Fašizácia Ukrajiny včera a dnes

· Čas čítania: 3 min.
foto: archív

Už od čias, keď sa Hitler dostal k moci, prejavovali mnohí Ukrajinci sympatie s nacizmom. No svedkami fašizácie ukrajinskej spoločnosti sme i dnes. Počiatky fašizmu na Ukrajine. Dejiny fašizmu na Ukrajine sú úzko späté s rokom 1933, keď sa Adolf Hitler stal ríšskym kancelárom Nemecka. V tom čase s ním zástupcovia Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN), ktorá vznikla v 20. rokoch minulého storočia a usilovala sa o nezávislosť Ukrajiny, začali viesť rokovania. Výsledkom stretnutí bolo poskytnutie materiálnej a finančnej pomoci zo strany Nemeckej ríše. Z týchto prostriedkov následne ukrajinskí nacionalisti financovali teroristické akcie vrátane podpaľačských útokov, sabotáží či prepadov, ako aj vražedných útokov na politikov
a členov OUN nesúhlasiacich so smerovaním hnutia. Ešte pred vypuknutím druhej svetovej vojny podstúpili viacerí členovia OUN výcvik v špeciálnych táboroch, kde si pod velením nacistických dôstojníkov osvojovali nové spôsoby boja. Tento výcvik bol pritom porovnateľný s tým, ktorí podstúpili riadni príslušníci jednotiek Waffen-SS, známi ako špecialisti na ľahké palné zbrane. Za vernosť Hitlerovi a spojenectvo pri obsadzovaní Poľska navyše nacisti ukrajinským nacionalistom dovolili, aby si na jar roku 1940 vytvorili Ukrajinský ústredný výbor – organizáciu, ktorá založila ukrajinské vydavateľstvo v Krakove a zriadila aj niekoľko ukrajinských škôl a mládežníckych organizácií.

Pavol IČO

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

VyhlásenieNázory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár