Gates: Návrat do normálu bude až v roku 2022

Foto: Bill Gates, Startitup

Bill Gates predpovedal pandémiu už dávno predtým ako sa stala skutočnosťou, a to už v roku 2015. V súčasnosti spoločnosť, ktorú pomohol založiť, Miscrosoft, vyvíja systém, ktorý by v budúcnosti dokázal predpovedať pandémie ako počasie. Okrem toho dlhodobo spolupracuje s expertmi v oblasti vírusov a venuje sa problematike vakcinácie, ktorú sa snaží podporovať prostredníctvom svojej nadácie. Založil organizáciu Gavi, ktorá pomáha distribuovať vakcíny do menej rozvinutých častí sveta. Všetky tieto atribúty spôsobili, že ho americké média pokladajú za kapacitu v oblasti vírusových pandémií, preto miliardár dostáva početný priestor práve v médiách, od Fox News po ABC News. V nedeľňajšom rozhovore s Jakeom Tapperom pre CNN miliardár predpovedal vývin ďalšej epidemiologickej situácie v USA aj vo svete.

Gates očakáva, že nás čakajú veľmi ťažké nasledujúce mesiace, dokiaľ nebude široko dostupná vakcinácia. „Je smutné, že nasledujúce štyri až šesť mesiacov môže byť najhoršou z epidémie,“ uviedol miliardár a doplnil, že Spojené štáty čakajú ďalšie úmrtia. Doteraz v Spojených štátoch ochoreniu podľahlo vyše 300 000 ľudí. „Prognóza ukazuje viac ako 200 000 ďalších úmrtí. Ak by sme dodržiavali pravidlá týkajúce sa nosenia rúšok a  odstupu, mohli by sme sa vyhnúť veľkému percentu týchto úmrtí. Takže z krátkodobého hľadiska je to zlá správa.“

Návrat do normálu možno až v roku 2022

Gates viackrát v minulosti podporoval tvrdšie protiepidemiologické opatrenia. Svoj názor zopakoval znova. „Nosenie rúšok určite nemá v podstate nijaké negatíva,“ povedal Gates. „Bary a reštaurácie vo väčšine krajín budú zatvorené počas tejto vlny a myslím si, že je to, bohužiaľ, vhodné. Nechcete, aby niekto, koho milujete, bol posledným, kto zomrel na koronavírus,“ dodal.

Moderátor Tapper sa spýtal, že kedy si myslí, že sa všetko vráti do normálu, kedy odhodíme rúška a nebudeme musieť dodržiavať dištanc. Miliardár odpovedal, že to záleží na tom, aká bude zaočkovanosť populácie a ako pomôžeme druhým krajinám, hlavne chudobným, ktoré nebudú mať ľahký prístup k vakcíne.

„Iste, do leta budeme oveľa bližšie k normálu, ako sme teraz, ale bude to až začiatkom roku 2022. Pokiaľ nepomôžeme iným krajinám zbaviť sa tejto choroby a nedosiahneme v našej krajine vysokú mieru očkovania, hrozí riziko opätovné zavlečenia,“ dodal. Po lete podľa neho znova budeme musieť obmedzovať veľké zhromaždenie ľudí.

Pred zlou epidemiologickou situáciou varoval aj zvolený prezident Joe Biden a imunológ a poradca Bieleho domu Anthony Fauci, ktorý uviedol, že nás čaká „ťažká zima“. Americká Správa potravín a liečiv (FDA) minulý týždeň schválila vakcínu spoločností Pfizer/BioNTech. V pondelok sa zaočkovala v New Yorku prvá osoba, ktorou bola zdravotná sestra. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen uviedla, že Európska lieková agentúra by mala schváliť vakcínu od BioNTech/Pfizer do konca decembra a vakcínu od Moderny do polovice januára.

Gates sa tiež dá zaočkovať verejne

Tapper citoval aj prieskum Pew Research Center, ktorý ukázal, že iba 60 % Američanov sa plánuje dať zaočkovať. Na dosiahnutie kolektívnej imunity je potrebných 70 – 80 % zaočkovanej populácie alebo prekonanie choroby. Najmenej ochotní zaočkovať sa sú podľa prieskumu Afroameričania.

„Myslím, že máme skutočnú komunikačnú výzvu, musíme zistiť, komu ľudia dôverujú, a uistite sa, že majú dáta,“ uviedol Gates. „Dúfam, že ak ľudia uvidia, že táto očkovacia látka sa rozšírila a zníži úmrtnosť a prenos na ľudí, na ktorých vám záleží, počet ochotných ľudí stúpne.“

Gates uviedol, že sa chce pridať k iniciatíve bývalých prezidentov USA, ktorí sa chcú nechať zaočkovať verejne. Bill Clinton, George Bush mladší a Bill Clinton chcú pomôcť presvedčiť ostatných, že vakcína je účinná a bezpečná.

Mohlo to byť horšie

Miliardár neraz kritizoval Trumpovu administratívu za postup pri pandémii, no teraz uviedol, že „to mohlo byť aj horšie“.  Gates uviedol, že s budúcim prezidentom Bidenom už hovoril o plánoch nastupujúcej administratívy v boji proti pandémii a to, čo sa dozvedel ho, uspokojilo.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Bill Gates má hrozivú predpoveď: Čaká nás najhorších 6 mesiacov, „normálne“ to bude až v roku 2022, Startitup, 14.12.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply