Guvernér Marylandu udelil hromadnú milosť za marihuanu

Guvernér amerického štátu Maryland v pondelok hromadne udelil milosť za drogové trestné činy spojené s marihuanou. Týmto opatrením došlo k odpusteniu 175.000 odsúdení s nízkym stupňom závažnosti za niekoľko desaťročí. Demokrat Wes Moore uviedol, že jeho zákon – „najrozsiahlejšia štátna milosť“ v americkej histórii – je zameraný na riešenie sociálnej a ekonomickej nespravodlivosti, ktorá má neúmerný vplyv na desaťtisíce černochov. V rozhovore zverejnenom v nedeľu pre Washington Post povedal, že hromadnú milosť vykoná v pondelok ráno. Načasovanie sa podľa neho malo zhodovať s tohtoročným sviatkom 16. júna, dňom, ktorý označuje emancipáciu zotročených Afroameričanov.

Moore je prvý černošský guvernér štátu na východnom pobreží USA. Podľa vlastných slov má v úmysle napraviť „desaťročia škôd“ spôsobených protidrogovou politikou, ktorá bola neprimerane zameraná na Afroameričanov a pripravila ich o prístup k bývaniu, vzdelaniu a zamestnaniu. Podľa jeho slov sa takmer polovica všetkých zatknutí za drogy v štáte začiatkom nového tisícročia týkala marihuany. Pravdepodobnosť zadržania černochov v Marylande v súvislosti s marihuanou tiež bola trikrát vyššia ako u belochov.

Aj keď šesťmiliónovú populáciu štátu tvorí len 33 percent černošského obyvateľstva, viac ako 70 percent uväznených mužov v Marylande predstavujú práve černosi. „Dnes robíme veľký krok k uzákoneniu takých politík, ktoré môžu zvrátiť škody z minulosti a pomôcť nám spoločne budovať lepšiu budúcnosť,“ povedal Moore, keď na slávnostnej ceremónii v hlavnom meste Marylandu – Annapolise – podpisoval zákon o milostiach.

Rozsah udelených milostí predstavuje podľa Moora „rozsiahlu a bezvýhradnú“ výkonnú akciu úradov, ktoré sa snažia odstrániť nerovnosti v trestnom súdnictve, keďže čoraz viac štátov v rámci USA zmierňuje svoje zákony o marihuane. Maryland po referende legalizoval v roku 2023 marihuanu pre dospelých, ako aj jej maloobchodný predaj. Guvernér ďalej uviedol, že milosť sa bude vzťahovať na každého, kto bol odsúdený za priestupok v súvislosti s držaním marihuany alebo príslušenstva. „Údaje poukazujú na hlboko zakorenenú zaujatosť pri zatýkaní a vynášaní rozsudkov v súvislosti s drogami. Odsúdenia za marihuanu pre státisíce ľudí tu v Marylande boli šarlátové písmená, novodobé okovy,“ dodal generálny prokurátor Marylandu Anthony Brown.

Aktivisti za reformu trestného súdnictva tento krok privítali. Úrad guvernéra však oznámil, že v dôsledku udelenia milosti nebude nikto prepustený z väzenia.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Maryland governor says he will pardon 175,000 marijuana convictions to right ‘historical wrongs’, Guardian, 17.6.2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár