Goran Bregović v Seredi

Foto: MP

Mal sa stať učiteľom marxizmu, namiesto toho sa vydal na hudobnú dráhu, a neoľutoval to. Dnes je svetoznámou hviezdou. Komponuje filmovú hudbu, najmä pre režiséra Emira Kusturicu. Gorana Bregovića (* 22. marec 1950SarajevoBosna a Hercegovina) celosvetovo uznávajú ako kráľa balkánskej hudby. Otca mal Chorváta, dôstojníka Juhoslovanskej ľudovej armády a matku Srbku, pôvodom z Čiernej Hory, ktorej predkovia boli kolonizovaní v Chorvátsku. Narodil sa v bosnianskom hlavnom meste Sarajeve, za ženu si vzal tamojšiu moslimku a sobášili sa v Paríži. Za svedka mu išiel režisér Emir Kusturica, tiež sarajevský Srb. Jeho rodinu odviedli fašistickí ustašovci za druhej svetovej vojny do koncentračného tábora Jasenovac na popravu. Našťastie sa zachránili, keď ich vymenili za zajatých nemeckých vojakov. „Kým mám teda byť ja?“ pýta sa Goran. A odpovedá: „Som prosto náš! Ani Srb, ani Chorvát, ani Bosniak. A moje deti budú Francúzkami,“ hovorí o svojich troch dcérach.

V roku 1974 bol jedným zo zakladateľov legendárnej juhoslovanskej rockovej skupiny Bijelo Dugme (Biely gombík). Skupina vypredávala štadióny od macedónskej rieky Vardar po slovinské pohorie Triglav. Hrala štýl, definovaný ako „pastiersky rock“, lebo podľa Bregovića „navodila atmosféru, že ste jednou nohou na dedine a druhou na rockovom koncerte“. A presne to potrebovali fanúšikovia z periférií veľkých miest. Masy doslova šaleli. Skupina nahrala deväť albumov, a potom sa v roku 1989 rozpadla. Pre spojenie ľudovej hudby, cigánskych melódií a dychovky označujú Bregovića za hlavného vinníka, ktorý spôsobil vznik nového žánru na Balkáne, tzv. turbofolku. V súčasnosti sa Bregović vybral na turné s novým albumom Tri listy zo Sarajeva, ktorý nahral so svojou Skupinou na svadby a pohreby. Na tomto albume dal nové rúcho starým skladbám skupiny Bijelo dugme, ale dá sa v nich identifikovať aj ruský kazačok, pieseň Milana Stankovića z Eurovízie Balkán, melódie ikony juhoslovanskej estrády Lepej Breny, do čoho zakomponoval aj bulharské speváčky a španielsky jazyk. Nový album prišiel Bregović prezentovať na letný slnovrat 21. 6. do Serede. Koncert predčasne ukončil silný lejak, ale niekoľko stoviek prítomných sa predtým dve hodiny poriadne potilo v horúcich rytmoch. Rozhovor s ním prinesieme v augustovom čísle časopisu Zem a vek.

 

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply