Francúzsko odmietlo ratifikovať obchodnú dohodu UE-Mercosur /EU-Mercosur/ kvôli ekologickým problémom v krajinách Latinskej Ameriky

· Čas čítania: 2 min.
Foto: AFP/File

Francúzsko odmietlo ratifikáciu obchodnej dohody medzi Európskou úniou a krajinami Latinskej Ameriky UE-Mercosur /EU-Mercosur/. Uviedla to francúzska vláda po tom, ako bola zverejnená špeciálna správa expertov, autori ktorej poukázali na veľmi vážne ekologické hrozby, ktoré môže zapríčiniť obchodná a hospodárska dohoda medzi EÚ a Argentínou, Brazíliou, Paraguajom a Uruguajom.

Nesúhlas s ratifikáciou tejto dohody francúzska vláda vysvetľuje ekologickými problémami v krajinách Mercosuru, predovšetkým razantným znížením plochy lesov. Domáci experti podotkli, že v súčasnosti návrh dohody neobsahuje žiadne páky, pomocou ktorých by sa dalo zabrániť masovému a trestuhodnému vyrubovaniu lesov v krajinách Latinskej Ameriky.

Francúzskemu premiérovi Jeanovi Castexovi doručili správu, ktorú pripravili odborníci v oblasti ekológie a hospodárstva. V tomto dokumente daný návrh dohody medzi EÚ a krajinami Mercosuru je označený za „stratenú Európskou úniou možnosťou využiť svoju váhu v priebehu rokovaní, aby sa podarilo získať seriózne garancie, ktoré zodpovedajú požiadavkám ochrany životného prostredia, sanitárnym a tiež všeobecným požiadavkám občanov.“ Mnohé francúzske média citovali túto správu.

Za účelom, aby rokovania o obchodnej dohode mohli pokračovať, francúzska vláda vzniesla niekoľko požiadaviek pre kolegov z Argentíny, Brazílie, Paraguaja a Uruguaja. Napríklad, požiadala, aby tieto krajiny dodržiavali Parížsku klimatickú dohodu COP21 z roku 2015 a importovaný tovar uviedli do súladu s ekologickými a sanitárnymi normami, platnými v Európskej únii.

Proti ratifikácii dohody medzi EÚ a krajinami Latinskej Ameriky vystupujú mnohé mimovládne organizácie. Minulý piatok asociácia organizácií, ktoré sa zaoberajú ochranou životného prostredia, a tiež politická strana Stop-Ceta požiadali prezidenta Emmanuela Macrona, aby vytvoril alianciu členských krajín EÚ, ktorá dokáže zablokovať súčasný návrh dohody a pripraví jeho novú verziu.

Obchodnú dohodu CETA (Comprehensive economic and trade agreement) medzi EÚ a  Mercosur podpísali vlani v lete a majú ju ratifikovať parlamenty všetkých krajín, ktoré dohodu podpísali. Vo viacerých európskych krajinách daná verzia dohody čelí veľkej kritike a poukazuje sa na to, že niektoré štáty Latinskej Ameriky, zvlášť Brazília, nevynakladajú dostatočné úsilie, aby chránili lesy a bojovali proti ekologickým problémom. Ratifikáciu danej dohody už odmietlo Rakúsko a Holandsko.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1 La France à l’offensive contre l’accord commercial Europe-Mercosur, Le Figaro, 18.9.2020

2 Pourquoi la France est toujours opposée au projet d’accord UE-Mercosur, L´Express, 18.9.2020

3 Pourquoi la France est toujours opposée au projet d’accord UE-Mercosur, Bilaterals.org, 18.9.2020

4 Accord UE-Mercosur : la France toujours opposée au projet, Le Figaro, 18.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár