Futbalistom v Katare provokácia nevyšla. Za dúhovú pásku dostanú okamžite žltú kartu

Foto: Alex Livesey - UEFA | Uefa | Getty Images

Majstrovstvá sveta vo futbale sa začali v nedeľu v hostiteľskej krajine – Katar, kde je homosexualita nezákonná a môže za ňu hroziť niekoľko rokov väzenia alebo dokonca trest smrti.

Futbaloví kapitáni siedmich európskych tímov chceli počas majstrovstiev sveta v Katare nosiť dúhové pásky, aby podporili posolstvo o začlenení LGBTQ v krajine, kde je homosexualita nezákonná. Následne však čelili kritike od športového vládnuceho orgánu FIFA, nikto z nich to preto radšej neurobí.

FIFA, ktorá sa v týchto otázkach hlasne postavila na obranu Kataru, odmietla kampaň „OneLove“ s dúhovou páskou na drese a namiesto toho začala propagovať svoju vlastnú kampaň „No Discrimination“, ktorá obsahuje rôzne pásky na rukávoch, nie však dúhu.

“FIFA je inkluzívna organizácia, ktorá chce dať futbalom prospech spoločnosti podporovaním dobrých a legitímnych vecí, ale musí sa tak stať v rámci súťažných pravidiel, ktoré sú každému známe,” uviedla FIFA v pondelkovom vyhlásení.

Pravidlá FIFA diktujú , že hráči môžu nosiť len to, čo je povolené ako súčasť dresu ich tímu – a FIFA pohrozila, že hráčom, ktorí sa vyhýbajú pravidlám a nosia pásku, rozdá žlté karty,” píše Reuters.

V rámci množstva pravidiel a ustanovení , ktoré má FIFA na tímových dresoch, je zakázané používať politické vyhlásenia na tímových dresoch. Podľa pravidla 4.3 predpisov FIFA o výstroji „žiadny predmet (hracej súpravy, iného oblečenia, vybavenia alebo iné) sa nesmie nosiť ani používať v žiadnej kontrolovanej oblasti, ak sa FIFA domnieva, že je nebezpečná, urážlivá alebo neslušná, vrátane politických, náboženských, alebo osobných sloganov, vyhlásení alebo obrázkov, alebo inak úplne nespĺňajú zákony hry.“

Foto: Antonio Calanni/AP

FIFA preto varovala, že tímy, ktoré dúfajú v šírenie odkazu One Love, dostanú pri výkope okamžite žltú kartu. To by zvýšilo šance na vylúčenie hráčov počas zápasu, čo by mohlo ovplyvniť ich konečné umiestnenie v turnaji.

“FIFA dala jasne najavo, že ak budú naši kapitáni nosiť na ihrisku pásku, uvalí na nich športové sankcie. Ako národné tímy nemôžeme dostať našich hráčov do pozície, v ktorej by mohli čeliť športovým sankciám, a preto sme požiadali kapitánov, aby sa nepokúšali nosiť pásky na majstrovstvách sveta vo futbale,“ uviedli národné tímy v spoločnom vyhlásení zdieľanom ESPN .

Takže národné tímy Anglicka, Nemecka, Dánska, Švajčiarska, Walesu, Belgicka a Holandska v spoločnom vyhlásení uviedli, že radšej opustili svoj plán nosiť antidiskriminačné pásky OneLove pre obavy z dôsledkov.

„Boli sme pripravení zaplatiť pokuty, ktoré by sa normálne vzťahovali na porušenie predpisov týkajúcich sa súpravy, a mali sme silný záväzok nosiť pásku,“ dodáva sa vo vyhlásení. “Našich hráčov však nemôžeme dostať do situácie, v ktorej by mohli byť nútení opustiť ihrisko.” 

Sme veľmi frustrovaní rozhodnutím FIFA, ktoré považujeme za bezprecedentné,” dodalo spoločné vyhlásenie tímov a zaviazalo sa vyjadriť svoju podporu inklúzii inými prostriedkami.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1. JULIA MUELLER: FIFA quashes LGBTQ armband support at World Cup with yellow card threat, The Hill, 21.nov.2022
2. Natasha Turak: ‘We are very frustrated’: World Cup teams in Qatar ax pro-LGBTQ armbands after FIFA threat, CNBC.com, 21.nov.2022
3. ARMANI SYED: The ‘One Love’ LGBTQ Rights Armband Is Causing a Stir at the Qatar World Cup, 21.nov.2022

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply