Henry Kissinger zmenil názor: Ukrajina by mala vstúpiť do NATO

Henry Kissinger, Foto: Takaaki Iwabu/Bloomberg


Len pred niekoľkými mesiacmi bol Henry Kissinger kritizovaný za to, že navrhol mierový plán pre Ukrajinu, ktorý vyhovel aj Rusku. Teraz však radikálne zmenil názor. Ukrajina by mala vstúpiť do NATO.
Bývalý americký minister zahraničných vecí v utorok argumentoval, že ukrajinské členstvo v NATO by bolo „vhodné“ po dosiahnutí mieru.

Vo svojom prejave na tohtoročnom Svetovom ekonomickom fóre 99-ročný Kissinger povedal, že hoci bol proti vstupu Ukrajiny do NATO pred vojnou, teraz je to želaný výsledok. „Pred touto vojnou som bol proti členstvu Ukrajiny v NATO, pretože som sa obával, že sa začne presne ten proces, ktorý vidíme teraz,“ povedal. Teraz však „myšlienka neutrálnej Ukrajiny v týchto podmienkach už nemá zmysel“.

Na neutralite Ukrajiny teda „už nezáleží“. Namiesto toho by sa mala bývalá sovietska republika pripojiť k transatlantickej vojenskej aliancii NATO.

Neutralita za každých okolností

Ukrajinská neutralita bola vždy kľúčovou požiadavkou Ruska. Aj počas rokovaní, ktoré sa uskutočnili v marci minulého roku. V 15-bodovom návrhu by sa Kyjev vzdal svojich ambícií vstúpiť do NATO a súhlasil by s tým, že nebude hostiť cudzie vojenské základne alebo zbrane výmenou za ochranu pred spojencami, ako sú USA, Veľká Británia a Turecko.

Rokovania však stroskotali a dnes je situácia iná. Kremeľ teraz tvrdí, že Kyjev musí okrem iného uznať aj anexiu štyroch južných a východných regiónov Ukrajiny zo strany Moskvy. Kyjev medzitým požaduje, aby všetci ruskí vojaci opustili územie Ukrajiny vrátane Krymu, ktorý Rusko anektovalo už v roku 2014. Kyjev požiadal o vstup do NATO po tom, čo Moskva v septembri oznámila referendá o pripojení sa k Rusku v Doneckej, Luhanskej republike, a v regiónoch Záporožie a Cherson.

Absolútny obrat

To, že návrh vstupu do NATO prišiel od Kissingera, zanieteného realistu a dlhoročného kritika vstupu Ukrajiny do NATO, je absolútny obrat v jeho doterajšom zmýšľaní. V septembri povedal Rade pre zahraničné vzťahy, že takýto krok by „nebol múdry“, pretože by viedol k ďalšej eskalácii konfliktu. Minulý mesiac vyzval na prímerie, podľa ktorého by sa Rusko stiahlo do frontových línií vytýčených pred 24. februárom, teda pred začiatkom ruskej Špeciálnej vojenskej operácie, a Krym by bol predmetom „rokovania“. Narážal na členstvo Ukrajiny v NATO, pričom povedal, že obe strany by mali byť „prepojené“, ale jeho najnovšie komentáre boli zatiaľ najvýraznejšie. Celý citát nižšie:

“Pred touto vojnou som bol proti členstvu Ukrajiny v NATO, pretože som sa obával, že začne presne ten proces, ktorý vidíme teraz. Teraz, keď proces dosiahol túto úroveň, myšlienka neutrálnej Ukrajiny v týchto podmienkach už nemá zmysel. A na konci procesu, ktorý som opísal, by ho malo garantovať NATO v akejkoľvek forme, ktorú môže NATO vyvinúť, ale verím, že ukrajinské členstvo v NATO by bolo vhodným výsledkom.”

HENRY KISSINGER

Rusko by malo ostať súčasťou medzinárodného systému

Zároveň uviedol, že je dôležité „poskytnúť Rusku príležitosť, aby sa mohlo stať opäť súčasťou medzinárodného systému“ a zabrániť deštrukcii Ruska ako štátu. Pripomenul, že ide o krajinu, ktorá má jadrové zbrane.

Bývalý šéf americkej diplomacie zároveň v Davose vyjadril obdiv ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému a hrdinstvu ukrajinského ľudu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1. Peter Martin: Kissinger Sheds Resistance to Ukraine Joining NATO, Bloomberg, 17.01.2023
2. JAMES BILLOT: Henry Kissinger: Why I changed my mind about Ukraine, Unherd.com, 18.01.2023
3. Youtube: World Economic Forum, A Conversation with Henry Kissinger: Historical Perspectives on War | Davos 2023
4. Kissinger: Ruská vojna potvrdila, že Ukrajina sa môže stať členom NATO, TASR, 18.01.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply