Generálny riaditeľ TASR podľahol tlaku politických a mediálnych skupín

Pomýlený spôsob uvažovania generuje pomýlené rozhodnutia a nenáležité zoskupenia slov. Takto sa potom dozvedáme, že „v čase hybridnej vojny a šírenia dezinformácií“ si štátom založená a dotovaná tlačová agentúra TASR vybrala za partnera „práve proputinovskú agentúru napojenú priamo na Kremeľ“. Napríklad v článku z 29. 3. o tom presviedča webový portál Omédiách.com, ktorý sa netají v súčasnosti populárnou kritikou tzv. konšpiračných médií. Ako dodáva, tlačová a rozhlasová sieť Sputnik šíri svoj obsah v 30 jazykoch a v desiatkach krajín, kde má už svoje zastúpenie.

Dobré vzťahy s Ruskom nie sú na programe dňa

Správa o podpísaní dohody medzi obomi agentúrami zapôsobila na niektorých ako elektrický šok. Na jej základe si totiž mali navzájom „vymieňať obsah, jazyk a rozvíjať spoločné projekty, ktorých cieľom je posilniť vzťahy medzi Ruskom a Slovenskom,“ uviedol „provládny“ Sputnik s nádejou, že „dohoda pomôže zvýšiť výmenu informácií medzi našimi krajinami, pochopiť sa navzájom lepšie a komunikovať priamo, bez sprostredkovateľov“. A v tomto je kameň celého úrazu: priamo a bez sprostredkovateľov. Generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník – zrejme v euforickej chvíli parafovania – zabudol na dôležitú maličkosť: Dobré vzťahy medzi RF a SR nie sú na programe dňa.

Podľa portálu Omédiách.com je Sputnik „projekt, ktorý šíri po celom svete prostredníctvom tlačových a rozhlasových správ proruskú propagandu. To by samo osebe až takým hriechom nebolo (každý má predsa svoju propagandu), keby jeho servis nepreberali „mnohé proputinovské a konšpiračné weby na Slovensku“. A tu končí akákoľvek sloboda názoru či prejavu! Kľúčový faktor argumentácie tohto typu nie je verejná mienka, ale čo o tom povedal hovorca NATO. Ten označil ruskú agentúru za „kremeľskú propagandistickú mašinériu, ktorá šíri skreslené články a dezinformácie ovplyvňujúce politický názor na celom svete“.

Nezabúdajme ani na europarlament. Ten, ako je známe, schválil 23. 11. 2016 kontroverznú rezolúciu, ktorá upozorňuje na „rastajúcu ruskú propagandu, rozširovanie dezinformačných aktivít Kremľa s cieľom oslabiť, rozdeliť a diskreditovať EÚ“, ako aj na jeho „podporu krajne pravicových strán či populistických hnutí“. V ďalšom článku citovaný portál varuje, že Rusko má už pripravené vojenské jednotky pre „informačné operácie“. Ako keby sa tomu istému už dávno nevenovali americká CIA, NSA, Pentagón či NATO.

Upustil od princípu vyváženosti agentúrnych zdrojov

Jaroslav Rezník portál Omédiách.com ubezpečil, že agentúra mimoriadne precízne dbá na to, aby z jej produkcie hoaxy nevychádzali. Ako ďalej zdôraznil, keď editori zahraničnej redakcie TASR vyberú do servisu správu, je riadne označený aj jej pôvodný zdroj a bude na editorovi daného klienta, či ju použije, alebo nepoužije. „Okrem toho máme dohodnutý recipročný princíp, čo znamená, že agentúrne slovaciká dostali ďalší komunikačný kanál a ich prípadnú nadinterpretáciu bude možné ľahko overiť,“ povedal. Čo je teda motívom spolupráce? Získať „priamy a nesprostredkovaný prístup k jej databáze, čo nám poskytuje ešte lepší priestor na to, aby sme vedeli hneď vyhodnotiť, čo je prípadný hoax, čo nie a upozorniť na to,“ vysvetlil šéf TASR. Za solídne vyargumentovaným dôvodom si však na druhý deň už nestál a dohodu o spolupráci prehodnotil.

O odstúpení od zmluvy informovalo 30. 3. samotné vedenie TASR. Podľa Omédiách.com sa tak malo stať po tom, čo informácia o ruskom partnerovi verejnoprávnej agentúry vyvolala „ostrú kritiku verejnosti“. O žiadnej kritizujúcej či nebodaj rozhorčenej verejnosti, až na kruhy sústredené okolo rozporuplného pedagóga a „lovca konšpirátorov“ Juraja Smatanu, ktorý okrem zrušenia zmluvy vyzval šéfa TASR „zvážiť zotrvanie vo funkcii“, sme sa však nestihli dozvedieť. Nehľadiac na to sa vedenie agentúry v nasledujúcich 24 hodinách opätovne dôsledne venovalo obsahu zmluvy, aby ju nakoniec zrušilo. Poponáhľalo sa však s ubezpečením, že počas jej mesačného trvania neprevzala TASR od agentúry Sputnik ani jednu informáciu do svojich servisov. Ak by išlo o západného partnera, takýto fakt by bol posudzovaný ako ťažká neprofesionalita.

„TASR sa teda ani v najmenšom nespreneverila svojmu základnému poslaniu, ale pre odstránenie akýchkoľvek pochybností sa rozhodla spustiť proces odstúpenia od zmluvy, čím dáva najavo, že informácie z agentúry Sputnik počnúc dnešným dňom nie sú medzi zdrojmi, ktorými sa zaoberá spravodajstvo,“ podala TASR na svojom webe teraz.sk vysvetlenie. V rozpore s tým, že trvalý záujem o rozšírenie pôsobnosti svojich spravodajských zdrojov mal potvrdiť aj jej šéfredaktor Marián Kolár. Ak by sme použili otvorenejší štýl, museli by sme sa zmieniť o zlyhaní generálneho riaditeľa, ktorý upustil od princípu vyváženosti agentúrnych zdrojov a podľahol primitívnemu nátlaku antiruských politických a mediálnych skupín. O vernosti zásade nestranného informovania, ktoré reflektuje spravodajské spektrum v celej jeho šírke, už teraz nemôže byť ani reči.

Mozaika dokonalej absurdity

Do pochybného svetla sa dostáva i samoobhajoba: „TASR využíva desiatky zahraničných zdrojov, ktoré v súčasnosti ešte pred vydaním preveruje viac ako kedykoľvek predtým. Agentúrne spravodajstvo tlačovej agentúry je vyvážené, pluralitné a objektívne a rešpektuje právo na informácie v demokratickej spoločnosti bez ohľadu na vek, pohlavie, rasu, farbu pleti, vieru a náboženstvo, politické či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnostnej menšine alebo etnickej skupine, zdravotný stav, majetok, rod alebo iné postavenie.“

Mozaiku dokonalej absurdity, v ktorej práve žijeme, dotvára fakt, že prípadom sa už zaoberal aj Výbor NR SR pre kultúru a médiá, ktorý chce na najbližšie zasadnutie pozvať generálneho riaditeľa TASR Jaroslava Rezníka, aby poslancom „vysvetlil“ spoluprácu s agentúrou Sputnik. „Bolo by veľmi vhodné pozvať Jaroslava Rezníka, aby podal vysvetlenie k tomuto zámeru, čo tým agentúra sleduje. Vyvolalo to veľké ohlasy vo verejnosti aj v médiách. Agentúra Sputnik je navyše zaradená medzi agentúry, ktoré šíria propagandu,“ povedal Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA), ktorý tento nezmysel spolu s Vierou Dubačovou (nezaradená) navrhol. À propos to, že Sputnik „bol zaradený medzi agentúry, ktoré šíria propagandu“, nevyšlo v žiadnej Zbierke zákonov, takže ak si niekto rieši nedostatok zmysluplnej práce vyrábaním stupídnych zoznamov, pravdepodobne to nebude problém agentúry Sputnik.

A čo samotný „obvinený“? Možno hovoriť o profesionálnej cti Jaroslava Rezníka, keď sa po bližšie nekvantifikovanej „kritike“ amorfnej verejnosti začne z uplatnenia vlastnej právomoci vyviňovať namiesto toho, aby si za ním pevne stál? Za povšimnutie stojí, že jeho rozhodnutie zrušiť spoluprácu podporil ako „správne“ aj minister kultúry Marek Maďarič, ktorý požiadal predsedu Správnej rady TASR Vladimíra Masára o riešenie tejto témy, ako aj skutočnosť, že Jaroslav Rezník je horúci kandidát na šéfa RTVS. Či však bude zákonodarcov NR SR zaujímať viac jeho „pochybenie“, alebo promptná náprava tohto „pochybenia“, je nateraz nejasné.

Nástup „mccarthizmu na slovenský spôsob“

Aké časy to vlastne žijeme? Niektoré parametre toho, čo sa momentálne deje, prekonávajú aj normalizačné opatrenia, ktoré v ČSSR zaviedla KSČ na prelome 60. a 70. rokov. Môžeme teda bez váhania hovoriť o smerovaní do najtvrdšej reality 50. rokov, keď boli odporcovia režimu na základe vykonštruovaných obvinení najprv verejne diskreditovaní a nakoniec fyzicky likvidovaní?

Nebolo by zlé, keby sa generáli NATO či poslanci Európskeho parlamentu prestali miešať do toho, čo si myslí 500 miliónov občanov EÚ a namiesto nevhodného kreovania ich mienky ju začali konečne rešpektovať. To, že vyvolávanie nenávisti a neznášanlivosti na medzinárodnej úrovni (v danom prípade proti Rusom a Rusku) nie je na rovnakej trestnoprávnej úrovni, ako je to v prípade protirasistických zákonov, sa čoraz viac ukazuje ako systémová chyba, ktorá – o tom niet pochýb – nevznikla nedopatrením.

Rozhodnutie odstúpiť od zmluvy nahráva nielen podkopaniu systému pluralitnej demokracie a nástupu slovenskej mutácie amerického mccarthizmu z päťdesiatych rokov 20. storočia, ale aj definitívnej porážke v boji s elementárnou ľudskou hlúposťou, zaslepenosťou, fanatizmom. Ako na tomto i ďalších príkladoch vysvitlo, stratou imunity sa v tomto ohľade vyznamenali už aj ministri a poslanci za vládny Smer-SD, čo je v doterajšom kontexte domácej politiky bezkonkurenčnou novinkou.

Dane platiaci občania SR môžu teraz od štátom dotovanej agentúry právom požadovať, aby zabezpečila rozmanitosť zdrojov a nepodľahla tlaku ideologických vydieračov a extrémistov, ktorí ľuďom zakazujú nevhodné názory a podnecujú ich nezákonné prenasledovanie zložkami polície. Ide o tú istú vzorku, ktorá by uvítala rozšírenie okupácie Hviezdoslavovho námestia americkou ambasádou na celé historické jadro Bratislavy. Indivíduá, ktoré by sme s miernou dávkou empatie, zhovievavosti či optimizmu mohli vnímať ako evolučnú poruchu vo vývoji pluralitnej demokracie.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply