Haščák z Penty a vražda Kuciaka: Kto hrozí Lučanskému a odvracia pozornosť od informácii?

Tagged With: , , , , 1 Comment

JUDr. Eva Mišíková, v minulosti dlhodobo pôsobiaca na generálnej prokuratúre ako prokurátorka špecializovaná na organizovanú trestnú činnosť, po svojom odchode z prokuratúry do advokácie úspešne zastupovala nielen ľudí z podsvetia, ale aj elegantnými prieťahmi zabránila trestnému konaniu voči bývalému generálnemu prokurátorovi JUDr. Dobroslavovi Trnkovi v kauze Glanse – House. V rozhovore pre denník Sme v súvislosti so zločineckými skupinami obhajuje postupy z minulosti a zároveň kritizuje postupy vyšetrovateľov v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka.
Princíp je taký, aby sa v jednom konaní riešili všetky trestné činy jedného páchateľa. Ale závisí to aj od rozsahu prípadu. Vyšetrovanie sa rozdeľuje napríklad vtedy, ak by vyšetrovanie finančnej kriminality zdržovalo vyšetrovanie násilných vecí.
Spôsob popísaný pani advokátkou Mišíkovou v minulosti spravidla neviedol k potrestaniu páchateľa, ale skôr k vytvoreniu podmienok na útek najmä po zadržaní páchateľa a dodaní do väzby. Spojením množstva rôznych skutkov, ktoré mnohokrát nesúviseli s trestnou činnosťou páchanou v organizovanej skupine, umelo vytvárali okolnosti, ktoré bránili ukončeniu spisu.
Je možné páchateľa držať vo vyšetrovacej väzbe, boli páchatelia závažnej trestnej činnosti prepúšťaní na slobodu a väčšina z nich sa ďalšiemu postihu vyhla útekom zo Slovenska, iný sa konaniu pred súdom vyhýbali obštrukciami. Mnohokrát sa dostali z väzby chybou prokurátora, či sudcu, ktorí akosi zabudli podať návrh na predĺženie väzby, či v lehote o väzbe rozhodnúť. Neraz ich kuláči zbalili rovno pred bránami väznice za iný skutok…
Mišíková v rozhovore popísala spôsob vyšetrovania, ktorým by bolo konanie vo veci vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky ukončené podobným štýlom ako napríklad trestná vec proti Jozefovi Majskému.
Eva Mišíková z pozície dlhoročnej prokurátorky vie, že spolupráca osôb organizovaného zločinu s políciou bez kontaktov na prokuratúru, súdy a vysokopostavených politikov by nemala žiadny vplyv na konanie, nakoľko každé konanie policajta podlieha dozoru prokurátora. Prokurátor vydáva pokyny, akým spôsobom má konať vyšetrovateľ a zároveň rozhoduje o tom, či vo veci bude podaná obžaloba a vec bude riešená pred súdom.
Bez organizovanej trestnej činnosti prokurátorov a sudcov, respektíve pomoci predstaviteľov brachiálnych zložiek štátu, by organizovaný zločin nemal perspektívu nadobudnúť rozmery, akých sme v súčasnosti svedkami. Pokiaľ by trestná činnosť všetkých, ktorí sa na vyšetrovaní podieľali, bola posudzovaná v zmysle trestnoprávnej legislatívy, významnú časť najčastejšie páchanej trestnej činnosti, či už ekonomickej alebo násilnej, by nebolo možné zrealizovať.
Systém potrestaj sa sám
Pani Mišíková nepochybne vie, akým spôsobom bolo konané v trestných veciach súvisiacich s organizovanými skupinami, ktorých súčasťou boli policajti, prokurátori, sudcovia, notári, či exekútori. V období pôsobenia pani Mišíkovej totiž organizovanú trestnú činnosť najmä verejných činiteľov riešili tak, že podnet na skupinu najskôr premenovali na sťažnosť proti postupu. Skupinu rozdelili podľa počtu osôb, ktoré sa na trestnej činnosti podieľali a rozposlali na vybavenie tým, voči ktorým podnet smeroval.
Úniky
V rozhovore s bývalou prokurátorkou zaujme jej striktný postoj voči únikom z trestného spisu. Pre väčšinu policajtov, prokurátorov a sudcov úniky znamenajú viac ako sťaženie vyšetrovania, odhaľujú najmä ich nezákonné postupy. Nech je to ako chce, z predchádzajúcich skúseností si dovolím tvrdiť, že v mnohých prípadoch iba detailné zverejnenie informácií z trestných spisov zmarilo trestnú činnosť orgánov činných v trestnom konaní a orgánov na výkon spravodlivosti.
Pani Mišíková sa s únikom informácií stretla len raz, pri vyšetrovaní Karola Mella. V kauze, v ktorej v súvislosti s únikmi padlo meno policajného prezidenta Milana Lučanského zdôraznila, že to je vec, ktorá možno čaká, aby vyšla na svetlo.
Po prečítaní rozhovoru pána Cupríka s pani Evou Mišíkovou, podobne ako aj z rozhovoru s pánom Bodorom, aj jednoduchší čitateľ si uvedomí naliehavú potrebu odpútať pozornosť od informácií, podľa ktorých je možným objednávateľom vraždy Kuciaka Jaroslav Haščák, ale aj upozorniť pána policajta, čo ho čaká, pokiaľ nebude poslúchať. Nuž a odkaz, ktorý adresovala bývalá prokurátorka prostredníctvom denníka Sme policajnému prezidentovi, v kontexte so zvyšným obsahom, povedal, ktorým smerom sa má vyšetrovanie uberať, ak sa chce vyhnúť škandalizácii v súvislosti s kauzou Mello.
Vyšetrovacie verzie
Od začiatku vyšetrovania polícia a prokuratúra prezentovala postupne niekoľko verzií a motívov súvisiacich s vraždou.
Na verejnosť preniknuté informácie nehovoria o ukážkovom dodržiavaní postupu v trestnom konaní, odstraňovanie listín z trestného spisu, či odmietnutie umožniť obvinenému, prípadne jeho advokátovi naštudovať trestný spis, či odpočúvanie pri konzultáciách obvineného s obhajcom patrí do iného zriadenia a iného storočia.
V súčasnosti je však isté iba to, že verzia doposiaľ servírovaná orgánmi činnými v trestnom konaní má veľmi vážne trhliny.
Jana Teleki
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...
One Response to "Haščák z Penty a vražda Kuciaka: Kto hrozí Lučanskému a odvracia pozornosť od informácii?"
  1. nie je pani Mišíková tak trochu strojcom účelových organizovaných skupín na zneprahladnenie trestnej činnosti a konečné oslobodenie páchateľov resp vymoženie neprimerane nízkeho ( banálneho) trestu ako v prípade lipštejn … , ktorý teraz myslím pácha trestnú činnosť ako advokát vytváraním organizovaných skupín na krytie trestnej činnosti po vzore p. Mišíkovej

Pridaj komentár

  & Časopis