Fraška s odvolaním Kollára dopadla podľa očakávania: koaličníci sa rozhodli zachovať si svoje teplé miestečka

· Čas čítania: 8 min.
foto: TASR

Už dávnejšie nás naši politici nepotešili takým nádherným divadielkom, ako tento utorok. Fraška s odvolaním Kollára dopadla podľa očakávania. Koaliční poslanci z obavy o svoje funkcie, platy a výhody koalíciu nerozbili a rozhodli sa zachovať si svoje teplé miestečka. Krásna šaškáreň! Hnevné reči, tvrdé vyhlásenia, rezolútne požiadavky a bum-bac, stiahli chvosty, narobili smradu a zaliezli do nôr…

Iba málokto na Slovensku pochyboval, že tento cirkus bude mať iné finále. Svorka agresívnych „balkónových vlčiakov“ z mini-straničiek SaS a Za ľudí spustila masívny štekot na predsedu parlamentu Borisa Kollára kvôli jeho diplomovke a žiadala, aby odstúpil z funkcie. Snažili sa odstrániť politika, ktorý zjavne nepasuje do ich radov a vyčistiť si priestor. Lenže Kollár urobil na naše politické pomery geniálny trik a rozmazal liberálnych mopslíkov a čivavy po lesklej podlahe parlamentu a utrel s nimi aj chodbu. Nariadil vlastné odvolanie a dopadlo presne podľa jeho očakávania: čivavy mlčky stiahli chvosty a utiekli…

Predseda vlády Igor Matovič  teraz môže byť hrdý aj na ďalší domáci titul – „slovenského Nostradama“: dva dní pred komickým hlasovaním v parlamente v diskusnej relácii na   Markíze predpovedal, že dve menšie koaličné strany SaS a Za ľudí napokon v kauze diplomovej práce predsedu NR SR Borisa Kollára a jeho odvolávania „stiahnu chvosty“ a rozhodnú sa radšej zostať pri moci. Kollár si jasne uvedomuje obmedzenosť, zbabelosť a pokrytectvo svojich koaličných kolegov.

Za odvolanie Kollára napokon hlasovali iba… piati poslanci. Opozícia sa na celú túto kauzu tiež očakávane vykašľala, logicky sa domnievajúc, že nech sa vo svojom lajne čvachtajú iba predstavitelia koaličných strán, a opozičníci sa na to pozerali z diaľky, ukazovali na roztrasených oponentov prstami a rehotali.

Všetko sa skončilo presne podľa očakávania: čivavy stiahli chvosty, Kollár neodstúpil, jeho strana zostala v parlamente, koalícia sa nerozpadla, búrka v pohári vody utíchla tak rýchlo, ako aj začala. Jediná zmena: celá slovenská verejnosť a čiastočne aj zahraničná sa ešte raz presvedčila, aké kreatúry dnes vládnu na Slovensku, a Slováci sa ešte razantnejšie začali búchať hlavami o stenu a sa pohoršovať: „Panebože, koho sme zvolili!..“

Zasa sa ukázalo to, že je vlastná košeľa bližšia a dvojitý meter a trojité štandardy, ako vždy, v EÚ /vrátane Slovenska/ platia. Ešte len pred rokom OĽaNO a Sme rodina pri podobnom probléme Andreja Danka zo SNS hystérizovali a žiadali jeho odchod z funkcie. V súčasnosti nie je to pre nich veľký problém. Tak pre zmenu sa do toho zapriahli „zástancovia pravdy“ z mini-straničiek SaS a Za ľudí. Verejnosť určite tuší: ak sa do podobnej kaluže spadne nejaký poslanec z SaS alebo Za ľudí, potom ani pre tieto strany žiaden problém už nebude…

Stredobodom pozornosti sa stal podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Andrej Kiska, ako vyhlásil, v politike skončil, Remišová sa hrajká na špeciálne vytvorenom pre ňu ministerstve a tak sa do kauzy Kollárovej diplomovky obul Šeliga a snaží sa zbierať body v tichom boji o predsednícku stoličku vo svojej strane. Túto stoličku síce získať môže, ale určite nezachráni pred krachom oligarchicko-populistickú skupinku, ktorá nemá žiadnu politickú budúcnosť a ktorej voliči v budúcich voľbách ukážu veľkú… no veď viete.

Za stranu SaS sa v tejto kauze „hovorkyňou“ stala poslankyňa Jana Cigániková, ktorá predbehla aj samotného predsedu strany a ministra hospodárstva. Podotkla, že bolo „úplne legitímne žiadať odstúpenie Kollára po tom, čo celá vtedajšia opozícia pred rokom kritizovala Andreja Danka. To, ako sa teraz Boris Kollár zachoval ku Za ľudí a akým spôsobom zaútočil, len preto, že poukazujeme na obyčajnú slušnosť, je nelegitímne.“ Vyzvala premiéra Igora Matoviča, aby zakročil a nastavil rovnováhu vo vlastnej vláde.

Na ďalšieho Nostradama sa zahral tiež poslanec za SaS Ondrej Dostal, ktorý návrh Borisa Kollára na odvolanie samého seba označil za pokus zamiesť kauzu pod koberec a uzavrieť ju. Podčiarkol, že to nebola Kollárova úprimná snaha o vyvodenie politickej zodpovednosti – mal odísť z funkcie. „Šalamúnsky“ dodal, že sa táto situácia by nemala riešiť spôsobom, že by koaliční poslanci hlasovali za odvolanie predsedu parlamentu. Vopred avizoval, že to tak neurobí, lebo vie, ako odvolávanie dopadne. Veď tak aj dopadlo. Vedelo sa to vopred…

Slovenská verejnosť sa zasa presvedčila, akých pokrytcov zvolila. Psíčky síce preventívne  pobrechali, ale trochu zafúkal vietor a rýchlo utiekli so stiahnutými chvostami /takmer citujeme Nostradama-Matoviča/. Určite čerešničkou na torte bol utorkový súboj Kollár – Šeliga na parlamentnej pôde. Najprv amatér, ktorý priamo z ulíc vliezol do parlamentu, obvinil Kollára, že je podvodník, vydiera koaličných partnerov a chce zapríčiniť pád vlády.

Predseda parlamentu mu nič nezostal dlžný a fakticky urobil z neho fašírku. Na margo Šeligu bez servítky podotkol, že niečo tak odporne farizejské ešte v politike nestretol. Za tento výrok si vyslúžil búrlivý potlesk s lavíc obsadených poslancami Ľudovej strany Naše Slovensko. Kollár vysvetlil, že niekoľko razy sa všetkým ospravedlnil za spôsobené problémy v súvislosti so svojou diplomovkou, titul „magister“ nebude používať. Podčiarkol, že sa to Šeligovi stále máli a tlačí ho, aby odstúpil z funkcie.

Lišiacky zdôraznil, že prípadný odchod jeho strany z koalície by vládu nepovalil, veď tri strany aj naďalej budú mať väčšinu v parlamente – 78 poslancov. Chytrák Kollár si perfektne uvedomuje, že vláda, ktorá sa bude držať na „šnúrke nadpolovičných 3 poslancov“, nebude mať ani veľkú stabilitu, ani váhu a veľa toho neurobí. Podčiarkol, že sa za svoje kreslo nedrží, ako sa nedržia ani traja ministri za jeho stranu a môžu hocikedy odísť. Podotkol, že práve Šeliga a spol. sa držia za svoje teplé miesta a „medzi riadkov“ svojich oponentov označil za zbabelcov a pokrytcov, naznačil, že stiahnu chvosty počas hlasovania. Tak sa aj stalo. A naši čitatelia si ešte raz môžu vychutnať pozoruhodný, povedal by som, historický súboj Šeliga – Kollár /https://www.youtube.com/watch?v=oHe05sv61eU&feature=emb_logo/.

A čo teraz? Minulé parlamentné voľby ukázali predovšetkým tri veci: dlhoročná slovenská mohutná „sfinga“ SMER-SD sa rozbila, národniari sú rozhádaní, roztrieštení a preto na plnej čiare prehrali voľby a slovenská spoločnosť predsa začína byť unavená z radikálnych slniečkarskych tupo-liberálnych strán a preto na smetisko politických dejín vyhodila „uličníkov“ PS/Spolu a s odretými ušami sa do parlamentu dostala „prezidentská“ strana Za ľudí. Liberáli síce parlamentnú bitku vyhrali, ale nemajú žiadnu stabilitu, ani budúcnosť.

V súčasnosti koalícia je rozdelená, podľa rôznych kritérií, na dve resp. tri časti. Na jednej strane sú mini-straničky SaS a Za ľudí a na druhej OĽaNO a Sme rodina, avšak aj posledné dve strany sú dosť odlišné, pretože Matovičova strana „obyčajných ľudí“ predstavuje neobyčajný „kompót“ uvarený z liberálov, slniečkarov, konzervátorov, akože národniarov  atď. Ale predsa Matovič vždy podrží Kollára, aby nerozvalil koalíciu. Premiér si tiež jasne uvedomuje, že ak hladným psom z SaS a Za ľudí umožní zožrať Kollára, potom tie isté hladné psy spoločným úsilím zožerú aj jeho.

Kollár je tiež, bezpochyby, liberál a slniečkar, ale povedali by sme, taký umiernený. Na umierneného slniečkara a liberála s prímesou konzervativizmu a kresťanstva sa snaží hrať aj premiér Matovič a práve to najviac spája týchto dvoch politikov. Lenže na rozdiel od Matoviča, Kollár sa občas odhodlá aj na konkrétne činy, ozaj aspoň čiastočne sa snaží presadzovať pronárodné a konzervatívne hodnoty. Prednedávnom sa napríklad zastal Matice Slovenskej, ktorú ministerka financií Milanová chce nechať takmer bez prostriedkov.

Kollár si jasne uvedomuje, že sú takmer všetky miesta na politickom amfiteátre obsadené, a chce sa pretlačiť a obsadiť aspoň to miestečko, ktoré ešte, podľa neho, zostalo voľné. Práve preto sa poponáhľal a ako prvý zo slovenských politikov si prekvapivo pre mnohých nadviazal priateľstvo s európskymi „buričmi“ Marine Le Penovou, Matteom Salvinim, Tomiom Okamurom atď. A týchto politikov je ťažké zaradiť do zoznamu slniečkarov, liberálov a gender-inžinierov. Preto je Kollárova taktika dosť komplikovaná, kolísavá a často nepredvídateľná. Dá sa povedať, že sedí zatiaľ na dvoch stoličkách, ale dlhšie v takej póze nevydrží a bude musieť si sadnúť na jednu stoličku celým… no veď viete.

Aj opitý ujo Fero zo štvrtej cenovej vie, že v parlamente šlo o frašku. Väčšina poslancov koalície asi považuje slovenskú verejnosť za totálnych hlupákov, keď pred ňou rozohrala toto podradné divadlo. „Pošteklili“ Danka, teraz Kollára, nuž, tak skontrolujte diplomovky, rigorózky a iné študijné práce väčšiny politikov a zistíte, že objavíte kopu plagiátorov. Navyše mnohí z nich absolvovali všelijaké kurzy a študijné pobyty na rôznych akože prestížnych zahraničných akadémiách, získali diplomy, ale to štúdium bolo často dosť formálne a nedá sa  porovnať s klasickou formou dlhoročného vzdelania na univerzitách a vysokých školách.

A čo nám, vážení, hrozí a čo nás neminie? Nechcem sa hrať na Nostradama, ako Igor Matovič alebo Ondrej Dostal, ale trochu sa zavŕtam do toho, čo by mohlo byť, čo by sa mohlo stať. Súčasnú koalíciu trochu skôr či neskôr očakáva podobné lámanie, aké sa odohráva v súčasnosti v SMER-SD. „Brehy“ sú jasne vyznačené: na jednej strane SaS a Za ľudí a na druhej – OľaNO a Sme rodina. Týka sa to koalície. V prípade opozície by ani Nostradamus nevedel, čo má povedať. Budú alebo nebudú predčasné voľby, je to vo hviezdach.

A čo nás čaká počas volieb, nezávisle na tom, kedy sa budú konať? Určite SaS a Za ľudí si jasne uvedomujú, že s Matovičom a Kollárom asi ťažko môžu počítať, preto si pre istotu musia hľadať „náhradných“ partnerov. Bezpochyby počítajú s PS a Spolu, možným návratom KDH /ak sa dovtedy nezbaví Hlinovho liberalizmu/ a samozrejme, so stranou Petra Pellegriniho, ktorá pod sociálno-demokratickým „dáždnikom“ bude presadzovať slniečkarske a euroatlantické hodnoty. Prirodzene, dá sa ešte počítať so vznikom nejakej novej strany – ako to vždy býva pred parlamentnými voľbami.

Približne rovnakú garnitúru potenciálnych koaličných partnerov môže mať aj OĽaNo a Sme rodina. Záleží na tom, kto a koho dokáže zlanáriť na svoju stranu. Dokážu dovtedy nájsť koaličných partnerov SMER-SD a Ľudová strana Naše Slovensko, ktoré v súčasnosti majú obrovské problémy s koaličným potenciálom? To zatiaľ asi nevedia ani naši slovenskí Nostradamovia – Matovič a Dostal. Takisto je otázne, či do volieb pronárodné strany dokážu /po prvý raz v histórii Slovenska/ vytvoriť silný blok, ktorý by mohol vyhrať voľby. Prvou ich úlohou v súčasnosti je, aby sa konečne zobudili, zmúdreli a začali pracovať a spolupracovať.

Bezpochyby, divadielko s Kollárovou diplomovkou sa ešte nekončí. Viacerí politici by si ešte z toho chceli vytĺcť aspoň minimálny kapitál. Jediným plusom podobných káuz a frašiek je to, že verejnosť jasne vidí, koho si zvolila na čelo štátu, možno /možno!!/ sa náhodou poučí a bude opatrnejšia a múdrejšia počas hlasovania v budúcich parlamentných voľbách. Čo je však isté, priatelia, naši vrelo milovaní politici sa nám nedovolia nudiť a čoskoro zažijeme nové, možno ešte zaujímavejšie a vzrušujúcejšie divadelné predstavenia, ako v prípade Kollárovej diplomovky. A na to nepotrebujeme ani Nostradama – to všetci vieme úplne presne.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár