„Gaučovo-facebookový vojak“ ukrajinskej vlády Michail Podoľak vyhlásil, že o pol roka Ukrajina dobyje Krym späť

Foto: Strana.ua

Na ukrajinských frontoch – bezo zmien: ruská armáda pokračuje v ofenzívnych operáciách v okolí Jakovlevky, Soledaru, Bachmutu, Andrejevky, Novobachmutovky, Opytného, Voďaného, Pervomajského, Neveľského a Novomichajlovky v Doneckej oblasti. Ruské úrady Energodaru popreli správy ukrajinských kolegov, že ruské jednotky údajne sa chystajú odísť zo Záporožskej jadrovej elektrárne. Zopakovali, že nemienia odísť. Podčiarkli, že nie je v areálu elektrárne žiadna ťažká vojenská technika, strážia ju iba vojaci so samopalmi.

Dopoludnia ukrajinskí vojenskí analytici sa väčšinou venovali téme dodávok zbraní. Podotkli, že americké dodávky zbraní na Ukrajinu vážne oneskorujú výzbroj Taiwanu: „Nevybavené množstvo už predstavuje takmer 19 miliárd dolárov, píše The Wall Street Journal s odvolaním sa na informácie získané od Kongresu USA a vlády. „Tok zbraní na Ukrajinu je v súčasnosti v rozpore s dlhodobými požiadavkami americkej stratégie vyzbrojovania Taiwanu,“ uvádza sa v americkom médiu. Dodávky 208 protitankových komplexov Javelin a 215 komplexov Stinger na Taiwan boli prerušené. Žiadne z nich sa nedostali na ostrov, hoci objednávky na ne boli urobené už v roku 2015,“ uviedli ukrajinskí analytici.

Poukázali na to, že Pentagón zvažuje možnosť zásobovania Ukrajiny malými vysoko presnými bombami, ktoré je možné odpáliť na 160 kilometrov: „Takýto návrh dostal Pentagón od Boeingu, ktorý je vývojárom tejto zbrane. Hovoríme o pozemných bombách s malým priemerom (GLSDB), ktoré sú v plánoch hromadnej výroby. Boeing ponúka dodať prvé GLSDB na Ukrajinu na jar 2023. Komplex obsahuje bombu s malým priemerom GBU-39 s raketovým motorom M26. V súčasnosti bolo vyrobených niekoľko jednotiek tejto zbrane. Môžu byť spustené z HIMARSov alebo iných systémov, ktoré má aj Ukrajina,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Na poludnie ešte vyhlásili, že na Ukrajine je potrebné vybudovať silný systém protivzdušnej obrany, aby sa krajina za pár týždňov neponorila do úplnej tmy. Necitovali pritom domáceho odborníka, ale stratéga rakúskeho ministerstva obrany plukovníka Markusa Reisnera, ktorý  v rozhovore pre ZDF podčiarkol: „Ak sa tu nevytvorí silná protivzdušná obrana, o niekoľko týždňov bude na Ukrajine úplná tma, pretože už nebude fungovať žiadna kritická infraštruktúra,“ citovali ho ukrajinské média.

Aj popoludní v spravodajstve ukrajinských médií prím hrali domáci vojenskí analytici, ktorí doslova chrlili analýzami, komentármi a predpoveďami. Podčiarkli, že obranné línie, ktoré ruská armáda buduje v Chersonskej oblasti, nedokážu zastaviť, ale môžu spomaliť ofenzívu ukrajinskej armády: „Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny, schopnosť spomaliť ukrajinskú ofenzívu na ľavom brehu Dnepra umožní Ruskej federácii nasadiť do zaútočenej oblasti ďalšie posily. Výstavba obranných pozícií ruskej armády na východe Chersonskej oblasti zdôrazňuje kritický význam tejto oblasti pre ďalší priebeh vojny,“ podčiarkli ukrajinskí vojenskí analytici.

Ak sa ukrajinská armáda upevní na východe Chersonskej oblasti, môže zaútočiť na Melitopoľ zo západu a ruské jednotky sa, pravdepodobne, pokúsia brániť. Súčasné ruské opevnenie v tejto oblasti sa nachádza priamo na samotných demarkačných líniách a je orientované hlavne kolmo na samotné cesty. Vyzerajú skôr ako dobre navrhnuté zátarasy ako časti integrálnych obranných línií,“ citovali ukrajinskí vojenskí analytici svojich amerických kolegov z Inštitútu pre štúdium vojny.

Uviedli tiež, že ruská armáda dokončuje prípravy na nový raketový útok. Citovali vyhlásenia Operačného velenia „Juh“: „Prvýkrát po dlhom čase sa v Čiernom mori objavil raketový nosič v bojovej službe. Je to morský raketový nosič, ktorý na svojej palube nesie osem rakiet „Kaliber“. To naznačuje, že prebiehali prípravy,“ uviedla Natália Gumeňuková, hovorkyňa Operačného velenia „Juh“.

Popoludní ukrajinská spravodajská služba uviedla, že informácie o príprave Bieloruska na vojnu proti Ukrajine sa šíria úmyselne a sú prospešné pre Rusko: „Zástupca spravodajských služieb Andrej Jusov uvádza, že Bielorusko teraz poskytuje všetku možnú podporu Ruskej federácii, poskytuje zbrane, strelivo a svoje územie na útoky, ale neexistujú žiadne náznaky, že by sa Minsk pripravoval na vyslanie svojich vojsk proti Ukrajine. Podľa Jusova, Rusko vydáva neustále správy o možnej ofenzíve Bieloruska s cieľom zasiať paniku medzi Ukrajincami, roztiahnuť sily ozbrojených síl Ukrajiny a predsa vtiahnuť Minsk do priameho konfliktu,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

O druhej hodine popoludní ukrajinské média informovali, že do Kyjeva vlakom dorazila početná delegácia ministrov zahraničných vecí siedmych európskych štátov. Spoločnú  fotografiu na pozadí vlaku spoločnosti Ukrzaliznyca zverejnil lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkevics a jeho litovský náprotivok Gabrielius Landsbergis. „My, ministri zahraničných vecí Estónska, Fínska, Islandu, Lotyšska, Litvy, Nórska a Švédska, sme dnes v Kyjeve, aby sme zdôraznili plnú solidaritu s Ukrajinou. Napriek „dažďom“ ruských rakiet a barbarskej krutosti, Ukrajina vyhrá,“ citovali ukrajinskí novinári litovského ministra. Pripomenuli tiež, že 26.-27. novembra Kyjev navštívila vládna delegácia Belgicka a Poľska.

Aj popoludní, ako aj v priebehu celého včerajšieho dňa v spravodajstve ukrajinských médií hrali prím správy a komentáre vojenských analytikov. Uviedli, že výcvik vojakov na prácu so systémami protivzdušnej obrany „Patriot“ je otázkou dvoch mesiacov. Citovali pritom poľského námestníka ministra obrany Wojciecha Skurkiewicza z jeho rozhovoru pre Rádio Plus. „Ukrajinská strana bude schopná toto zariadenie veľmi rýchlo prispôsobiť a vyškoliť operátorov batérií. Je to otázka dvoch mesiacov,“ citovali poľského kolegu.

Poukázali na to, že Nemecko nechce dodávať systémy „Patriot“ pre Ukrajinu: nemecké ministerstvo obrany uviedlo, že Berlín má záujem ponechať systémy protivzdušnej obrany „Patriot“ v integrovanom systéme NATO. Zdôraznil to na brífingu zástupca nemeckého ministerstva obrany Arno Kollaz: „Spomenul tiež slová nemeckej ministerky obrany Christiny Lambrechtovej. Kollaz povedal, že svojím vyhlásením dala jasne najavo, že systém „Patriot“ je neoddeliteľnou súčasťou obrany NATO a príspevku Nemecka k systému protivzdušnej obrany Aliancie. Podľa Kollaza, Nemecko potrebuje tieto systémy „Patriot,“ aby splnilo svoje záväzky voči svojim spojencom v NATO,“ citovali ukrajinskí analytici svojich nemeckých kolegov.

Prezentovali ďalšie bludy jedného z „gaučovo-facebookových vojakov“ ukrajinskej vlády – poradcu  prezidentskej kancelárie Michaila Podoľaka, ktorý pateticky sľúbil, že o 6 mesiacov urobí priamy televízny prenos z nábrežia v Jalte. Len tak pripomenieme našim čitateľom, že Jalta je prímorské letovisko na severnom pobreží Čierneho mora a na južnom pobreží polostrova Krym, je to jedno z najpopulárnejších kúpeľných miest v Rusku. Čiže „gaučovo-facebookový vojak“ Podoľak tvrdil, že ukrajinská armáda o pol roka obsadí Krym…

O šesť mesiacov pôjdem zámerne na nábrežie v Jalte, mám tam obľúbené miesto. Odtiaľ sa pripojím, zaručujem vám, a porozprávame sa o tom, aký bude Krym,“ uviedol Podoľak v televíznom maratóne. Podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev reagoval na zámer poradcu prezidentskej kancelárie Michaila Podoľaka zorganizovať priamy televízny prenos naživo z Krymu o šesť mesiacov. Medvedev povedal, že ukrajinskí politici môžu robiť priame prenosy z Jalty – ale z väzenia,“ citovali ukrajinskí novinári domáceho a ruského politika…

Onedlho poukázali na to, že pravdu bude mať skôr Medvedev, pretože sa Rusom darí oveľa viac. Priniesli správy ruských  telegramových kanálov, ako aj zdrojov, spojených s „Wagnerovcami“, ktoré tvrdili, že ruské jednotky postupovali južne od Bachmutu a obsadili niekoľko mestečiek, názvy ktorých už dobre poznajú naši čitatelia – Andrejevka, Zelenopoľje, Ozarjanovku. „Ukrajina tieto informácie nepotvrdila. Ak boli tieto mesta a obce skutočne obsadené, potom sa Rusom otvorí cesta do Kleščejevky a Krásneho, čo vytvára hrozbu blokovania Bachmuta z juhu a blokovania cesty do tohto mesta z Konstantinovky,“ vysvetlili situáciu ukrajinskí vojenskí analytici.

Ako celý deň, tak aj večer patril vojenským analytikom, ktorí diskutovali o situácii na frontoch, dodávkach zbraní, energetickej kríze, možnom zvýšení vojenskej pomoci zo strany členských štátov NATO a ďalších otázkach. Na Ukrajine už desiaty mesiac pokračuje ozbrojený konflikt…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 278-й день войны в Украине. Что происходит 28 ноября. Обновляется, Страна, 28.11.2022
 2. https://t.me/stranaua/77579
 3. Британия продолжит оказывать военную помощь Украине в следующем году – СМИ, Страна, 28.11.2022
 4. https://t.me/stranaua/77577
 5. Что происходит на фронте 28 ноября. Сводка Генштаба ВСУ, Страна, 28.11.2022
 6. Подконтрольные РФ “власти” Энергодара заявили, что россияне не собираются уходить с ЗАЭС, Страна, 28.11.2022
 7. Окупанти бояться, що ЗСУ форсують Дніпро, і посилено готуються до оборони – ISW, UNIAN, 28.11.2022
 8. РФ планує перекинути в Україну окремі підрозділи з Білорусі – Генштаб, UNIAN, 28.11.2022
 9. ЗСУ розгромили десятки одиниць техніки РФ та поранили понад 110 окупантів – Генштаб, UNIAN, 28.11.2022
 10. Окупанти випустили понад 30 снарядів у бік Нікопольського району, UNN, 28.11.2022
 11. У росії планують заборонити продавати нафту країнам, які встановлять обмеження на ціни — Bloomberg, UNN, 28.11.2022
 12. ЗСУ за добу уразили чотири райони зосередження ворога, Ukrinform, 28.11.2022
 13. Загарбники пошкодили 32 тисячі цивільних та 700 інфраструктурних об’єктів – Єнін, Ukrinform, 28.11.2022
 14. росіяни обстріляли три громади на Дніпропетровщині – випустили понад 30 снарядів, Ukrinform, 28.11.2022
 15. В Україні виникли проблеми із хлібом через відключення електроенергії: пекарі розповіли, чого чекати, Obozrevatel, 28.11.2022
 16. Юсов: російські С-300 – найбільша загроза, але запаси ракет ворога вичерпуються. Інтерв’ю, Obozrevatel, 28.11.2022
 17. 110 поранених і відмінусована техніка: у Генштабі розповіли про результати ударів по окупантах на Запоріжжі, Obozrevatel, 28.11.2022
 18. Росіяни знову всю ніч обстрілювали Нікопольський район Дніпропетровщини. В ОВА розповіли, чи є постраждалі, ZN.UA, 28.11.2022
 19. Очікується перекидання підрозділів ворога з території Білорусі – Генштаб, ZN.UA, 28.11.2022
 20. Військове командування РФ оцінює можливість ЗСУ форсувати Дніпро – ISW, ZN.UA, 28.11.2022
 21. ЗСУ знищили велике скупчення російської техніки на Херсонщині – журналіст, Слово і Діло, 28.11.2022
 22. Окупанти вдарили по селу на Сумщині зі ствольної артилерії: 2 «прильоти», Слово і Діло, 28.11.2022
 23. Окупанти вивезли з Нової Каховки всіх колаборантів – Центр спротиву, Слово і Діло, 28.11.2022
 24. Україна планувала операцію зі звільнення Криму на 2023 рік, — нардеп, Focus, 28.11.2022
 25. “Може тривати роками”: РФ продовжать штурмувати Бахмут поки у них є ресурси, — аналітик, Focus, 28.11.2022
 26. “Лінія оборони рухається”: ЗС РФ не зможуть утримати Запорізьку АЕС, — Подоляк, Focus, 28.11.2022
 27. До Києва прибули глави МЗС одразу семи країн Балтії та Північної Європи, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 28.11.2022
 28. Публічні позиції України та Росії щодо війни за тиждень – ОПОРА, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 28.11.2022
 29. У Чорному морі вперше за кілька діб з’явився російський ракетоносій – Сили оборони півдня, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 28.11.2022
 30. До Києва прибули глави МЗС одразу семи країн – Балтії та Північної Європи, Європейська правда, 28.11.2022
 31. Міністри держав НАТО в Бухаресті пообіцяють нові заходи підтримки України – АР, Європейська правда, 28.11.2022
 32. США боятся, что не смогут предоставить достаточную военную помощь Тайваню из-за войны в Украину, — СМИ, Українські Новини, 28.11.2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply