Michal Havran vo svojej pravidelnej diskusnej relácii na verejnoprávnej RTVS Večery s Havranom odvysielal špeciálne vydanie z ukrajinského Ľvova. Táto metropola ukrajinskej propagandy a protiruských postojov odovzdala cez Havrana Slovensku posolstvo, ako Rusi môžu za ukrajinský konflikt a spôsobili to, že sa im nedarí.
Medzi hostí však Havran pustil len ľudí, ktorí hájili ukrajinskú stranu. Ruskú stranu sa nesnažil hájiť ani on, aby aspoň trochu vytvoril dojem objektivity. Naopak, Havran položil ešte aj veľmi zvláštnu otázku týkajúcu sa slovenských nacionalistov, ktorým vyčíta, že sa neprikláňajú k ukrajinským, ale práve k ruským nacionalistom. Havran sa opýtal: „V 19. storočí sa u nás vytvorilo nacionalistické hnutie, podobne ako na Ukrajine. Pred približne dvadsiatimi rokmi u nás vzniklo ďalšie podobné hnutie. Čím si vysvetľujete, že slovenskí nacionalisti, alebo umiernení patrioti, ak ich tak môžem nazvať, podporujú zväčša ruských a nie ukrajinských nacionalistov?“
Podľa profesora Hyrstaka v prvom rade musí Havran odpoveď na túto otázku hľadať medzi Slovákmi. „Áno, pýtal som sa ich na to a majú na tieto otázky panslavistický pohľad,“ odvetil Havran. Hyrstak pokračoval: „To je presne moja druhá odpoveď. Je za tým panslavizmus, ktorý patril medzi kľúčové názorové prúdy v 19. storočí, najmä v slovanskej časti Habsburgskej monarchie. Teda medzi Čechmi, Slovákmi a juhoslovanskými národmi. Aj počas druhej svetovej vojny, keď Ukrajinci utekali z územia súčasného Slovenska na západ boli prekvapení rozsahom panslavistických názorov, ktoré tu panovali,“ doplnil Jaroslav Hyrstak z Katolíckej univerzity a historického inštitútu Ivana Franka. Spolu s ním boli v štúdiu aj významná ukrajinská spisovateľka Natalia Sniadanko a expert na energetiku Andrej Kyrchiv. Zástupcu Ruskej federácie, či už z veľvyslanectva, alebo zástupcu práve z oblastí východnej Ukrajiny či len proruského experta by diváci verejnoprávnej televízie hľadali zbytočne. V relácii neodzneli informácie o peniazoch investovaných do majdanu, ani sa v nej nebavili o stále nevyriešených otázkach okolo tejto „revolúcie“. Jednou z tém však musel byť Krym, naznačenie, že bol anektovaný, polemizovaanie nad tým, kedy opäť bude Krym patriť Ukrajine. Neodzneli informácie, že tu prebehlo platné referendum, v ktorom sa rozhodli občania Krymu. Havran sa nezmienil ani o Kosove, ktoré je pre USA v poriadku, kým Krym v poriadku nie je. Diváci si nemohli vypočuť ani informácie, že pojem Ukrajina začala existovať len nedávno. „Termín zjednotenia Ukrajiny s Ruskom sa objavil až v sovietskej pseudohistoriografii – v 20. rokoch 20. storočia. Skutoční historici veľmi dobre vedia, že žiadna krajina Ukrajina v roku 1654 a ešte dlho potom neexistovala,“ píše sa v knihe VÁLKA VE STÍNU MAJDANU. V relácii nezaznela ani tvrdá kritika fašistických Banderovcov. Nespomenuli ani rok 1914, keď sa vo vojne v Haliči „ocitli vo väzení viac ako dvetisíc Rusov – politikov, roľníkov, učiteľov, lekárov.“ Havran nepovedal ani kritiku voči tomu, že množstvo duchovných bolo zabitých len pre podozrenie z tajného prechovávania sympatií k Rusku. „O sto rokov neskôr na kyjevskom Euromajdane niektorí ukrajinskí demokrati chodili po Kreščatiku s portrétom Hitlera a s heslom: Haličskí esesáci idú do boja!“
Dokedy bude vedenie RTVS tolerovať takéto tendenčné relácie, do ktorých je pripustená len jedna strana, priestor dostane len jedna propaganda jedného smeru a neotvárajú sa témy, ktoré sa nehodia. Prečo RTVS v čase boja proti fašizmu toleruje, že v relácii nebolo zo strany Havrana rázne odsúdení Banderisti? Nestotožňuje sa tým s Banderovou ideológiou? Kde je pán prokurátor Honc? Kde je NAKA s „kukláčmi“? Dokedy bude RTVS tolerovať selektivitu a nevyváženosť podobných programov?
Zdroja: Števko, Ľ., Mahút, M., Mohorita, V.: VÁLKA VE STÍNU MAJDANU
https://www.rtvs.sk/televizia/
https://www.zemavek-eshop.sk/produkt/rocne-predplatne-2020-januar-december/
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.