Grécko postaví trvalé stredisko pre migrantov, ktoré nahradí Moriu

Zdroj: BBC

Grécko tvrdí, že na ostrove Lesbos postaví stále prijímacie stredisko pre migrantov a utečencov, ktoré nahradí zničený tábor Moria. Preplnený tábor minulý týždeň z utorka na stredu zhorel a viac ako 12 000 ľudí zostalo bez prístrešia a náležitej hygieny. Bolo niekoľko minút po polnoci, keď začalo horieť. Do rána už z utečeneckého tábora Moria zostala len kopa zhorených stanov a kontajnerov. Tábor bol „pravdepodobne totálne zničený“, povedal grécky minister pre migráciu Manos Logothetis. „Teraz s prvým svetlom vidím, že tu zostalo pár stanov, ktoré sú v poriadku, ale zvyšok tábora, ako vidím z diaľky, je zhorený,“ uviedol pre BBC svedok celej katastrofy Thanasis Voulgarakis.

Príčiny zatiaľ nie sú známe, ale hovorí sa o tom, že požiar mohli spôsobiť migranti sami. Horelo na viacerých miestach naraz a s požiarom bojovalo 25 hasičov. Niektorí z nich utrpeli zranenia v dôsledku toho, že boli vystavení ohňu a dymu. Medzi obyvateľmi nehlásia žiadne zranenia ani úmrtia, hoci bolo treba evakuovať tisíce ľudí. Obyvatelia tábora tvrdia, že si želajú presídlenie do ďalších krajín Európskej únie. Odkedy bola Moria zničená, migranti a utečenci protestujú proti plánom na vybudovanie nového tábora. Miestni obyvatelia Lesbosu sú tiež proti stálemu centru a tvrdia, že pre malý ostrov by ďalší tábor predstavoval príliš veľkú záťaž. Predseda vlády pri oznámení svojich plánov uviedol: „To, čo sa stalo v Morii, je tragédia, ale treba to považovať za príležitosť. V prvom rade ako príležitosť na opätovnú aktiváciu Európy smerom k solidarite s Gréckom a na prijatie spoločnej prisťahovaleckej a azylovej politiky na úrovni Európskej komisie. Druhou príležitosťou je vytvoriť na Lesbose nové stále, prijímacie a identifikačné stredisko, ktoré nebude niesť negatívne aspekty a problémy Morie, so zlým riešením utečeneckej otázky.“

Otázka, ako postupovať pri hromadnom príchode migrantov, najmä do Talianska a Grécka, roky rozdeľuje EÚ. Obe krajiny obvinili bohatšie severné národy, že neurobili viac. Členovia EÚ v strednej a východnej Európe kladú odpor myšlienke prijať kvóty na migrantov. Tábor Moria bol pôvodne navrhnutý pre ubytovanie 3 000 migrantov a utečencov. Momentálne v ňom žilo viac ako 12 000 ľudí. Boli tam utečenci zo 70 krajín, väčšina však bola z Afganistanu.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Greece to build permanent migrant centre to replace Moria, BBC News, 13.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply