Futbalové majstrovstva Euro-2024: ruské zástavy na zápase Srbsko – Anglicko a skandovanie „Putin! Putin!“ na zápase Ukrajiny

Foto: Strana.ua

V priebehu rusko-ukrajinského konfliktu pokoj často nebýva nielen cez deň, ale aj v noci: pokračujú ostreľovania raketami a granátmi a útoky dronmi. Ukrajinské médiá informovali, že včera v noci ruská protivzdušná obrana zostrelila šesť ukrajinských bezpilotných lietadiel, ktoré útočili na ruskom území. Jeden dron bol zostrelený nad Belgorodskou oblasťou, dva – nad Voronežskou a ďalšíe tri – nad Lipeckou oblasťou Ruska. Oznámili tiež, že v noci ruské delostrelectvo zasiahlo hotel v Charkove, kde nocovali príslušníci ukrajinskej armády…

Na bojiskách, ako informoval Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny, v priebehu dňa došlo ku 42 ozbrojeným stretom. „V Charkovskom smere ruské jednotky dvakrát útočili na ukrajinské pozície v okolí Volčansku. V Kupjanskom smere pokračuje boj s ruskými jednotkami v blízkosti Pesčaného. V Limanskom smere Rusi aktívne útočia a podnikli 7 útokov v okolí Grekovky, Makejevky a Torského. V Severskom smere pokračujú dva ruské útoky na pozície ukrajinských obranných síl v blízkosti Vyjemky a Razdolovky. V Kramatorskom smere boli zaznamenané 2 ruské útoky v okolí Kleščejevky. V Pokrovskom smere ruské jednotky urobili 14 pokusov o vytlačenie ukrajinských vojakov síl z ich pozícií.  Teraz boje pokračujú v okolí Novoalexandrovky, Jevgenovky, Novoselovky Pervej a Umanského. V Kurachovskom smere sa ruské jednotky snažia prelomiť ukrajinskú obranu pri Krasnogorovke, Georgijevke a Paraskovijevke, podnikli 4 útoky. Útok pri Krasnogorovke stále pokračuje. V Orechovskom smere sa Rusi pokúsili vytlačiť ukrajinských vojakov pri Rabotine a Malej Tokmačke,“ podrobne informovali ukrajinské médiá.

Ukrajinskí vojenskí analytici poukázali na to, že krvilačný spolok NATO znova preráža dno a vracia sa k najhorším praktikám z čias studenej vojny, znova zvyšuje jadrové nebezpečenstvo, vyhráža sa iným krajinám a tlačí svet ku svetovej vojne. Na čele týchto aktivít, je, prirodzene, bláznivý Nór Breivik-Stoltenberg. „Blok NATO rokuje o rozmiestnení ďalších jadrových zbraní tvárou v tvár rastúcej hrozbe zo strany Ruska a Číny. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v rozhovore pre noviny Telegraph. Podľa neho, musí aliancia predviesť svoj jadrový arzenál svetu, aby vyslala priamy signál svojim protivníkom. O tejto otázke sa uskutočnili konzultácie medzi členmi Aliancie. Týkali sa stiahnutia rakiet zo skladu a ich uvedenia do pohotovostného režimu ako „odstrašujúceho prostriedku“. Okrem toho, vyjadril znepokojenie nad tým, že Čína tiež posilňuje jadrovú zložku a čoskoro sa NATO bude zaoberať dvoma najväčšími jadrovými mocnosťami – Ruskou federáciou a ČĽR,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.

Priniesli aj čiastočne prekvapivé a protirečivé správy. Ešte prednedávnom ukrajinskí ministri, príslušníci spravodajských služieb, úradníci na čele s prezidentom, analytici, ako aj západní kolegovia sa stále vyhrážali, že Krymský most bude onedlho zničený. A z ničoho nič už nikoho nezaujíma, údajne je o ničom… „Krymský most je už z vojenského hľadiska „irelevantný“. Uviedol to hovorca ukrajinského vojenského námorníctva Dmitrij Pletenčuk.  Podľa neho, by zničenie mosta teraz nemalo „dôležitý účinok,“ uviedli ukrajinské médiá.

Takmer sa nepoužíva na vojenskú logistiku. Tento most nesie menej ako štvrtinu celkového zaťaženia. Zvyšok prevážajú trajekty, ktoré bol nedávno zasiahnuté. Preto tento most už nemá taký taktický a strategický význam po škodách, ktoré dostal v dôsledku spoločnej operácie SBU a námorníctva s útokom dronov,“ podotkol Pletenčuk. Avšak iba pred týždňom šéf Hlavného riaditeľstva rozviedky Kirill Budanov uviedol, že most používa Ruská federácia na vojenskú dopravu, najmä prevoz vojakov. Západné médiá tvrdia, že Rusko už nepoužíva Krymský most na zásobovanie vojsk na Ukrajine a už nie je dôležitým vojenským cieľom ozbrojených síl Ukrajiny,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Ukrajinské médiá informovali aj o kurióznom škandále v zahraničí: izraelské ministerstvo zahraničných vecí obvinilo bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z „antisemitizmu.“  „14. júna bieloruský prezident sa vyjadril na margo nedávneho korupčného škandálu v krajine a poznamenal, že väčšina zúčastnených je židovskej národnosti. „Tu sú uvedené tri desiatky ľudí. Prepáčte, nie som antisemita, ale viac ako polovica Židov. Je to tak, že majú zvláštne, privilegované postavenie, že kradnú a nemyslia na svoju budúcnosť? Pred zákonom sú všetci rovnakí. Židia, Bielorusi, Ukrajinci, Rusi a Poliaci,“ povedal Lukašenko na jednom zo štátnych televíznych kanálov. Potom bieloruskí opozičníci napísali sťažnosť na izraelské ministerstvo zahraničia,“ informovali ukrajinskí novinári.

Tam Lukašenkove slová označili za „neprijateľné a poburujúce.“ Podľa ministra zahraničných vecí Jisraela Katza, citovaného miestnymi novinami JNS, vyhlásenia bieloruského prezidenta „znejú, ako explicitné antisemitské komentáre.“ Pričom na oficiálnej webovej stránke izraelského ministerstva zahraničných vecí neboli zverejnené žiadne takéto pripomienky. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu predtým obvinil Haagsky medzinárodný trestný súd z antisemitizmu,“ podotkli ukrajinskí novinári. Nuž, je otázne, či z antisemitizmu obvinia aj tých ľudí, ktorí poukážu na to, že, tak zhodou náhod, väčšina súčasných vrcholových predstaviteľov, napríklad, USA a Ukrajiny, vrátane prezidenta Zelenského, je židovskej národnosti?..

No a nasledovali samé „zrady…“ Ako prví, zradili nespoľahliví Pobalti, ktorí požiadali vyhodiť z krajiny migrantov – Ukrajincov, pretože, ako podčiarkli, „za 2 roky rusifikovali Estónsko viac, ako Stalin…“ „Estónski politici žiadajú vyhostenie ukrajinských utečencov z Estónska pre ich jazyk. Za 2 roky bola nimi krajina rusifikovaná viac ako Stalinom. Martin Helme, predseda estónskej Konzervatívnej ľudovej strany, požiadal, aby úrady prijali nacionalistické rozhodnutie a vyhnali ukrajinských vojnových utečencov z krajiny, pretože hovoria po rusky. Konzervatívny vodca dodal, že prisťahovalectvo Slovanov je osobitným problémom a kvóta pre migrantov pre Estónsko by mala byť nulová. „Je nám jedno, čo hovorí Brusel. Držíme cudzincov vonku a vlastných vo vnútri,“ podotkol Helme, podľa ktorého by   prisťahovalci, ktorí prišli v posledných rokoch, mali byť poslaní domov a treba „začať pracovať na zvyšovaní pôrodnosti Estóncov…“ Politik sľúbil, že ak sa dostane k moci, zníži na polovicu sumu, „ktorá je uvrhnutá do korupčného močiara Ukrajiny,“ podčiarkli médiá.

Akosi inak sa začínajú správať Gruzínci, ktorí odmietli „majdan“ na svojom území a čoraz viac sa vymaňujú spod vplyvu USA a EÚ. „Gruzínska strana požiadala Putina, aby úplne zrušil vízový režim. Mamuka Pipia, medzinárodný tajomník gruzínskej strany „Solidarita v mene mieru“, apeloval na ruského prezidenta Vladimíra Putina so žiadosťou o úplné zrušenie vízového režimu medzi týmito dvoma krajinami. Uviedol to na kongrese frakcie. Západné krajiny sa, podľa neho, snažia podrobiť Gruzínsko a zabrániť dialógu medzi susednými štátmi. Ako však zdôraznil, Tbilisi sa napriek vonkajšiemu tlaku nepripojilo k protiruskej koalícii. Pipia poukázal na potrebu zachovať politiku gruzínskeho štátu, zameranú na trvalý mier a dobré susedstvo. Požiadal tiež Putina, aby úplne zrušil vízový režim s Gruzínskom, vyhlásil amnestiu občanom republiky, ktorí porušili podmienky pobytu v Ruskej federácii a stanovil im kvóty na prácu v Rusku. Podľa členov strany „Solidarita v mene mieru“ takéto kroky prispejú k zblíženiu týchto dvoch krajín,“ podotkli ukrajinskí analytici.

No a, samozrejme, ich pobúrilo konanie srbských futbalových fanúšikov, ktorí na zápas futbalových majstrovstiev Európy Srbsko – Anglicko priniesli nielen srbské, ale aj ruské zástavy, ktorými mávali v priebehu celého stretnutia. „Počas včerajšieho futbalového zápasu medzi Srbskom a Anglickom na Euro-2024 vyvesili srbské ultras na tribúne ruské vlajky.  Zábery ruskej vlajky boli vidieť vo vysielaní a na pozápasových fotografiách. Predpisy UEFA zakazujú nosenie vlajok iných štátov, ako je vlastná krajina fanúšikov. Podotkneme, že  fanúšikovia si všimli ruskú vlajku na tribúnach a na úvodnom zápase turnaja Nemecko – Škótsko,“ zdôraznili ukrajinskí politológovia.

Čo čert nechcel, ale to ešte nebolo všetko. Zdá sa, že zakázaná ruská vlajka sa stáva symbolom súčasných futbalových majstrovstiev Európy. A ozaj je zakázaná. Ako uviedli domáce médiá, na žiadosť Ukrajiny organizátori futbalových majstrovstiev Európy zakázali prinášať na zápas Rumunsko – Ukrajina ruské zástavy. Lenže… Zákaz „čiastočne“ neplatil: „rumunskí fanúšikovia „pre zmenu“ vyvesili na tribúne zástavy Doneckej ľudovej republiky a skandovali: „Putin! Putin!,“ uviedli novinári.

Ukrajinské médiá informovali, že vo vojenskom výcvikovom priestore Libavá v Česku vybuchla nešpecifikovaná munícia. „Informovala o tom Armáda ČR na sociálnej sieti X.  Zranenia utrpelo celkovo deväť vojakov. Dvoch z nich previezol do nemocnice vrtuľník. Hovorkyňa generálneho štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková uviedla, že incident rieši vojenská polícia,“ uviedli ukrajinské médiá. Nuž, český premiér Petr Fiala znova z výbuchu obviní zlých ruských agentov, povie, že bombu umiestnili „neúnavní“ Petrov a Boširov…

Neskoršie večer ukrajinské médiá ešte informovali, že v centre Krasnogorovky prebiehajú tvrdé boje a ruské jednotky postupne vytláčajú ukrajinských obrancov von z mesta. Na Ukrajine dnes začína 846. deň ozbrojeného konfliktu…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 845-й день войны в Украине. Что происходит 17 июня. Обновляется , Страна, 17.6.2024
 2. В НАТО обсуждают развертывание большего количества ядерного оружия из-за растущей угрозы со стороны РФ и Китая, Страна, 17.6.2024
 3. „Путь вперед неясен“. Что пишут мировые СМИ о саммите в Швейцарии, Страна, 17.6.2024
 4. В Повітряних силах сказали, що може стати ціллю для винищувачів F-16, UNIAN, 17.6.2024
 5. У ВМС розповіли, скільки уразили ворожих кораблів та на які полюють, UNIAN, 17.6.2024
 6. Що може означати для Зеленського рух Європи вправо? — The Times, ZN.UA, 17.6.2024
 7. Знищення Кримського мосту вже не матиме очікуваного ефекту — Плетенчук, ZN.UA, 17.6.2024
 8. Хроніка війни в Україні. 17 червня: «Якщо Україна зазнає поразки, цивілізації кінець», Kyiv Post, 17.6.2024
 9. Дрони ГУР вночі атакували Новолипецький металургійний комбінат у Росії (оновлено), Kyiv Post, 17.6.2024
 10. Другий саміт миру фіналізує домовленості: що отримала Україна у Швейцарії, Апостроф, 17.6.2024
 11. Плетенчук пояснив, чому Росія стала менше бити „Калібрами“, Апостроф, 17.6.2024
 12. ГУР розглядає будь-які військові цілі РФ у радіусі 800 кілометрів для ураження дронами Magura, Ukrinform, 17.6.2024
 13. Армія РФ атакувала Вознесенський район на Миколаївщині, Ukrinform, 17.6.2024
 14. НАТО обговорює розгортання більшої кількості ядерної зброї через загрозу з боку Росії та Китаю, Суспільне, 17.6.2024
 15. Безпілотники ГУР атакували військові об’єкти у РФ, росіяни влучили в базу відпочинку у Харкові. 845 день війни. Онлайн, Суспільне, 17.6.2024
 16. Над Самітом миру та його результатами для України нависла примара Росії, а у Вовчанську тривають запеклі бої. Акценти світових ЗМІ 17 червня, Espreso.TV, 17.6.2024
 17. За минулу добу на фронті відбулося 123 боєзіткнення, окупанти намагаються атакувати на 8 напрямках, – Генштаб, Espreso.TV, 17.6.2024
 18. Дрони-камікадзе ГУР вночі атакували військові обʼєкти у трьох регіонах Росії: подробиці, Obozrevatel, 17.6.2024
 19. „Миру в Україні не буде досягнуто за один крок“: головні підсумки Саміту в Швейцарії та питання, які залишилися відкритими, Obozrevatel, 17.6.2024
 20. Секретар РНБО назвав два дуже важливих військових завдання України у війні, New voice.ua, 17.6.2024
 21. Раніше ставки піднімав Путін. Чому Захід діє так незвично рішуче?, New voice.ua, 17.6.2024
 22. Рф може застосувати тактичну ядерну зброю у разі розгрому її армії в Україні – Литвиненко, Слово і Діло, 17.6.2024
 23. Росіяни повідомляють про атаку БПЛА на дві області, Слово і Діло, 17.6.2024
 24. У Бєлгороді сталась пожежа на складі: що відомо про інцидент, РБК-Україна, 17.6.2024
 25. На якому етапі підготовки на F-16 українські пілоти: відповідь Євлаша, РБК-Україна, 17.6.2024
 26. ЗСУ знищили чотири установки С-300, якими РФ обстрілювала Харків – Kraken, ФАКТИ ICTV, 17.6.2024
 27. Зеленський: РФ використовує до 3,5 тис. КАБів щомісяця для залякування населення, ФАКТИ ICTV, 17.6.2024
 28. Не підписали декларацію Саміту миру: без якого озброєння може залишиться Україна і чи дійсно це так, Діфенс Експрес, 17.6.2024
 29. Який рекорд по дальності має український бойовий робот Ratel, що може їздити по Starlink, Діфенс Експрес, 17.6.2024
 30. Ворог зранку атакує на восьми напрямках – Генштаб, Корреспондент.net, 17.6.2024
 31. Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 17.6.2024
 32. На Харківщині бригада швидкої допомоги потрапила під обстріл, коли прибула на виклик — МОЗ, Українська правда, 17.6.2024
 33. БпЛА атакували тракторний завод і металургійний комбінат у російському Липецьку – соцмережі, Українська правда, 17.6.2024
 34. З початку повномасштабної війни СБУ знищила понад 1 тис. російських танків, Інтерфакс-Україна, 17.6.2024
 35. Військові РФ обстріляли електроенергетичний і газовий об’єкти у двох областях – Міненерго, Інтерфакс-Україна, 17.6.2024
 36. НАТО обговорює приведення ядерної зброї в бойову готовність, – Столтенберг, Українські Новини, 17.6.2024
 37. Сирський про ситуацію на фронті: росіяни поспішно продовжують наступ на 4 напрямках в очікуванні посилення ЗСУ, Українські Новини, 17.6.2024
 38. Столтенберг: НАТО обговорює приведення ядерної зброї в бойову готовність, Європейська правда, 17.6.2024
 39. Прем’єр Грузії вірить, що скандальний закон про „іноагентів“ наблизив переговори про вступ до ЄС, Європейська правда, 17.6.2024
 40. Чому не всі учасники Саміту миру підписали спільну декларацію: в Офісі президента озвучили нове пояснення, Інформатор Україна, 17.6.2024
 41. Коли відбудеться другий Саміт миру: в Швейцарії назвали терміни та не виключили участі у ньому Путіна, Інформатор Україна, 17.6.2024
 42. В Криму Сили оборони уразили близько 15 систем ППО за майже два місяці, UNN, 17.6.2024
 43. Сили оборони також і штурмують позиції противника, і відбивають його оборонні рубежі та вогневі точки – Волошин, UNN, 17.6.2024
 44. Україна отримає винищувачі F-16: Сирський розповів, як до цього готується РФ, Focus, 17.6.2024
 45. Прорив ЗСУ до Бердянська. Коли Кримський міст стане важливою опорою логістики ЗС РФ на півдні, Focus, 17.6.2024
 46. Відмова від „мирного плану“ Росії: у Путіна пригрозили – в РНБО відповіли, TSN.ua, 17.6.2024
 47. Законний „відкуп“ від мобілізації: у Раді заявили про великий запит на економічне бронювання, TSN.ua, 17.6.2024
 48. Дрони ГУР атакували об’єкти РФ, НАТО обговорює розгортання ядерної зброї – LIVE, Liga.net, 17.6.2024
 49. Сили оборони вперше затрофеїли російський „танк-черепаху“ – відео, Liga.net, 17.6.2024
 50. Росія 14 разів спробувала прорвати оборону на Покровському напрямку: карта бойових дій 17 червня, 24 канал, 17.6.2024
 51. Лояльні до Росії країни на Саміті миру запропонували допомогти Україні, 24 канал, 17.6.2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár