Francúzsko chce viac žien – generálok. Je „feminizácia“ ozbrojených síl užitočná?

· Čas čítania: 2 min.
foto: Middle Eeast Online

Armády a rezorty obrany sa menia. V ostatnom čase je módou menovať ženy do funkcie ministerky obrany. Ide o genderové „vyrovnanie“ alebo je v tom akási móda? „Ženský trend“ nabrali vo viacerých štátoch, napríklad, aj vo Francúzsku. Paríž chce viac žien – generálov… či generálok? Ministerka obrany Florence Parlyová mieni realizovať plán, v súlade s ktorým by sa počet žien s generálskou hodnosťou v armáde zvýšil na desať percent. Nuž, potom by sa bojaschopnosť francúzskej armády bezpochyby tiež zvýšila.

O zámeroch ministerky obrany informoval denník Le Figaro a iné média. Pripomenuli, že ešte pred rokom vedenie rezortu obrany prezentovalo plán, v súlade s ktorým by sa do roku 2022 podiel žien s generálskou hodnosťou vo francúzskej armáde dosiahol minimálne desať percent. Le Figaro vo svojom komentáre predpokladá, že tento cieľ je už na dosah. Podiel dôstojníkov ženského pohlavia v najvyššom velení francúzskych vojsk, na ministerstve a na príslušných úradoch armády sa od roku 2018 po súčasné obdobie sa zvýšil zo 7,5% na 9% . V súčasnosti vo francúzskej armáde slúžia 44 ženy, ktoré majú hodnosť generála.

Francúzske média poukazujú na to, že domáca armáda čo sa týka feminizovanosti svojej zostavy je na štvrtom mieste na svete – 15,5 percenta príslušníkov armády, teda 32 tisíc osôb, sú ženy. V súčasnosti percentuálne najviac žien je v izraelskej armáde, kde ich slúži 34 percent. V USA v armáde slúži približne 240 tisíc žien /cca 20 percent/. Počet vojačiek v kanadskej armáde tiež prevyšuje 15 percent a podľa plánov kanadského premiéra, do roku 2026 počet žien v kanadskej armáde by sa mal zvýšiť na 25 percent. V Ozbrojených silách Austrálie slúži 14 percent žien, Ukrajiny 11 percent, Nórska, Veľkej Británie a KĽDR – vyše 10 percent atď.

Možno je to celkom užitočný trend. Vo všeobecnosti ženy nie sú predsa také agresívne, výbušné a dobyvačné, ako muži. Sú oveľa mierumilovnejšie a zhovorčivejšie. Väčší počet žien odmieta vojnu a vôbec použitie sily ako nástroj riešenia konfliktov alebo geopolitických záujmov. V radoch žien nie je veľa takých megier a „Napoleonov v sukni“, ako missis Clintonová, Mayová, Albrightová a iné. Možno by väčší počet žien v armáde napomohol zníženiu napätia na svete a zmenšeniu vojenských konfliktov. V každom prípade by to neuškodilo. Občas ženy majú viac rozumu, ako chlapi…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 Zdroje:

1 Les armées se fixent l’objectif de 10 % de femmes généraux en 2022, Le Figaro, 19.7.2020

2 PERSONNEL MILITAIRE. La ministre des armées fixe l’objectif de 10 % de femmes généraux en 2022, ASA France, 20.7.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár