Harabin označil Čaputovú za „neprezidentku“

· Čas čítania: 1 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Ústavný súd (ÚS) nedávno rozhodol, že podanie Štefana Harabina, ktorým napadol platnosť ostatných prezidentských volieb, nie je opodstatnené. Podľa rozhodnutia Harabin používal viac politogolické ako právne hľadisko a neopieral sa o konkrétne fakty. Dôvody, ktoré v podaní uviedol, boli najmä dva. Prvým bola skutočnosť, že sa Robert Mistrík vzdal kandidatúry v prospech Zuzany Čaputovej, čím sa obišiel zákonom určený limit výdajov na kampaň jedného kandidáta. Ústavný súd sa k tomu vyjadril, že žiaden zákon nezakazuje kandidátovi odstúpiť a odporučiť svojim voličom voliť iného kandidáta. Druhým argumentom malo byť zneužitie hlasovacích preukazov, ktoré sa však podľa stanoviska ÚS nepodarilo preukázať.

Štefan Harabin sa voči rozhodnutiu odvolá na Európsky súd pre ľudské práva. Tvrdí, že sudcovia boli zaujatí a v konflikte záujmov. Siedmi z nich sa zúčastnili na inaugurácii Čaputovej. Harabin tvrdí, že ak by rozhodli v jeho prospech, „usvedčili by sa z toho, že boli na inaugurácii neprezidentky“. Zvyšných šiestich z trinástich sudcov vymenovala už Čaputová. Tí, ak by rozhodli, že bola zvolená protiprávne, tak by sa podľa Harabina usvedčili z toho, že nie sú ústavnými sudcami, lebo ich vymenovala „neprezidentka“.

Harabin takisto vyčíta Andrejovi Dankovi, že ako vtedajší predseda parlamentu inauguráciu zvolal, keďže ešte nebolo doriešené toto podanie na ústavný súd a neexistoval verdikt o zákonnosti prezidentskej voľby. Podľa jeho slov mali až do vyjasnenia celej záležitosti prejsť prezidentské právomoci na premiéra a predsedu NR SR.

Zdroje: denník N, Štefan Harabin

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár