Francúzsko a Nemecko vyrábajú nový spoločný tank

· Čas čítania: 3 min.
foto: rheinmetall.com

Nemecké a francúzske média uvádzajú, že v roku 2035 môže začať výmena nemeckých tankov Leopard 2 a francúzskych Leclerc za novú spoločnú verziu. Konzorcium francúzskych a nemeckých spoločností obranného priemyslu začalo prípravu spoločného základného bojového tanku /ZBT/ MGCS /Main Ground Combat System/, ktorý bude zaradený do armády oboch štátov.

Danú novinku oznámila nemecká spoločnosť Rheinmetall so sídlom v Düsseldorfu, ktorá je účastníkom danej spoločnej pracovnej skupiny. „Spoločnosti Krauss-Maffei Wegmann /Nemecko/, Nexter systems /Francúzsko/ a Rheinmetall vlani v decembri vytvorili pracovnú skupinu, ktorá sa bude zaoberať vytvorením tanku MGCS. Účastníci podpísali s Federálnym velením bundeswehru pre zariadenia, informačné technológie a prevádzkovú podporu  /BAAINBw/, ktoré vystupuje v mene Francúzska a Nemecka, zmluvu na realizáciu prvej etapy prác pre určenie systémovej architektúry nového modelu,“ vysvetlila spoločnosť  Rheinmetall, pričom neuviedla finančné podmienky danej dohody   /https://www.rheinmetall.com/en/rheinmetall_ag/press/news/latest_news/index_20672.php/.

V rámci tejto dohody by sa všetky strany mali zhodnúť na definitívnej koncepcii , porovnať ju s predošlými variantmi, analyzovať rôzne detaily programu a navrhnúť spoločné riešenia. Účastníci pracovnej skupiny vyhodnotia aspekty rôznych koncepcií, vrátane technickej pravdepodobnosti vykonania prác v súlade so stanovenými termínmi, možnosti splnenia technických požiadaviek dvoch armád a kompatibilitu nového modelu s národnými systémami výzbroje /SCORPION vo Francúzsku a D-LBO v Nemecku/,“ podotkli experti spoločnosti Rheinmetall.

Francúzsko a Nemecko sa dohodli na tom, že všetky náklady v priebehu realizácie daného projektu uhradia spoločne rovným dielom. Prvá etapa vytvorenia architektúry nového tanku potrvá približne 18 mesiacov,“ prezradili odborníci spoločnosti Rheinmetall. Predpokladajú, že program MGCS sa bude realizovať, ako uviedli, „pod nemeckým politickým vedením.“ Analytici spoločnosti sa domnievajú, že sa výmena súčasných tankov Leopard 2 /Nemecko/ a Leclerc /Francúzsko/ za nový model začne v roku 2035.

Prvé výsledky spolupráce Francúzska a Nemecka na výrobe spoločného tanku boli prezentované na medzinárodnej zbrojárskej výstave Eurosatory 2018. Vtedy obe krajiny predstavili skúšobný model tanku EMBT /Euro Main Battle Tank/, ktorý bol svojráznou kombináciou veže francúzskeho tanku Leclerc a podvozku nemeckého tanku Leopard 2.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár