Finančný trh je zaplavený bezcennými peniazmi

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Shutterstock

Na záchranu, obnovenie a naštartovanie ekonomiky eurozóny je peňazí dosť. Keďže ich ECB v rámci menovej politiky natlačila za viac ako 1,5 miliardy eur, môže si ich Európska komisia požičať cez emitované európske dlhopisy a napokon aj národné vlády členských krajín eurozóny. Tie si ich v rámci svojej fiškálnej politiky prerozdeľujú ako svoje stimuly.

A tak sa nečudujme, že tento transmisný mechanizmus kolobehu ničím nekrytých peňazí, nedokázal pred pandémiou a už vôbec nie teraz, naštartovať toľko požadovanú infláciu. Čo však dokáže, je zvyšovanie inflácie aktív, ktoré ale merané akciovým indexom nezodpovedajú objektívnej ekonomickej realite ich akciových spoločnosti. Sem patrí aj nárast cien nehnuteľnosti, ktoré sú tiež mimo objektívnu realitu. Tento nárast je skôr vyvolaný nízkymi úrokmi a dopytom po nich, kedže peniaze na akýchkoľvek účtoch v bankách sú zdevastované viac nízkymi úrokmi a menej nízkou infláciou.

ECB,  Európska komisia a národné vlády sa chvália ako zachraňujú koronavírusom poškodzovanú ekonomiku, čo však nie je pravda. Konečným  dôsledkom ich „záchrany“ nie je nič iné, ako dlhy ktorých objemy prekračujú v niektorých krajinách únie ich ročne vyprodukované HDP a preto sú nesplatiteľné. Dlhodobá udržateľnosť verejných financií sa teda nekoná, keďže centrálna banka v rámci svojej menovej politiky nepočíta so zvyšovaním úrokov a tak sa nebude zvyšovať ani inflácia, ktorá dokáže za určitých podmienok dlhy aj odpisovať.

Podľa všetkého majú centrálne banky „radosť“ z toho, že úroky sú nízke a tak si účastníci trhu požičiavajú čoraz väčšie objemy peňazí a tie sú napokon najväčším zdrojom bankových ziskov.  V tejto súvislosti si však treba povedať, že banky nie sú závislé od vkladov občanov, keďže sú pre nich aj pri terajších nízkych úrokov „drahé“. Potrebnú likviditu predmetu podnikania majú zabezpečenú od svojej centrálnej banky takmer zadarmo a preto si aj môžu dovoliť ponúkať lacné úvery so všetkými spomínanými negatívnymi dôsledkami pre všetkých účastníkov trhu.

Staré dlhy splácané novými dlhmi

Splácanie terajších dlhov bude teda založené na známom karuselovom mechanizme v nebankových inštitúciách, keď sľubované vysoké úroky boli vyplácané  novým peňažnými vkladmi. Keď ďalšie neboli, zastavil sa ich kolobeh a tak ich podnikanie skrachovalo. Ako sa v niektorých štátoch môžu splácať dlhy, keď tieto sú vyššie ako ich ročne vyprodukované HDP? Nemôžu, musia si na ich splácanie požičať ďalšie peniaze za nižší úrok, čím sa len predĺži obdobie ich splácania. V niektorých prípadoch môže dôjsť k dohode o čiastočnom odpustení dlhov, čo je však vždy spojené s nejakými politickými ústupkami.

Tento spôsob karuselového splácania dlhov môže aj skončiť vyhlásením platobnej neschopnosti krajiny, s čím majú opakované skúsenosti v rodisku nedávno zomrelého futbalistu. Na budúcich dlhoch Európskej komisie, ktoré vzniknú emitovaním dlhopisov prostredníctvom niektorých svetových bank, si teda zgustnú len zahraniční investori, ktorým transmisné rabaty zaplatia ako napokon vždy, európski daňoví poplatníci.

Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár