Hana Fábry

· Čas čítania: 2 min.
Foto: youtube

„Bez Sorosa by sme na Slovensku nemali ešte donedávna jediný cent na financovanie mnohých „kontroverzných“ ľudsko-právnych tém.“

Narodila sa v roku 1963 v Bratislave a vraví, že je jej kritická milovníčka. Je členkou združenia Bratislava fotogenická a iniciatívy Bratislava otvorene. Túto iniciatívu podporujú ľudia ako „slniečkarsky“ fotograf Andrej Bán, novinár Eugen Gindl, politológ Eduard Chmelár, herečka Zuzana Kronerová, spevák Peter Lipa, aktivistka Oľga Pietruchová, Zuzana Szatmáry z Nadácie Charty 77 či Martin Šimečka z Denníka N.
Skončila len gymnázium, ale to jej nebránilo, aby 12 rokov pracovala v školstve, aj súkromne ako voľnočasová pedagogička. Okrem toho sa angažovala ako korektorka, publicistka, novinárka, komentátorka a editorka denníka Pravda, redaktorka internetového denníka changenet.sk, glosátorka webnoviny.sk agentúry SITA, scenáristka Talkshow Sone Müllerovej či produkčná v zahraničnom spravodajstve Slovenskej televízie a v spravodajskom archíve.
Chce odstrániť inštitucionálnu a spoločenskú diskrimináciu a homofóbiu, ktorú vraj na Slovensku máme. Keď sa jej opýtali, kto ju platí, odpovedala: „Ja teda to meno, vnímané v niektorých konzervatívnych kruhoch ako synonymum liberálneho zla, verejne vyslovím: platí ma Soros. V prípade, že napíšem dobrý projekt a nájdem k nemu v jeho nadácii vhodný grantový program.“
Pôvodné meno Anna Fábryová si zmenila na Hana Fábry. Ale manželku nemá. Zato vraj takmer každý deň stretne nejaký strom, do ktorého sa bezhlavo zaľúbi. Nemá problém s označením lesba, lebo je zakladateľka, hovorkyňa a propagátorka lesbických združení na Slovensku a organizátorka dúhových „pridov“. Keď pochopila, že je iná, založila Prvé lesbické združenie Museion, ktoré sa neskôr zmenilo na Ženskú sieť HEPY. Bola členkou neformálneho zoskupenia Iniciatíva Inakosť, aj vo výbore Hnutia za rovnoprávnosť homosexuálnych občanov Ganymedes. Viedla celoslovenskú petičnú kampaň za prijatie zákona o registrovanom partnerstve osôb rovnakého pohlavia. Bola projektovou manažérkou mesačníka pre gejov a lesby Atribút, ktorý vychádzal dva roky, a koordinovala projekt Queer Leaders Forum. Asistovala pri feministickom projekte Aspekt. Vedie stránku lesba.sk, bola spolutvorkyňou portálu diskriminacia.sk, preto si okrem koordinátorka, hovorkyňa či manažérka hovorí aj administrátorka a šéfredaktorka. Ťažko pochopiť, prečo trvá na ženských tvaroch ako sú administrátorka a šéfredaktorka, ale nepáči sa jej Fábryová.


Autor: Ratko Sudecký
Mesačník Zem a vek si môžete predplatiť na:

http://bit.ly/kupit-online-zemavek-marec-2019

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár