George Carlin o majiteľoch sveta – veľkých bohatých korporátnych záujmových skupinách a o politikoch – bábkach v ich rukách

· Čas čítania: 6 min.
foto: screenshot YT

Priatelia, v tomto pochmúrnejšom a stresovom období, kedy je príliš veľa vecí postavených na hlavu, predsa občas máme svetlejšie chvíle, kedy sa ocitáme v kruhu múdrejších, dobroprajnejších, aktívnejších a inteligentnejších ľudí. Zriedkavo sa šťastlivcom podarí, že sa dotknú niečoho, čo je takmer na hranici geniality a osvieti nám mozog, srdce a dušu. Občas niečo, čo si uvedomujeme takmer všetci, ale akosi to nevieme vysloviť, povie úplne jednoduchý človek a povie to zrozumiteľne a bez servítky.   

Napríklad, taký americký komik, herec a filozof George Carlin v stand-up comedy vystúpení povedal úplnú, povedal by som svätú pravdu o elitách, ktoré ovládajú celý svet, obrovský  systém našej spoločnosti, porozprával o bohatých korporátnych záujmových skupinách, ktoré majú všetko pod kontrolou a ani za svet nechcú vypustiť moc z rúk.

Povedal to so zmesou irónie, šarmu, sarkazmu, trpkej bezmocnosti, snívania o vzbure a proteste, jednoducho, ľudovo, jasne. Použil pritom zopár nadávok, ktoré „organicky vplietol“ do svojho monológu a ktoré potleskom odmenili diváci. Nuž, čo s tými Američanmi, ktorí majú asi obmedzenejšiu slovnú zásobu /približne rovnakú, ako mnohí naši mladí ľudia…/ a nevedia všetky svoje pocity a myšlienky vyjadriť slovami, ktoré sa zmestia do bohatého literárneho slovníka. Napokon takmer všetci hrdinovia v amerických dobrodružných filmoch nadávajú ako opilci v štvrtej cenovej skupine. Ale sú takí, akí sú…

Zisťuje sa, že sa už aj v Spojených štátoch nájde zopár ľudí, ktorí vedia povedať pravdu. A  komik, herec a filozof George Carlin vo svojom trojminútovom vystúpení to stihol tak skĺbiť a nahustiť, že dokázal povedať takmer všetko, čo iní umiestnia do dlhých rozsiahlych analytických článkov alebo kníh. Poukázal na to, že sú politici iba babky v cudzích rukách a svet ovládajú iní ľudia – mocnejší, chytrejší, bezcitnejší a vypočítavejší. Taký je svet…  /https://www.youtube.com/watch?v=qgDyFz-7Mwo&feature=emb_logo/.

George Carlin povedal: „Vieme, prečo je vzdelanie na nič. A tiež, prečo to nikdy, ozaj nikdy nebude lepšie. Nikdy sa to nezlepší, nečakajte na to. Buďte spokojní s tým, že máte, čo máte. Pretože majitelia tejto krajiny to nechcú. Teraz hovorím o skutočných majiteľoch – veľkých bohatých korporátnych záujmových skupinách, ktoré majú všetko pod kontrolou a robia všetky dôležité rozhodnutia. Zabudnite na politikov. Politici sú na svoje miesta dosadení preto, aby vám dali ilúziu voľby. Nemáte ju, nemáte na výber,“ vysvetľuje George Carlin.

Máte majiteľov, vlastnia vás. Vlastnia všetko. Vlastnia všetky dôležité pozemky. Vlastnia a ovládajú korporácie, už dávno si kúpili senát, kongres, snemovne, radnice. Sudcov majú vo vrecku a vlastnia všetky veľké mediálne domy, tiež kontrolujú takmer všetky správy a informácie, ku ktorým sa môžete dostať. Držia vás za gule. Míňajú každoročne miliardy dolárov na lobing, aby dostali, čo chcú. A my vieme, čo chcú. Chcú viac pre seba a menej pre všetkých ostatných,“ zdôrazňuje komik a filozof, prekvapujúc divákov svojimi dosť pochmúrnymi objavmi.

Ale poviem vám, čo nechcú. Nechcú populáciu kriticky mysliacich občanov. Nechcú informovaných, vzdelaných ľudí, ktorí myslia kriticky. Lebo to im nepomáha. To je proti ich záujmom. Nechcú, aby boli ľudia tak múdri, že večer pri stole prídu na to, ako veľmi ich oklamal /trochu opravujeme Carlina, aby nás neobviňovali z použitia vulgarizmov – pozn. aut./ systém, ktorý ich potopil už 30 rokov dozadu. To nechcú. Viete, čo chcú? Chcú poslušných pracovníkov. Poslušných pracovníkov. Ľudí, ktorí sú dosť múdri na to, aby obsluhovali stroje a vybavovali papierovačky, a zároveň dosť hlúpi na to, aby sa pasívne uspokojili s čoraz horšou prácou za nižší plat, s čoraz dlhším pracovným časom, redukciou benefitov, neexistujúcimi nadčasmi, s miznúcim dôchodkom, ktorý sa vyparí v momente, keď ho začnete poberať,“ tvrdí americký komik-filozof.

A teraz idú po peniaze z vášho sociálneho poistenia. Chcú to, čo si odkladáte na dôchodok. Chcú ich späť, aby ich mohli rozdať svojim kriminálnym priateľom na Wall Street. A viete čo? Oni ich dostanú. Všetko vám vezmú, skôr či neskôr. Pretože tu to vlastnia. Je to veľký klub, ale vy v ňom nie ste. Ani vy, ani ja doňho nepatríme. Inak, je to ten istý klub, ktorý vám celý deň otĺkajú o hlavu, keď vám vravia, čomu máte veriť. Celý deň vám to otrieskavajú o hlavu cez média. Hovoria vám, čomu veriť, čo si myslieť a čo si kúpiť. Pole je nevyrovnané, hra zmanipulovaná,“ podotýka Carlin.

A zdá sa, že si to nikto nevšíma. Nikomu na tom nezáleží. Dobrí, poctiví, tvrdo pracujúci ľudia – v montérkach či v obleku. Je jedno, čo máte oblečené. Dobrí, poctiví, tvrdo pracujúci a skromne žijúci ľudia naďalej volia tých bohatých „ujov“, ktorí na nich kašlú! Vy ich nezaujímate. Vôbec ich nezaujímate, ani toľko, čo sa za necht vojde. Ani len toľko. A nik si to nevšíma, všetkým je to jedno. Ale práve na to si naši majitelia spoliehajú. Na fakt, že Američania zrejme budú dobrovoľne ignorovať veľký červeno-modro-biely penis, ktorý im tlačia do zadku každý deň. Pretože majitelia tejto krajiny poznajú pravdu. Volá sa to americký sen, pretože mu uveríte len ak nie ste bdeli,“ zdôrazňuje George Carlin v závere svojho expresívneho monológu.

Carlin síce hovorí o situácii v Amerike, ale obraz, ktorý popísal, sa „podozrivo“ podobá na to, čo sa deje v mnohých iných krajinách. V rámci jednej krajiny je to totalita, cenzúra a tyrania a v rámci celého sveta – globalizmus a totálny útlak. Kriticky mysliaci ľudia si celkom jasne uvedomujú, kto vládne na tomto svete alebo v každej konkrétnej krajine, buď to v Nemecku či Francúzsku, Maďarsku či na Slovensku alebo v Somálsku alebo v štáte PapuaNová Guinea…

Najzreteľnejšie a najjasnejšie si to kriticky mysliaci ľudia uvedomujú počas mnohopočetných televíznych tlačoviek, keď v rámci módneho trendu ostatných rokov sa pred obrazovku postaví stádo politikov tváriacich sa, ako brániace sa futbalové mužstvo pre priamym kopom a „hráči“ si v postavenom múre zakrývajú spodnú časť tela: chránia si svoje gule, nie naše… Na tlačovky vláčia kufre kalerábov a vtĺkavajú občanom do hláv, vtĺkavajú, vtĺkavajú… Tvária sa, že chcú zmeniť náš život k lepšiemu.

A po každých voľbách sa zisťuje, že mnohí z tých „čestných futbalistov“, ktorí si zakrývali gule na tlačovkách a tlačili kaleráby do hláv ľudí, celé volebné obdobie kradli. Tí, ktorí nekradli, pokrývali tých, ktorí kradli. Ti, ktorí ich nepokrývali, nerobili nič – ani škodlivé, ale ani dobré a neurobili pre túto krajinu a tento ľud vôbec nič. A keď sa po ďalších voľbách občania snažia nájsť nejakého politika, ktorý pre tento štát a ľud urobil aspoň niečo dobré a vhodné, tak si ho iba ťažko nájdu aj s fakľou za slnečného dňa…

A čo sa týka elity, ktorá riadi tento svet, štáty, vlády, parlamenty, prezidentov a politikov, tá sa podobá na vesmír: je tiež taká obrovská, záhadná, mocná, nemilosrdná, ale o nej, ako aj o vesmíre, obyčajní ľudia vedia iba veľmi a veľmi málo – takmer nič. Mnohí o nej hovoria, ale nevidel ju takmer nik. Je všade prítomná, ale navonok neprítomná, ale napriek tomu, že ju takmer nik nevidel, riadi celý svet. Je to úžasný pocit: teba nik nevidí, ale ty riadiš všetko…

 

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár