všetky mainstream média a ľavicové osobnosti rozhodli údajný útok od samého začiatku považovať za jasnú vec. Bol to útok bielych mužov, trumpových mužov, bolo to rasistické a homofóbne! O tom niet pochýb!
Chicagska polícia vyčlenila veľký tím vyšetrovateľov a prezrela stovky hodín záznamov bezpečnostných kamier. Neobjavila žiaden útok. Podarilo sa im však vypátrať 2 osoby, ktoré boli jediné v okolí údajného útoku v tom čase a označila ich za potenciálnych svedkov.
Polícia pri vyšetrovaní požadovala od Smolletta jeho mobilný telefón. Najprv odmietol, nakoľko mal obsahovať osobné údaje, telefónne čísla, skladby, … no po niekoľkých dňoch odovzdal polícii upravený zoznam hovorov. Tá v tom čase už mala výpis od mobilného operátora a vedela, ktoré čísla zamlčal.
Jussie si medzičasom užíval novonadobudnutú slávu. V jednom z televíznych rozhovorov označil 2 mužoch na zázname za útočníkov. Pritom nebolo vidno ani ich tváre, ani sa z videa nedali inak identifikovať. Boli po uši zababušení kvôli obrovskej zime. Polícia však mala záznamy aj z iných kamier a osoby vypátrala.
Z 2 potenciálnych útočníkov sa vykľuli Smollettovi kolegovia, bratia Abimbola a Olabinjo Osundairoví. Médiá ich asi z dôvodu poukázania na ich farbu pleti, označovali ako Nigérijcov, aj keď boli obaja rodení američania a z Nigérie pochádzali ich rodičia. V tomto momente sa začal celý príbeh nekontrolovateľne rúcať.
Bratov Osundairových polícia zatkla, vypočula a po 2 dňoch prepustila. Médiá pomaly začali obracať svoje tvrdenie a politici, ktorí 30. januára vypúšťali jedno proti-belošské, proti-Trumpovské vyjadrenie za druhým, volali po zdržanlivosti. Aká to pretvárka, aký to dvojitý štandard.
21. februára vystúpil Superintendant chicagskej polície Eddie Johnson pred kamerami s vyhlásením: „Jussie Smollett zaplatil dvom bratom 3500 dolárov, aby spolu narafičili útok na neho minulý mesiac a využili súcit a hnev voči rasizmu na promo jeho kariéry“. Smollett bol zatknutý ten istý deň a prepustený na kauciu 10000 dolárov. Bol obvinený z rôznych štátnych, ale aj federálnych trestných činov a hrozí mu niekoľkoročné väzenie.
Polícii sa odhalil vďaka mobilnému telefónu. Vymazané telefónne čísla patrili bratom Osundairovým a Jussie s nimi telefonoval pred a po útoku. Polícia našla kamerové záznamy zobrazujúce bratov pri kúpe povrazu. Taktiež našla šek na 3500 dolárov s podpisom Smolletta a iné dôkazy poukazujúce na spoluprácu na predchádzajúcom trestnom čine, ktorý nevyšiel.
Smollet tvrdil, že niekoľko dní pred útokom dostal list označený MAGA s vyhrážkami likvidáciou. Polícia prišla k záveru, že si ten list poslal Jussie sám. Keď nedostal očakávanú reakciu médií, rozhodol sa „vylepšiť“ situáciu a nafingovať falošný útok na seba.
Najsmutnejšie na celom je, že Smollett ublížil nevinným. Čím viac podobných klamstiev vyjde na povrch, tým menej budú ľudia ochotní veriť reálnym obetiam. Niektorí redaktori sú už tak bezradní, že vo svojich článkoch doslova prosili, aby to bola pravda a oni mohli svoj rasizmus voči bielym oslavovať za hulákania: „sláva, žijeme v krajine bielych rasistov!“ 
Ako vidíte, ešte nie je ani koniec februára a už majú americké a nielen tie, médiá mainstreamu za sebou 4 obrovské prešlapy. Žurnalista by mal mať podľa správnosti a etiky aspoň 3 seriózne zdroje, aby mohol napísať tvrdenie. V dnešnej dobe sa však na zdroje nečaká. Treba prísť s článkom ako prvý.
Cieľom sú senzácie, negatívne správy a čo najviac poštvať ľudí voči sebe. Lebo nenávisť a senzácie predávajú. Časť redakcií, ako TMZ sa práve špecializuje na senzácie a vytváranie kontroverzií, nenávisti, sporov, … No v prípade Covingtonskej katolíckej strednej sa môžu karty obrátiť. A verím, že sa obrátia.
Americká spoločnosť je na rázcestí. Podľa prieskumov, liberáli čoraz viac inklinuju k násiliu a ultralavicovým ideológiám, ako je socializmus a komunizmus vrátane obmedzovania slobody slova pre svojich oponentov. Mediálne domy, sociálne siete a nezáujem o debaty rozkol ešte znásobujú.
Už aj na Slovensku som sa stretol pri debate s viacerými kamarátmi s odmietnutím ďalej pokračovať, lebo on/ona nemá záujem o informácie a vystačí si so správami z overených zdrojov.
Médiá dlhodobo bojujú s klesajúcou čítanosťou, konkurenciou v podobe youtube a sociálnych médií. Čoraz viac hľadajú bombastické nadpisy a správy, tzv. click-bait. Ich primárnou náplňou nie je informovanie, ale predaj reklamy. Ak sa trend nezmení, hrozí USA, občianska vojna. Nechcem strašiť, no situácia je vypätá do extrému. A médiá huckajú ďalej.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár