Hanobenie štátnych symbolov na futbalovom zápase v Budapešti

· Čas čítania: 3 min.
foto: napalete

Trestné oznámenie na neznámych páchateľov pre podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenie národa, rasy a presvedčenia v zmysle § 423 ods. 1 Trestného zákona, podali na Generálnu prokuratúru SR a generálnemu prokurátorovi podpredsedovia strany Národná koalícia (NK) Anton Martvoň a Peter Sokol.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Tento trestný čin mali spáchať občania Slovenskej republiky maďarskej národnosti na futbalovom zápase kvalifikácie EURO 2020 Maďarsko – Slovensko v Budapešti tým, že verejne hanobili štátne symboly Slovenskej republiky – štátnu hymnu, štátnu vlajku a štátny znak SR.

„Pri slovenskej štátnej hymne títo občania Slovenska maďarskej národnosti, nachádzajúci sa v sektore pre slovenských divákov, pískali, používali hanebné gestá, i pokriky, ničili zástavy Slovenskej republiky alebo mali preškrtnutý štátny znak SR na šáloch s nápisom „h..no“ v maďarčine.

To však nebolo všetko, dokonca aj verejne hanobili a ponižujúcimi nadávkami častovali občanov SR slovenskej národnosti a na slovenskú futbalovú reprezentáciu na záver zápasu z tribúny hádzali rôzne veci, hanlivo vykrikovali a ukazovali hanlivé gestá,“ uviedol k podaniu Peter Sokol.

Podľa Antona Martvoňa musia zákony platiť pre každého na Slovensku. “Nemôže mať jedna menšina viac práv len preto, že majú ministrov a nemôžu si dovoľovať viac ako slovenská väčšina alebo ako iná menšina v SR. Všetci občania SR majú rovnaké práva i povinnosti v SR.

Plne súhlasíme, že keď je niekto odsúdený za verejné hanobenie rómskej, maďarskej alebo inej národnosti v SR, tak aj príslušníci maďarskej menšiny v SR by mali byť rovnako a bez výnimky potrestaní za verejné hanobenie slovenského národa,“ povedal Martvoň.

V trestnom oznámení sa spomína aj výzva slovenskej prokuratúre i polícii, aby na základe tohto oznámenia dôkladne preverili všetky kamerové záznamy a fotografické zábery z futbalového zápasu z médií od usporiadateľov a od maďarskej polície, ako aj vypočuli svedkov zo slovenského diváckeho sektora futbalového štadióna v Budapešti s cieľom vypátrania a odsúdenia páchateľov verejne hanobiacich slovenský národ a štátne symboly SR.

„Zároveň dúfame, že  slovenská polícia bude v budúcnosti dôkladnejšie monitorovať aj futbalové zápasy DAC Dunajská Streda práve pre množiace sa prípady podobného správania sa jej fanúšikov aj na Slovensku,“ uviedli podpredsedovia NK Sokol a Martvoň.

zdroj: napalete

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár