Herci neponúkajú solidaritu, ale pre seba žiadajú výhody

Foto: internet

Hroziaca ekonomická kríza sa už začína odzrkadľovať aj v podnikaní hercov. A tak štát, ktorý herci často kritizujú a občanov rozdeľujú masírovaním liberálnej ideológie, teraz žiadajú o pomoc. Vyzerá to až groteskne – akási novodobá malomeštiacka šľachta sa pretláča pred všetkých ostatných, píše list Pellegrinimu aj Matovičovi a štát žobroní o dotácie. Okrem iných im v tom pomáhajú treťosektorové dobre financované skupiny spolu s “novinármi” typu Kernová:

https://www.omediach.com/…/17494-lasica-fialova-a-dalsi-ume…

“Slovenská filmová a televízna akadémia vás žiada o urgentné a konkrétne návrhy riešení našich rastúcich existenčných problémov… Profesné skupiny, ako produkční, kameramani, osvetľovači, kostyméri, maskéri, technici stavieb, rekvizitári, patinéri, šoféri, helperi a pod., tí všetci zostali v dôsledku preventívnych opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 bez akéhokoľvek príjmu… Slovenská filmová a televízna akadémia vás žiada o urgentné a konkrétne návrhy riešení našich rastúcich existenčných problémov, a to napríklad formou bezúročnej pôžičky,”
naliehajú a na čele s Lasicom a Fialovou sa strkajú do radu pred všetkých ostatných občanov SR.

Žiadosť predostiera slovenská filmová a televízna akadémia štátu. Ale práve filmy sú často výrazne dotované z rôznych miest. A často naštrbujú štát ako taký bezbrehou propagandou typu Únos či naposledy Sviňa, z ktorých si po okraj naplnili vrecká.

A tak štát, ktorý herci často kritizujú a niektorými počinmi aj oslabujú, teraz žiadajú o pomoc. Vyzerá to až groteskne – akási novodobá malomeštiacka šľachta teraz štát žobroní o dotácie. Žiadosť predostiera slovenská filmová a televízna akadémia štátu. Ale práve filmy sú často výrazne dotované z rôznych miest. A často naštrbujú štát ako taký, napr. naposledy film Sviňa.

A štát sa má teraz urgentne starať o rastúce existenčné problémy umelcov súvisiace s koronavírusom. Produkční, kameramani, osvetľovači či maskéri a ďalšia súčasť divadelného sveta sa cíti ohrozená. Preventívne opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 ich totiž odstavili od možností zarábať.
Otázne je však, prečo by práve tí, ktorí svojimi konkrétnymi umeleckými počinmi naštrbujú samotný štát a spochybňujú význam jeho existencie, by mali teraz z peňazí všetkých občanov, dotovať práve tento bohatý sektor.

A podieľať by sa mala aj tá “spodina”, ktorá sa na ich “smotánkovaní” nijako nepodieľa. Pritom, paradoxne, komedianti boli už celé stáročia považovaní za nízku vrstvu. V starom Ríme dokonca za predposlednú.

Všetci obyvatelia Slovenska dnešné dni prežívajú v strachu a neistote. No mnohým sa len znásobilo zúfalstvo bežných dní v zle nastavenom systéme. “Morálni hrdinovia” z hereckého sveta však do vrecka nemávajú ďaleko. Za niekedy až insitne pôsobiace výkony v primitívnych seriáloch majú nadpriemerné zárobky. Títo predátori, ktorí často zarábajú na propagácii hodnotového úpadku spoločnosti, chcú mať teraz privilégiá ochranného vankúša štátu. Toho štátu, ktorým neraz nepriamo pohŕdajú.
Slovensko však v súčasnosti potrebuje reálnych hrdinov, reálne celebrity, ktorým scenáre píše životná dráma dnešných dní. Majstri pohŕdania štátom by mali najprv spoznať svet bežných ľudí, teda ten svet, ktorý je odosobnený od marketingových nálepiek. Mali by sa vybrať do ulíc a pomáhať ľuďom v prvej línii. Napríklad by starým ľuďom mohli robiť nákupy, aby tí nemuseli chodiť do obchodov, kde na nich môže striehnuť nákaza. Nech urobia to, čo Slovenskí branci a iní. Život nie je len o rozdávaní kapustnice bezdomovcom so zlatými retiazkami a smartfónmi. Aj mnohí herci sa môžu najprv ukázať ako užitoční ľudia, lebo ich účasť na mnohých formách oslabovania štátu, ich príliš užitočnými nerobí. Lebo oslabujú ten istý štát, ktorý dnes žiadajú o súrnu pomoc.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=”http://bit.ly/podporit-zemavek” target=”_blank” color=”red” style=”flat” radius=”semiround” size=”lg”]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Leave a Reply