Grónsky ľadový šelf sa rozpadá

· Čas čítania: 2 min.
Zdroj: BBC news

Veľký kus ľadu sa odtrhol z najväčšieho zvyšného arktického ľadového šelfu – 79 N alebo Nioghalvfjerdsfjorden – na severovýchode Grónska. Vyvrhnutá časť zaberá asi 110 km štvorcových; satelitné snímky ukazujú, že sa rozpadol na veľa malých kúskov. „V rokoch 2019 a 2020 boli zaznamenané rekordné letné teploty,“ uviedol pre BBC News polárny výskumník z univerzity Friedrich-Alexander v Nemecku. Nioghalvfjerdsfjorden je zhruba 80 km dlhý a 20 km široký a je plávajúcou prednou časťou severovýchodného Grónskeho ľadového potoka. Ľadový útvar bol už v roku 2019 značne zlomený; tohtoročné teplo počas leta bolo „poslednou kvapkou“. Na satelitných snímkach možno pozorovať veľké množstvo taviacich sa rybníkov, ktoré sú umiestnené na vrchole šelfového ľadu. Prítomnosť tekutej vody je pre ľadové plošiny problematická. Ak vyplní trhliny, pomôže ich otvoriť a tým dochádza k oslabeniu ľadového šelfu.

Oceánografi tiež dokumentovali vyššie teploty mora, čo znamená, že šelfový ľad sa takmer určite topí aj zospodu. „79N sa stal„ najväčším zostávajúcim arktickým ľadovým šelfom len pomerne nedávno po tom, čo ľadovec Petermann na severozápade Grónska stratil v rokoch 2010 a 2012 veľkú plochu,“ vysvetlil profesor Jason Box z Geologickej služby Dánska a Grónska (GEUS). V júli došlo aj k ďalšej strate z ľadového šelfu v Arktíde. Išlo o ľadový šelf Milne na severnom okraji kanadského ostrova Ellesmere. Osemdesiat štvorcových km sa vymanilo z Milne a zostalo iba 106 štvorcových kilometrov bezpečného segmentu. Milne bol najväčší neporušený pozostatok zo širšieho prvku, ktorý na začiatku 20. storočia zaberal 8 600 km štvorcových. Rýchle tempo topenia ľadu v Grónsku zdôraznila aj štúdia z minulého mesiaca, ktorá analyzovala údaje z americko-nemeckých satelitov Grace-FO. Tieto sú schopné sledovať zmeny v ľadovej hmote snímaním posunov, v podstate vážia ľadovú vrstvu. Misia Grace zistila, že rok 2019 bol rekordným rokom, kedy sa ľadová vrstva zbavila asi 530 miliárd ton. Množstvo topiacej sa vody, odtekajúcej z pevniny do oceánu, zvýšilo globálnu hladinu mora o 1,5 mm.

Klimatické zmeny sú viac-menej potvrdeným faktom, spory medzi odborníkmi sa vedú len o tom, či sú spôsobené ľudskou činnosťou alebo prírodnými cyklami.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Climate change: Warmth shatters section of Greenland ice shelf, BBC news, 14.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár