Harabin označil Čaputovú za „neprezidentku“

· Čas čítania: 1 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Ústavný súd (ÚS) nedávno rozhodol, že podanie Štefana Harabina, ktorým napadol platnosť ostatných prezidentských volieb, nie je opodstatnené. Podľa rozhodnutia Harabin používal viac politogolické ako právne hľadisko a neopieral sa o konkrétne fakty. Dôvody, ktoré v podaní uviedol, boli najmä dva. Prvým bola skutočnosť, že sa Robert Mistrík vzdal kandidatúry v prospech Zuzany Čaputovej, čím sa obišiel zákonom určený limit výdajov na kampaň jedného kandidáta. Ústavný súd sa k tomu vyjadril, že žiaden zákon nezakazuje kandidátovi odstúpiť a odporučiť svojim voličom voliť iného kandidáta. Druhým argumentom malo byť zneužitie hlasovacích preukazov, ktoré sa však podľa stanoviska ÚS nepodarilo preukázať.

Štefan Harabin sa voči rozhodnutiu odvolá na Európsky súd pre ľudské práva. Tvrdí, že sudcovia boli zaujatí a v konflikte záujmov. Siedmi z nich sa zúčastnili na inaugurácii Čaputovej. Harabin tvrdí, že ak by rozhodli v jeho prospech, „usvedčili by sa z toho, že boli na inaugurácii neprezidentky“. Zvyšných šiestich z trinástich sudcov vymenovala už Čaputová. Tí, ak by rozhodli, že bola zvolená protiprávne, tak by sa podľa Harabina usvedčili z toho, že nie sú ústavnými sudcami, lebo ich vymenovala „neprezidentka“.

Harabin takisto vyčíta Andrejovi Dankovi, že ako vtedajší predseda parlamentu inauguráciu zvolal, keďže ešte nebolo doriešené toto podanie na ústavný súd a neexistoval verdikt o zákonnosti prezidentskej voľby. Podľa jeho slov mali až do vyjasnenia celej záležitosti prejsť prezidentské právomoci na premiéra a predsedu NR SR.

Zdroje: denník N, Štefan Harabin

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár