Finančný trh zaplavujú peniaze zovšadiaľ

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Komerčné banky na Slovensku sú zavalené obrovskou masou lacných elektronických peňazí od ECB, požičaných peňazí od Európskej komisie a grantových peňazí z európskeho rozpočtu, ktoré sa majú ponúknuť za overených podmienok ich splácania všetkým účastníkom trhu. Čoraz viac z nich sa bude požičiavať za podmienky, že ich splácanie bude garantovať vláda, za dosiaľ nevyjasnených podmienok. Záruky bude poskytovať aj Eximbanka, ak pôjde o podnikanie na zahraničných trhoch a to až do výšky 80 percent z hodnoty úveru. Všetky úvery nebudú určite splatené, čo pre banku predstavuje kreditné riziko a potrebu si vytvárať opravné položky s dopadom na pokles bankového zisku.

V súvislosti s terajšou úverovou eufóriou, bez ktorej nebude možné naštartovať koronavírusom poznačenú ekonomiku, však treba povedať, že treba počítať v prípade skrachovaných podnikov aj so zmenou vlastníctva alebo fúzovaním podnikov s rovnakých predmetom podnikania, k čomu v zahraničí v automobilovom a leteckom priemysle už dochádza. Vláda by mala prijať zákon, aby z tohto dôvodu nedošlo k privatizácii zvyšku slovenských strategických podnikov. Môže totiž do nich vstupovať majetkovým podielom a mať personálne zastúpenie v riadiacich orgánoch.

Požičať si peniaze na podnikanie však vyžaduje mať vopred vypracovaný projekt, pokiaľ možno s čo najväčšou pridanou hodnotou. Zatiaľ nevieme, či vláda už také projekty má. V opačnom prípade totiž hrozí, že peniaze z eurofondov sa budú rozdávať a účastníci sa budú korumpovať. Vláda pri požičiavaní peňazí zo zahraničných zdrojov by mala byť zvlášť opatrná, pokiaľ ide o ich objemy. Potrebujeme totiž len toľko požičaných peňazí, o koľko klesol hospodársky rast v porovnaní s predkrízovým obdobím.

Pre terajšiu koaličnú vládu je totiž dôležité mať víziu budúceho smerovania slovenskej ekonomiky, a nie len víziu nekradnutia, čo v žiadnom prípade nebude stačiť. Potregné je uskutočnenie štrukturálnych zmien štátnom a verejnom sektore a v školstve ktoré sa v odbornosti v  porovnaní s inými krajinami dostalo na spodné priečky. Slovensko dostane z európskych peňazí na najbližších sedem rokov takmer 25 miliárd eur, na zmiernenie negatívnych dopadom koronavírusu. To, ako sa peniaze využijú, bude záležať aj od efektívnosti ich čerpania, s čím sme v predchádzajúcich obdobiach nemali najlepšie skúsenosti.

Autor je ekonóm.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár