Fňukajúca Tereza rolu wrexitérky splnila a môže odísť

Tagged With: , , , , Add Comment

Záber z rezignačného prejavu ministerskej predsedníčky Teresy Mayovej archivuje webová stránka vlády Jej Veličenstva Alžbety Druhej. Britská premiérka vystúpila v onen pamätný predposledný májový piatok za neveľký rečnícky pult, aby poddaným jej Veličenstva oznámila, že o dva týždne, v piatok 7. júna, odstúpi z funkcie šéfky Konzervatívnej a unionistickej strany. Hlavný dôvod? „Je a bude mi navždy ľúto, že sa mi nepodarilo zabezpečiť brexit„, konštatovala. „Učinila som všetko, čo sa dalo, aby som získala poslancov pre podporu môjho plánu. Žiaľ, nepodarilo sa mi to. Skúšala som to trikrát.

Slzy, po ktorých ostal…

Milióny obyvateľov Spojeného kráľovstva, ktoré si zapli televízory a sledovali prejav naživo, ostali zaskočené poslednými sekundami prednesenej reči. V polovici siedmej minúty sa jej zlomil hlas a krátko na to, pri zmienke, ako miluje svoju vlasť, neudržala plač, otočila sa na opätku a odkráčala k dverám. Práve táto chvíľka krehkej slabosti 62-ročnej dámy v červenom kostýme ostala zvečnená na snímkoch, čo zaplavili bulvár i médiá hlavného prúdu. Prejav prednesený pred vchodom do sídla britských ministerských predsedov na 10 Downing Street možno vidieť v celej dĺžke na YouTube napríklad tu, tu a tu.

Premiérka Teresa Mayová sa na konci svojho rezignačného prejavu rozplakala:

Štvrtý program (Channel 4) britskej verejnoprávnej televízie BBC si v živej reportáži spred budovy na Downing Street všimol, ako manžel odstupujúcej šéfky britskej exekutívy Philip May zmäkol. Bola to dojímavá show a mnohí televízni diváci pritom prehĺtali od dojatia. Nie však všetci a možno ani nie tá väčšina Angličanov, Škótov, Írov a Velšanov, ktorej nevyšumeli z pamäte – mierne povedané – otázniky nad podnikateľskou činnosťou pána Maya. Tento zámožný finančník sa podieľal už pri nástupe svojej manželky do premiérskej funkcie v júli 2016 na riadení fondov v úhrnnej kapitálovej hodnote okolo 1,4 bilióna dolárov. Podľa portálu denníka The Independent tie fondy profitovali zo spoločností, zbehlých v tzv. kreatívnom znižovaní daňového zaťaženia. Podľa niektorých prameňov z decembra 2018 vynášalo bombardovanie Sýrie lukratívne zisky zbrojárskym koncernom ako Lockheed Martin, v ktorých mala podiel aj investičná spoločnosť Capital Group, kde pôsobí vo vysokom exekutívnom postavení ctihodný Philip May. Pre vyváženosť pohľadu treba podotknúť, že na vojne v Sýrii sa nabalili aj ruské zbrojárske koncerny, takže na 61-ročného pána Maya, ktorý bol okrem iného i neoficiálnym poradcom svojej polovičky, netreba hľadieť ako na vyvrheľa, aký nemá páru vo svete.

… skľučujúci wrexit

Oveľa vážnejšie sú dosiaľ dostatočne neobjasnené okolnosti zrodu prezývky, ktorá na nalepila na predsedkyňu britskej vlády v hovorovej reči na uliciach, v puboch a v domácnostiach. Počas necelých troch rokov úradovania na 10 Downing Street malo byť jej prvoradou povinnosťou plnenie vôle občanov, ktorí sa v júnovom referende 2016 vyslovili za vystúpenie z Európskej únie. A výsledok? Rokovania Veľkej Británie s Bruselom uviazli na mŕtvom bode. Nebola to nešťastná náhoda, ani tvrdá rana osudu. Nebol to dokonca ani debakel britskej diplomacie po rokovaniach s Bruselom. Nemožnosť odpútať sa od EÚ je zjavne politickou sabotážou a výsledkom kolaborantstva britských vládnucich kruhov na úrovni parlamentu a vlády s eurokraciou.

Striebrovlasá Theresa Mayová zavliekla svoju vlasť do wrexitu. Tento tristný novotvar – wrexit – sa rozšíril do hovorovej reči v dôsledku zlyhaného brexitu. Wrexit je zloženinou zo slov „wreck“ a „brexit“. Wrexit je tak brexitom, čo stroskotal a uviazol v bahne ako vrak. Pani Mayová sa v tomto zlyhaní neslávne vyfarbila ako wrexitérka, resp. v anglickej ortografii ako wrexiteer(ka). Čiže ako tá, ktorá sa o wrexit pričinila a viac to už neodčiní.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis