
Ekologická organizácia Greenpeace musí zaplatiť americkej energetickej firme Energy Transfer vyše 650 miliónov dolárov odškodné za blokovanie stavby ropovodu v štáte Severná Dakota. Počas týždňa o tom rozhodla súdna porota, ktorá sa zaoberala žalobou firmy týkajúcej sa protestov z rokov 2016 a 2017. Greenpeace vo februári uviedla, že v prípade nepriaznivého verdiktu jej bude v USA hroziť bankrot. Po verdikte oznámila, že sa odvolá. Podľa firmy organizácia financovala ľudí snažiacich sa blokovať výstavbu ropovodu, zabezpečovala im vybavenie a šírila o stavbe nepravdivé informácie. Protestná taktika stúpencov Greenpeace zdržala výstavbu potrubia Dakota Access Pipeline, ktorým sa začala prepravovať ropa v roku 2017, uviedla firma.
Ekologické hnutie tvrdí, že protesty, ktoré do lokality blízko siouxskej rezervácie Standing Rock prilákali tisíce ľudí, neorganizovalo. Žalobu označilo za ohrozenie slobody slova. Deväťčlenná porota súdu v severodakotskom meste Mandan dala za pravdu texaskej firme a jej dcérskej spoločnosti Dakota Access, ktoré majú podľa porotcov nárok na stovky miliónov odškodného. Greenpeace podľa poroty poškodila dobré meno firmy a dopustila sa aj ďalších prehreškov. „Vieme, že tento boj nie je na konci,“ reagovala právna zástupkyňa Greenpeace Deepa Padmanabhaová na otázku, či sa organizácia proti verdiktu odvolá. Greenpeace tento zámer krátko potom potvrdila vo vyhlásení.
Ani nepriaznivý verdikt podľa Padmanabhaovej nebude znamenať, že by organizácia bola kvôli bankrotu nútená ukončiť svoju činnosť. „Nikdy neskončí. To je dôležitá správa,“ uviedla právnička, podľa ktorej musí teraz Greenpeace vyhodnotiť ďalší postup. Firma verdikt privítala, podľa nej je víťazstvom pre obyvateľov oblasti, kde sa ropovod nachádza. „Je to víťazstvo pre ľudí z Mandanu a celej Severnej Dakoty, ktorí museli znášať každodenné obťažovanie a problémy zo strany protestujúcich financovaných a cvičených Greenpeace,“ uviedla firma vo vyhlásení. Prevádzkovateľom ropovodu Dakota Access Pipeline je spoločnosť Energy Transfer Partners. Na projekte sa podieľali aj firmy Phillips 66, Enbridge a Marathon Oil. Potrubie vedie pod povrchom, začína v Severnej Dakote a vedie cez štáty Južná Dakota a Iowa do štátu Illinois. Ropovod je schopný prepraviť až 750 000 barelov ropy denne.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
1. Greenpeace musí v USA zaplatit 650 milionů za blokování ropovodu, ceskenoviny.cz, 19.3.2025
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.