Frontálny útok na slovenské mozgy: Matovičovci spustia propagandistické vládne noviny

· Čas čítania: 4 min.
foto: TASR

Premiér Igor Matovič je blízko k tomu, aby splnil prvý zo svojich predvolebných sľubov. Nejde o zmeny v oblasti hospodárstva, školstva, zdravotníctva, bytovej výstavby  atď. Tie môžu počkať. Matovičovci čoskoro spustia propagandistické vládne noviny. Premiér má skúsenosti s vydávaním novín a je si veľmi dobre vedomý, čo znamená mediálna sila, reklama a propaganda. Rady súkromných slniečkarskych liberálnych médií onedlho „posilnia“ štátne noviny rovnakého razu – na „čistenie“ mozgov občanov. 

Riaditeľ tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Richard Pekár pre TASR uviedol,  že proces verejného obstarávania na tlač a distribúciu vládnych novín sa určite spustí do konca leta. Číže od jesene tu začne pracovať vládny propagandistický kolos. Pekár prezradil, že  momentálne prebieha prieskum zisťovania predpokladanej hodnoty zákazky a pripomienkujú sa zmluvy k verejnému obstarávaniu.

Podľa Úradu vlády, budú noviny vychádzať ako bezplatný mesačník s predpokladaným rozsahom 32 strán. Pekár prezradil, že príprava na verejné obstarávanie trvá dlhšie aj preto, lebo podmienky chcú nastaviť tak, aby sa mohlo do súťaže prihlásiť čo najviac uchádzačov nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Nuž, je to ozaj demokratické riešenie: vláda takto prostredníctvom lukratívnej zákazky môže dať zarobiť nielen domácim liberálom, podnikajúcim v oblasti médií, ale aj zahraničným. A takto náš mediálny trh mainstreamoví ujovia zo zahraničia budú môcť ovládať ešte viac, ako v súčasnosti.

Pekár  vysvetlil, že za vznikom nápadu vládnych novín je snaha informovať občanov o zmenách, ktoré ovplyvňujú ich život. „Keď sa zmení zákon, tak ako sa zmenil, a čo to pre nich znamená,“ dodal pre TASR. Podľa neho, novinami chce úrad vlády dosiahnuť väčšiu informovanosť ľudí o tom, ako funguje štát. „Aby verejnosť vnímala, koľko peňazí vyberie a na čo ich vynaloží,“ uviedol a dodal, že úlohou novín nemá byť spravodajstvo o činnosti vlády a že to prináleží médiám.

Igor Matovič tak ozaj splní svoj prvý predvolebný sľub. Zámer vydávať noviny zaradila vláda do svojho programového vyhlásenia. Kabinet sa v ňom zaviazal zabezpečiť pravidelné informovanie občanov prostredníctvom doručovania bezplatných informačných novín do domácností. Obsahovať majú odpočet činnosti jednotlivých ministerstiev. Financované budú z rozpočtu úradu vlády, číže zo štátneho rozpočtu a teda z peňazí občanov. Obyvatelia Slovenska tak od jesene budú mať unikátnu možnosť, že im za ich vlastné peniaze budú pravidelne „čistiť mozog“ na liberálno-slniečkarsky spôsob prostredníctvom vládnych novín.

Vydávanie propagandistických vládnych novín kritizovali okrem opozície aj viacerí členovia koalície. Je ozaj nutne vydávať podobné noviny? Na jednej strane je to pochopiteľné. Vláda bude mať v rukách vlastný propagandistický nástroj. Niektorá „spriaznená“ spoločnosť dostane lukratívnu zákazku minimálne, podľa vlády, na 4 roky. Bude poctivo propagovať všetky skutky, plány, výmysly y nezmysly, ktoré sa bude snažiť presadiť vláda. Navonok bude to prejav „otvorenej spoločnosti“: vláda bude informovať o svojej činnosti, prirodzene, iba o pozitívach – o chybách, nedostatkoch a korupcii sa vo vládnych novinách spomínať nebude, ale ak áno, tak iba tak, že tie informácie občan bude vyhľadávať s lupou.

Hlavná otázka: načo vlastne vláda práve teraz ide vydávať vlastné propagandistické noviny? Žeby liberálno-slniečkarske média nedostatočne informovali verejnosť o plánoch a činnosti vlády? Informujú o tom aspoň trochu v inom duchu, ako by si to želali vládni predstavitelia? Možno občas jemne pošteklia toho alebo iného predstaviteľa vládnej koalície, ako to bolo v prípade Igora Kollára, ale určite nebudú informovať verejnosť o korupčných praktikách a rodinkárstve súčasnej vlády. Budú produkovať presne rovnaké informácie, aké budú servírovať aj vládne noviny.

Načo je potom taká duplicita? Vydávanie vládnych novín by bolo logickou odpoveďou vedenia krajiny v prípade, keby drvivá väčšina médií bojovala proti vláde, ako to bolo v prípade minulého vládneho trojlístka. Paradoxom je, že SMER ani v priebehu 12 rokov nedokázal vytvoriť vládne noviny, ktoré by propagovali činnosť vlády a nevytvoril proti mainstreamovým slniečkarskym médiám, ktoré ovládli celý slovenský mediálny trh, žiadnu protiváhu, žiaden protijed, nemal v rukách žiadnu zbraň, aby čelil útokom mainstreamových médií, a to bola jedna z hlavných príčin, prečo prehral voľby.

Načo súčasná vláda bude potrebovať vlastné noviny, keď na celé obdobie svojho vládnutia bude mať totálnu podporu celého mainstreamu? Peniaze občanov sa využijú na propagáciu mnohých nezmyselných projektov a bláznivých a škodlivých plánov. Liberálno-slniečkarský propagandistický stroj na jeseň doplní ďalšie „koliesko“. Obyčajným ľuďom, o ktorých tak rád vypráva pán premiér, toto médium určite nijako nepomôže, ale zato vláda bude mať drahú „hračku“, ktorú sa bude snažiť využiť vo svoj prospech. Sotva sa mnohí ľudia budú spoliehať na vládne propagandistické noviny, ale skôr na internet a predovšetkým na vlastný rozum.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: ÚV: Verejné obstarávanie na tlač vládnych novín spustíme do konca leta, TASR, 12.7.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

3 Responses

Pridaj komentár