Hanobili a ohovárali kňaza a biskupa: NAKA začala trestné stíhania pre článok Havrana v SME a rozhovor Kocúra v Denníku N

· Čas čítania: 4 min.
Foto: HS

Národná kriminálna agentúra (NAKA) začala trestné stíhanie kvôli hanobeniu a ohováraniu v kauzách článku denníka SME autora Michala Havrana o kňazovi Kuffovi a rozhovoru teológa Miroslava Kocúra v Denníku N.

Polícia sa kontroverznými článkami Havrana a Kocúra zaoberá na podnet advokátskej kancelárie ULC Čarnogurský. Trestné stíhanie bolo začaté ku dňu 2. apríla 2019.

V prvom prípade ide o kauzu trestného oznámenia pre hanobenie katolíckeho náboženstva, viery a jej predstaviteľov, ktoré bolo podané na autora článku na portáli denníka SME s názvom “Pošlite Kuffu do cirkusu,” v ktorom autor nenávistným spôsobom zaútočil na známeho katolíckeho kňaza Mariána Kuffu.

Tlačovo-digitálna Rada SR v októbri minulého roka rozhodla, že zverejnením článku autora Michala Havrana s názvom „Pošlite Kuffu do cirkusu“, uverejnenom v denníku SME dňa 27. júna 2018 bol porušený Etický kódex novinára (viac v článku).

Trestné oznámenie, ktoré podala advokátska kancelária Jána Čarnogurského na novinára Havrana, je podľa denníka SME formou zastrašovania autora – teológa, ktorý upozornil na údajné zneužívanie katolíckej viery na šírenie extrémistických názorov a vnášanie nenávisti do spoločnosti (viac v článku). Havran však v skutočnosti nenávistným spôsobom zaútočil na známeho katolíckeho kňaza Mariána Kuffu pre jeho šírenie konzervatívnych postojov, ktoré sú v súlade s učením Cirkvi.

V druhom prípade ide o rozhovor teológa Miroslav Kocúra publikovaný v Denníku N rozhovor pod nadpisom „Teológ Kocúr: Viem o slovenskom biskupovi, ktorý tiež sexuálne zneužíval deti“ s podtitulom „Klonovanie monštier, ktoré raz budú páchať zlo na bezbranných, v cirkvi pokračuje“, ktorým bez dôkazov obvinil biskupa Chautura zo sexuálneho zneužívania.

Advokát Čarnogurský v septembri 2018 uviedol, že osoba, s ktorou je vedený rozhovor, v texte článku hanobí náboženské presvedčenie všetkých veriacich kresťanov a katolíkov. Samotné označenie katolíckych duchovných za naklonované monštrá v podnadpise článku presahuje rámec slušnosti a hranice právne dovoleného (viac v článku).

Podľa Čarnogurského sa vydavatelia denníkov SME a Denníka N na protiprávnej činnosti aktívne podieľajú.

“Naša advokátska kancelária podala trestné oznámenie v oboch uvedených prípadoch. Príslušný štátny orgán, vyšetrovateľ z NAKA, začal v týchto dňoch trestné stíhanie v oboch uvedených veciach,” uviedol v tlačovej správe Ján Čarnogurský.

Dodal, že zo zistených faktov je zrejmé, že obaja autori článkov hanobiacich kresťanstvo a katolícku cirkev používajú rovnakú ideologickú argumentáciu a dlhodobo spolu svoju činnosť koordinujú. “Vydavatelia denníkov SME a Denníka N sa na protiprávnej činnosti oboch autorov aktívne podieľajú.”

To, že hanobenie kresťanov a najmä katolícku Cirkev je organizované a robené s cieľom o politické zmeny na Slovensku, dokazuje aj skutočnosť, že signatári, ktorí sa podpísali pod výzvu na podporu Havrana (vo výzve sa uvádzalo, že trestné oznámenie je len zastrašovaním autora) sú takmer totožní so signatármi tzv. memoranda progresívnych veriacich zo dňa 5. júla 2018, ktorí podporujú politické hnutie Progresívne Slovensko. A hanobení predstavitelia katolíckej cirkvi na Slovensku hlásajúci konzervatívne postoje vo veciach verejných vychádzajúce z učenia Cirkvi sú pre liberálnu ideológiu progresívcov nebezpeční.

Miroslav Kocúr bol prvým riaditeľom Gymnázia C.S. Lewisa v Bratislave, dodnes pôsobí na Leaf Academy v Bratislave. Je spoluautorom dokumentu Učiace sa 2 progresívne Slovensko. V minulosti poberal financie aj ako riaditeľ Via Iuris o.z., ktoré je financované zo zahraničia, najmä zo zdrojov poskytovaných miliardárom George Sorosom. “Autori hanobiacich článkov majú veľké ambície, snažia sa o rozšírenie protikresťanských nálad medzi mládežou. Sledujú rovnaké politické ciele v rámci svojej organizovanej skupiny. Robia to však protiprávne, a na Slovensku pôsobia nielen Božie súdy,” uzatvára Čarnogurský.

https://www.hlavnespravy.sk/hanobili-ohovarali-knaza-biskupa-naka-zacala-trestne-stihania-pre-clanok-havrana-v-sme-rozhovor-kocura-v-denniku-n/1741778

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár