Grétka v rukách zlatokopov

· Čas čítania: 5 min.
foto: wikipedia

Ak veľkopodnikateľ, stojaci na najvyššej priečke Forbesovho rebríčka svetových boháčov, zakladá filantropické fondy a nadácie, nevyvoláva ktovieakú mediálnu pozornosť. Od Jeffa Bezosa, zakladateľa, generálneho riaditeľa a 12-percentného akcionára globálnej korporácie Amazon, sa dobročinnosť očakáva, ba priam vyžaduje. Jeho imanie prevyšuje v čase písania týchto riadkov 130 miliárd dolárov a keď z neho vyčlení desať miliárd na nejakú bohumilú činnosť, určite kalkuluje, že bude nielen prínosná, ale i výnosná.

Mešce sa otvárajú …

V pondelok zvestoval slniečkárom radostnú správu. Zakladá fond zameraný vraj na pomoc pri záchrane Zeme pred klimatickou katastrofou.

https://mobile.twitter.com/AMZNforClimate/status/1229504923194183680?p=v

Príjemcom a zrejme i správcom tejto obrovskej sumy má byť zatiaľ bližšie nevyprofilovaná inštitúcia Jeff Bezos Earth Fund. Americká tlač predpokladá, že sa etabluje ako nadácia, ktorej prvoradým poslaním nebude generovať zisk. Sotva však bude môcť ostávať stratová. Fond Zeme Jeffa Bezosa má byť iniciatívou poverenou udeľovaním grantov na projekty, ktoré budú okrem iného hľadať nové spôsoby na boj proti dôsledkom klimatických zmien („new ways of fighting the devastating impact of climate change„). Z pohľadu klimatických hysterikov tu narážame na nedostatočne principálny prístup, keďže deklarovaným prioritným zámerom nie je zabraňovať klimatickým zmenám, ale bojovať proti ich dopadom a následkom (výraz impact som vyznačil tučným.)

https://www.nytimes.com/2020/02/17/technology/jeff-bezos-climate-change-earth-fund.html

Je to logický postoj podnikateľa v branži zásielkového predaja, kde sa objednaný tovar zákazníkom doručuje individuálnym spôsobom, a to dopravnými prostriedkami s nemalou tzv. uhlíkovou stopou. Bezpilotné drony, ktorými Amazon podľa možnosti nahrádza klasických kuriérov v autách, síce kumulatívnu stopu korporácie Amazon znižujú, ale ich nasadenie má svoje medze. Fundamentalistickí ochranári budú môcť Amazonu preto naďalej vyčítať spoluzodpovednosť za spomínanú údajnú klimatickú katastrofu.

Šéf Amazonu si môže do istej miery kupovať ich benevolenciu tým, že jeho novozakladaný fond alibisticky obsype peniazmi niektoré zelené organizácie a nadácie. Bude z nich vyberať len tie najkrikľavejšie, politicky najpriebojnejšie a mediálne najznámejšie. Tých, ktoré sa chcú dostať ku korytu, pribúda a mamutí fond ako tento najnovší Bezosov Fond Zeme sa bude pravdepodobne prednostne zapodievať tými, čo si sprofesionalizujú účtovníctvo a finančníctvo.

… a zábrany padajú

Predvídaví poradcovia švédskej ikony ekologického alarmizmu Grety Thunbergovej vyšli týmto očakávaniam bez okolkov v ústrety už koncom minulého roku. Majú vysoké konexie a nesporne sa dopočuli skôr než médiá hlavného prúdu o tom, čo Bezos chystá. Portál nemeckého týždenníka Die Zeit zverejnili 29. januára informáciu, že 17-ročná Thunbergová chce zaregistrovať svoje hnutie Fridays for Future (Piatky za budúcnosť) ako značku. Žiadosť o registráciu na Úrade Európskej únie pre duševné vlastníctvo (Amt der Europäischen Union für geistiges Eigentum) podala podľa zistení Die Zeit v decembri dovtedy neznáma nadácia Stiftelsen The Greta Thunberg and Beata Ernman Foundation so sídlom v Štokholme. Nadáciu podľa zistení redakcie založila Greta Thunbergová s rodinou. Kľúčová v toto zistení je táto veta o poslaní nadácie: „Die Stiftung sei ein wichtiges Mittel, um transparent Geld zu spenden.“ Voľne preložené: „Nadácia je dôležitým prostriedkom na spriehľadňovanie peňažných darov„.

https://www.zeit.de/wirtschaft/2020-01/greta-thunberg-fridays-for-future-stiftung-klimaschutz

Iná nadácia, The Right Livelihood Foundation, voľne preložené Nadácia pre (eticky) správne živobytie, vydala 20. februára pozoruhodnú správu. Oznámila v nej, že udelila Grete Thunbergovej výročnú cenu vo výše jeden milión švédskych korún. Wikipédia vychvaľuje toto ocenenie ako Alternatívnu Nobelovu cenu. Nadácie ale na svojom portále uvádza, že Greta Thunbergová sa na ňu v decembri obrátila so žiadosťou o pomoc, pretože vraj potrebovala peniaze na založenie vlastnej nadácie The Greta Thunberg Foundation. Žiadosti bolo vyhovené a milión švédskych korún bolo prevedených. Doplňme, že na rovnakú nadáciu, o akej sa zmieňoval týždenník Die Zeit.

Darcovia toho milióna síce očakávajú, že Thunbergovci budú peniaze vynakladať na charitatívne účely (charitable purposes). Nezaručí im to ale nikto. Aj portál nemeckej štátnej spravodajskej stanice Deutsche Welle potvrdil zistenie reportérov týždenníka Die Zeit o účele novej nadácie Thunbergovcov. Založili ju „for handling money (book royalties, donations, prize money etc.) in a completely transparent way.“ Preložené do slovenčiny, na spravovanie peňažných tokov plne transparentným spôsobom. Inak povedané, nadácia Thunbergovcov bude popri inom slúžiť ako účtovnícka kancelária a pozvoľne prechádzať do lukratívneho biznisu finančných služieb.

https://www.dw.com/en/greta-thunberg-seeks-to-trademark-her-name-and-movement/a-52192446

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár