GLOBSEC: Slovensko v ruskom ohrození, našťastie tu máme ZOMRI a denník N

· Čas čítania: 2 min.
Obrázok: GLOBSEC

Medzinárodný bezpečnostný think-thank so sídlom v Bratislave GLOBSEC vydal ešte v roku 2017 štúdiu „Index zraniteľnosti voči podvratnému ruského vplyvu v strednej Európe“. GLOBSEC je predĺženou rukou amerických záujmov u nás, organizuje konferencie o bezpečnosti, ktoré navštevujú aj slovenskí vrcholoví politici. Preto je trochu pokrytecké (i keď pochopiteľné), keď organizácia podporujúca vplyv jednej veľmoci, straší vplyvom tej druhej.

GLOBSEC hodnotil situáciu v krajinách V4, pričom najvyšší index zraniteľnosti (57 zo 100) pridelil Maďarsku, potom Slovensku (51), Česku (38) a napokon Poľsku (30). Strašné riziko, že Slovensko podľahne ruskej propagande a odtrhne sa od rodiny západných demokratických krajín, má spočívať najmä v tom, že obyvateľstvo tu tradične pociťuje vysoké sympatie voči ruskému národu a zároveň sú tu rozšírené antiamerické nálady a nízka podpora NATO. A navyše, slovenské vládne strany Smer a SNS sú podľa štúdie voči Rusku „priateľsky pragmatické“, teda chcú s ním normálne vychádzať a obchodovať. Tak to je už naozaj len krôčik k tomu, aby sme sa vydali do rúk Putinovi ako jeho kolónia. Navyše, niektorí politici (vrchol drzosti) poskytli rozhovory alternatívnym médiám, ktoré sú otvorene proruské.

Našťastie tu máme podľa GLOBSEC-u facebookovú stránku ZOMRI, ktorá s humorom demaskuje ruskú propagandu, denník N, ktorý vydal príručku o kritickom myslení pre školy alebo Juraja Smatanu, ktorý vypracoval zoznam konšpirátorov.

Takže milí čitatelia, prestaňme krivdiť ZOMRI alebo denníku N, oni nás vlastne len chcú zachrániť pred smrteľným nebezpečenstvom z východu. Celú štúdiu (v angličtine) si môžete pozrieť tu: https://www.globsec.org/wp-content/uploads/2018/04/GLOBSEC_Vulnerability_Index.pdf.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár