Izraelský parlament schválil dva návrhy zákonov, ktoré od budúceho roka zastavia činnosť humanitárnej agentúry OSN (UNRWA), ktorá už desaťročia poskytuje dôležitú pomoc palestínskym utečencom na Západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy.
Poslanci Knesetu, izraelského parlamentu, hlasovali v pomere 92 ku 10 za návrh zákona, ktorý má stanoviť, že palestínska agentúra OSN UNRWA nebude ani priamo ani nepriamo prevádzkovať žiadne zariadenie, nebude poskytovať žiadnu službu ani nebude vykonávať žiadnu činnosť v Izraeli.
Vo vyhlásení UNRWA sa uvádza, že rozhodnutie „je v rozpore s Chartou OSN a porušuje záväzky štátu Izrael podľa medzinárodného práva“.
Izraelský parlament schválil návrh zákona, podľa ktorého už od budúceho roka nebude môcť palestínska agentúra OSN UNRWA pôsobiť na izraelskom území, a preto bude musieť svoju činnosť v Izraeli zastaviť. Keďže Izrael kontroluje hraničné priechody do okupovaného regiónu Gazy, práce v oblasti katastrofy sú zámerne bojkotované.
Vyhlásenie UNRWA komentovalo proces vyhlásením:
„Ide o najnovšie opatrenie v prebiehajúcej kampani na diskreditáciu UNRWA a delegitimizáciu jej úlohy pri poskytovaní rozvojovej pomoci a služieb palestínskym utečencom. Tieto návrhy zákonov len zhoršia utrpenie Palestínčanov, najmä v pásme Gazy, kde ľudia už viac ako rok prechádzajú peklom.“
Rezolúcia Knesetu tiež stanovuje, že organizácia bude klasifikovaná ako „teroristická organizácia“.
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres označil prácu UNRWA za „nevyhnutnú“ a uviedol, že voči agentúre „neexistuje žiadna alternatíva“. Vyzval preto izraelskú vládu, „aby dodržiavala svoje záväzky vyplývajúce z Charty Organizácie Spojených národov a ďalšie záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva“.
Šéf UNRWA Philippe Lazzarini napísal, že tieto návrhy zákonov „zvyšujú utrpenie Palestínčanov a nie sú ničím iným ako kolektívnym trestom“.
The vote by the Israeli Parliament (Knesset) against @UNRWA this evening is unprecedented and sets a dangerous precedent. It opposes the UN Charter and violates the State of Israel’s obligations under international law.
This is the latest in the ongoing campaign to discredit…
— Philippe Lazzarini (@UNLazzarini) October 28, 2024
„Je poburujúce, že členský štát Organizácie Spojených národov pracuje na zrušení agentúry OSN, ktorá je tiež najväčším prispievateľom do humanitárnej operácie v Gaze,“ povedala pre agentúru AFP hovorkyňa UNRWA Juliette Toumaová.
Pripravovaný návrh zákona sa týka len východnej časti Jeruzalema, ktorý si Izrael nárokuje ako svoje suverénne územie.
Z týchto dôvodov Kneset v pomere hlasov 87 ku 9 schválil druhý návrh zákona, ktorým sa zrušila zmluva medzi Izraelom a UNRWA z roku 1967, ktorá tiež umožňovala agentúre pôsobiť na území kontrolovanom Izraelom. Druhý návrh zákona zakazuje akejkoľvek izraelskej vládnej agentúre alebo zástupcovi spolupracovať s UNRWA po 90 dňoch od jeho schválenia.
Všetci arabskí poslanci Knesetu, ako aj opozičná Demokratická strana hlasovali proti ďalekosiahlemu návrhu zákona. Poslanec Ahmad Tibi zo strany Hadash Ta’al poukázal na to, že približne 90 000 zamestnancov UNRWA sa stará o palestínskych utečencov a že agentúra by nemala byť zatvorená, kým nebude vytvorený nezávislý palestínsky štát.
Kanada, Austrália, Francúzsko, Nemecko, Japonsko, Južná Kórea a Spojené kráľovstvo vyzvali Izrael, aby neuzavrel UNRWA, čím zopakovali svoje „veľké znepokojenie“ nad humanitárnou situáciou v Gaze. Washington preto Izraelu povedal, že zastavenie pomoci Palestínčanom by mohlo ohroziť časť americkej vojenskej pomoci Izraelu.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
(1) „Beispielloser Präzedenzfall“ – UN-Palästinenserhilfswerk UNRWA erhält Arbeitsverbot seitens Israel, de.rt.com, 29.10.2024
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.