Globálna ekonomika v inflačnom opare

· Čas čítania: 2 min.

Obrovské masy lacných peňazí z útrob centrálnych bank nespôsobil rast inflácie preto, že finančné trhy nevedeli oceniť ich trhovú hodnotu. Potom sa nečudujme, že čoraz väčší počet členských krajín eurozóny si požičiava peniaze na zaplátanie deravých verejných rozpočtov za záporné úroky, čo napokon platí aj pre Slovensko.

Niektorí politici hovoria, že keď sú peniaze tak lacné, treba si viac požičať, čo môže byť pravda len vtedy, keď sa s nimi neuhrádzajú sociálne balíčky predvolebných sľubov, v opačnom prípade sa deficity verejných financií k HDP nabaľujú. Dôvodom prečo sú úroky na štátnych dlhopisov nízke, je skrotenie pandémie bez dopadov na ekonomiku, čo si vyžaduje obrovské masy lacných peňazí, ktoré treba investovať. Čím viac sa ekonomika zadlžuje, tým je viac potrebná vyššia inflácia, keďže ona dokáže dlhy relatívne znižovať.

Bidenov stimulačný výprask

O tom, že americká ekonomika patrí medzi najzadlženejšie ekonomiky na svete sa vie, z ktorých väčšina dlhov je v držaní čínskej centrálnej banky. Na finančnom trhu vládne chaos, keď spomínané masy peňazí ekonomike dostatočne nepomáhajú, ale akciové indexy sa zvyšujú, čo platí aj pre rast cien nehnuteľností.

Prečo sa teda americký prezident Joe Biden rozhodol podporiť domácu ekonomiku fiškálnym stimulom v objeme až 1,9 bilióna dolárov, ktorý počíta s priamymi platbami obyvateľstvu, ktorí majú nižší príjem ako 75 tisíc dolárov ročne, čo je takmer 85 percent domácností? Čo s nimi občania urobia? Budú viac utrácať a tak zvyšovať domácu spotrebu a jej podiel na HDP, alebo investovať do kúpy akcií či virtuálnych peňazí?

O tom, že tento balík svojimi dôsledkami presiahne hranice amerického kontinentu a bude mať celosvetový vplyv, sa počíta. Určite sa podporí rast americkej ekonomiky, čím sa môže spomaliť čínske dobiehanie, ktoré vraj robí starosti aj starému kontinentu. Budeme právom zvedaví na reakciu nielen zo strany ECB, ktorá chráni ekonomiku eurozóny pred zvyšovaním výnosov štátnych dlhopisov, ale aj na fiškálne stimuly národných vlád tak, aby členské štáty eurozóny čo najmenej pocítili zvýšenie úrokov z dôvodu fiškálnych stimulov americkej administratívy.

ECB už prisľúbili zvýšenie nákupu aktív v objeme 1,85 bilióna eur, čo spolu so spomínaným balíčkom amerického prezidenta vyvolalo inflačné očakávanie.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár