Francúzsko udrelo proti americkému doláru, vyzýva k „vyváženiu” svetových mien

Francúzska vláda chce prelomiť monopol dolára v medzinárodných transakciách po tom, čo BNP Paribas, najväčšia banka v krajine, BNP, dostala facku v podobe rekordných 9 mld. dolárov pokuty a zákaze obchodovania s dolárom na 1 rok.

Michel Sapin, francúzsky minister financií, vyzval k „väčšej rovnováhe” mien používaných na globálne platby s tým, že prípad BNP Paribas by „nás mal donútiť uvedomiť si  nutnosť používania rôznych mien”  uvádza  Financial Times.

„My (Európania) si predávame  navzájom v dolároch, napríklad aj pri predaji lietadiel. Nemyslím si, že je to nutné. Myslím, že potrebujeme väčšiu rovnováhu,  a to nielen pokiaľ ide o euro, ale tiež pre veľké meny rozvíjajúcich sa krajín, ktoré sa čoraz viac podieľajú na globálnom obchode, “povedal minister financií pre  FT.

Francúzsko chce dosiahnuť významnejšie postavenie eura v medzinárodnom obchode. Sapin povedal, že túto myšlienku predloží  v pondelok, keď sa stretne v Bruseli s ministrami financií eurozóny.

BNP dostala trest za pomoc krajinám, ako sú Irán, Sudán a Kuba pri vykonaní obchodných transakcií v objeme  30 mld.  dolárov, ktoré sú podľa amerického práva nezákonné, pretože ignorujú americké sankcie. Počnúc dňom 1. januára 2015  banka nebude po dobu jedného roka môcť vykonávať  dolárové transakcie.

Francúzska vláda pokutu a ročný zákaz obchodovania s dolárom označila za  nezmyselné a nespravodlivé, pretože najväčšej banke v krajine bránia v používaní dolára, dominantnej meny svetového obchodu.  Takmer 90 percent všetkých obchodov na devízovom trhu (5 bil. dolárov denne) sa  uskutočňuje v amerických dolároch.

Tvrdé sankcie  USA a Európy prinútili krajiny hľadať  možnosti použitia iných mien.  Napríklad Rusko aktívne pracuje na de-dolarizácii a v obchodovaní začína používať čínsky jüan a ďalšie ázijské meny.

Väčšina  cien ropy a plynu sa určuje a uvádza v dolároch, pričom Francúzsko dúfa, že sa mu to v budúcnosti podarí prelomiť.

Christophe de Margerie, generálny riaditeľ spoločnosti Total, najväčšej francúzskej  spoločnosti, obchodujúcej s ropou, hovorí, že pri nákupoch ropy sa môžu použiť aj iné meny, a to aj v prípade, že referenčnou menou  zostane  dolár.

„Cena za barel ropy sa uvádza v dolároch,” povedal de Margerie. „Rafinérie môžu s touto cenou a za použitia výmenného kurzu eura voči doláru na daný deň dohodnúť platbu  v eurách.”

USA a krajiny OPEC s ropou obchodujú výhradne v amerických dolároch od roku 1971.

Preklad z RT

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply