Finančné sprostredkovanie zvládlo pandemické opatrenia

Pandémia zásadným spôsobom ovplyvnila všetky sektory ekonomiky a teda aj finančné sprostredkovanie, ktorému pri opakovaných lockdovnoch veľmi pomohla terajšia úroveň digitalizácie. Problém nemal 2. dôchodkový pilier z hľadiska zaplatených príspevkov, keďže povinné 18 percente dôchodkové poistenie sa prerozdeľuje do prvého a druhého piliera. Budúci penzista tak poberá nižší dôchodok z prvého piliera podľa vopred známych kritérií jeho výpočtu, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa a druhý zo správcovskej podľa výšky zaplatených príspevkov, miery ich zhodnotenia vo fondoch, ako aj od zvoleného spôsobu poberania penzie zo starobného dôchodkového sporenia.

Z dôvodu zatvorených reštauračných prevádzok a obmedzených možností cestovania doma a do zahraničia vykazuje bankový sektor nárast peňazí na bežných účtoch domácností na takmer 25 miliárd eur, ktoré sú každoročne znehodnocované narastajúcou infláciou. Pri narastajúcej nezamestnanosti ako aj nižšieho nárastu miezd, sa tieto peniaze chápu ako odložená kúpna sila domácností, ktorej „míňanie“vo veľkom začalo už počas tohtoročného leta a preto sa nečudujme, že zvýšená spotreba domácnosti prispela na rast HDP v druhom štvrťroku až na takmer 10 percent, ako aj na rast inflácie. Či má informácia z prostredia komerčných bank o úsporách domácnosti aj vplyv na zvyšovanie cien nehnuteľností zo strany developerov, nebudeme špekulovať.

V investovaní dominujú muži a v šetrení ženy

Kapitálovému trhu sa počas pandémie darilo, čoho dôkazom sú predovšetkým akciové indexy, ktorých zhodnocovanie však nezodpovedalo ekonomike ich emitentov, čo napokon platí aj pre neodôvodnený rast cien nehnuteľností. Všetci vieme, že pod spomínané zhodnotenie akciových podielových listov sa podpísali masy lacných peňazí z útrob centrálnych bank a preto sme tak trochu už dnes zvedaví, čo sa bude na kapitálovom trhu diať, keď centrálne banky sprísnia svoju menovú politiku.

Počas pandémie sa investovalo viac peňazí z bežných účtov domácnosti do akciových, ale aj zmiešaných fondov, či už jednorázovo s vyššími objemami peňazí, alebo ako tiež pravidelné mesačné investičné sporenie. Domácnosti pochopili, že spotrebné úvery sú pre nich drahé, ako aj to, že v prípade čerpania dlhodobých hypotekárnych úverov by ich nemala zaujímať len ročná úroková sadzba, ktorá môže byť nízka, ale aj ukazovateľ RPMN, čo je ročná percentuálna miera nákladov, v ktorej je započítané všetko, čo súvisí s podmienkami poskytnutia úveru.

V tejto súvislosti ale musíme povedať, že aj napriek tomu, že ženy zarábajú o pätinu menej ako muži, majú na sporiacich účtoch uložených viac peňazí vraj preto, že sú v míňaní konzervatívnejšie a teda dôverujú predovšetkým istote sporenia. Na druhej strane sú muži viac zameraní na investovanie, čo sa vysvetľuje tým, že sú ochotní podstúpiť aj väčšie riziko, bez ktorého sa zarobiť viac ani nedá. Manipuláciu s peniazmi ovplyvňujú vlastné emócie, ktoré ak ide viac o investovanie ako sporenie, treba mať pod kontrolou, čo napokon majú vo funkčnej náplni finanční sprostredkovatelia, na ktorých sa treba s dôverou o radu obrátiť.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár